Jump to content

Scartait si troncanit dreapta fata


Recommended Posts

Scuze daca s-a mai discutat problema dar nu am gasit.

 

Se intampla in felul urmator, ridicata pe cric roata dreapta nu are joc nici pe axa verticala nici orizontala dar la trecerea peste denivelari cu roata dreapta si roata stanga pe drum perfect drept (asta ca sa excludem din start posibilitatea ca problema sa fie in stanga si de fapt sa o aud in dreapta), troncane tare. Acum de curand se aude un scartait destul de urat in timp ce virez rotile spre dreapta si cand indrept.

Ridicata pe cric roata stanga are joc pe axa orizontala, destul de maricel, dar pe partea stanga nu se aude nimic (iarasi testata, roata dreapta trecuta pe drum perfect drept, roata stanga prin groapa sau denivelare, nu se aude nimic, decat zgomotul corect din amortizor, acela infundat).

 

Mecanicul mi-a spus ca trebuiesc schimbate bratele si bucsele la bascula, dar eu ma gandesc ca din moment ce nu am joc deloc (cel putin la roata din dreapta)..nu stiu..sa nu fie ceva minor. Iar pe partea stanga sa schimb bratul si bucsa aferenta pentru ca are joc roata pe axa orizontala?? Nu e capatul de bara sau mai stiu eu?

Cum as putea sa aflu exact ce este fara sa schimb aiurea piesele?

Trebuie neaparat sa dau 10 milioane si ceva pe 2 brate si pe 2 bucse bascula din aceasta cauza? Daca mai merg asa cu el exista riscul sa imi cada roata? (stiu ca suna prosteste dar sunt patit, mi s-a rupt un pivot inferior la o masina, romaneasca ce e drept, si mi-a cazut roata)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai joc pe orizontala inseamna ca vine undeva de la bileta de directie sau cap de bara , astea in general se schimba amandoua daca vrei safaci o treaba calumea. Si cu problema din viraj cred ca este vorba despre flansa de la amortizor sau bieleta antiruliu la denivelari
Link to comment
Share on other sites

Mergi la un alt service pentru o alta constatare.

 

+1

Nu te juca si nu o lua pe ghicite cand este vorba de directie, adica de siguranta ta si a celorlalti. Mergi la un service si in maxim 10 min. vei afla ce sa inlocuiesti, cu masina suita pe elevator. Numai asa se constata. Jocuri in axe verticale si orizontale se fac in parcare si nu sunt concludente.

Eu zic ca ai un cap de bara (burduf rupt si apa intrata inauntru care ti-a ruginit articulatia si care se misca acum in hopuri pe uscat) si bucsa de la bascula. Ai sa vezi ca nu e asa cand te intorci de la atelier.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.