Jump to content

siguranta arsa


highlander

Recommended Posts

Ce ai pe siguranta aia? Doat luminile de mers inpoi si senzorii de parcare?

 

oricum ai putea inainte sa demontezi toata masina sa incepi cu investigatii minore:

-scoti becurile de mers inapoi - elimini posibilitatea ca sa faca un scurt becul in dulie din cauza oxidarii, ruginirii, pozitie suspecta in dulie

-daca nu isi revine scoti electronica de la senzori din circuit - scoti mufa si gata

 

etc.

 

Apoi abia pelci pe cablaraie fiindca daca nu le poti repara (lipi, izola etc) au pretul cel mai mare dintre toate.

 

Incepe treptat prin eliminarea bucata cu bucata a circuitelor care ar putea cauza consumul exagerat de curent.

 

Si mai ales PUNE INAPOI 10A inainte sa patesti ceva la masina !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ai scos becurile ? S-a mai ars? Ia-o pe rand nu toate odata ca altfel nu gasesti de la ce este. Eu zic ca de la becuri nu de la senzori.

 

P.S. La E60 circuitul cu senzorii (cel putin din spate si nu stiu daca ii controleaza sipe cei din fata) se afla sub roata de rezerva din portbagaj. Trebuie scos circuitul electronic cu ctorul nu senzorii care reprezinta sarcina...

 

P.S.2 Eu banui in proportie de 90% ca daca dai becurile jos si incerci asa nu iti va mai sari siguranta, e doar o banuiala...

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu becurile cauzeaza problema.

Despre ce masina este vorba? :)

 

chiar nu stie nimeni!

 

e vreo problema daca pun o siguranta de 20A in loc de una de 10A?

 

Poti sa pui si o sarma daca doresti.Nu prea este indicat deoarece scapi cu sigurantele nearse dar este posibil sa dai foc la masina.

Link to comment
Share on other sites

Probabil nu becurile cauzeaza problema.

Despre ce masina este vorba? :)

 

chiar nu stie nimeni!

 

e vreo problema daca pun o siguranta de 20A in loc de una de 10A?

 

Poti sa pui si o sarma daca doresti.Nu prea este indicat deoarece scapi cu sigurantele nearse dar este posibil sa dai foc la masina.

 

Nu becul in sine ci pozitia acestuia in dulie...

Link to comment
Share on other sites

M-as mira sa faca scurtcircuit din cauza becului sau a pozitiei lui .Poate ai dreptate totusi.

 

O spun din experienta. Am patit-o nu la un BMW ci la o alta masina.

 

Nu pot zice ca asta e defectul si in acest caz insa eu zic ca merita incercat...

Link to comment
Share on other sites

becurile aveau ceva pe ele un fel de rugina alba asa

 

 

se numeste oxid

 

poate stie cineva cum verific senzorii dak mai sunt buni .

 

 

bagi in marsalier si pui degetul pe senzori rand pe rand si trebuie sa simti o mica "lovitura" sau pui urechea si vei auzi un fel de "pocnituri" sunetul de la descarcare electrostatica

 

cel care nu se manifesta e mort

 

daca unul e in scurt ii "omoara" si pe restu deci trebie scos unu cate unu

 

modulul de parcare e in portbagaj in dreapta sub mocheta; modul alb sau negru cu doua mufe

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.