Jump to content

Bmw 330i M-Paket


AR-79-DOC

Recommended Posts

chiar te rog sa faci o poza, nu-mi dau seama unde ar veni surubul in interiorul cardanului. cel cu piulita la exterior stiu cum arata.

 

cat despre scut-uri, ieri m-am uitat sub un diesel si cred ca scutul de la cutie merge pus la benzina, eu nu am acel scut si nici nu cred ca benzina are insa cred ca poti pune

 

am sa ma uit acum pe realoem sa vad daca da scut la cutie si la benzina.

Uite aici surubul, pe net nu am mai vazut niciunde tipul asta de cardan.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu imi vine sa cred ce agitatie e aici....

Consumul asta e nu are nici un rost sa mint 12,5-13,00 , probabil daca as da in ea numa decuplari ar cunsuma mult mai mult, dar asta faceam cund aveam 17 ani cu un urs 325.

Despre modificari nu stiu sa va spun dar nu mi se pare ceva fenomenal la motor merge ca doar e 3000. Iar pachet m e din fabrica si in afara de badge-ul de pe capota din spate pe care l-am dat jos, restul badgeurile le are orice m-paket din fabrica(praguri, volan, schimbator si footrest).

Masina a fost intradevar al unui tip din timi de la All Cargo Express si stiu ca are un M3 acum, l-am si vazut cind am fost dupa factura de la masina.

Oricum cind am cumparat-o nu mia laudat-o nimeni ca ar avea nu stiu ce chip si nu stiu cati cai.

 

Sincer nu am umblat forte mult dar am facut in jur de 5000km si nimic. Consumu e in jur de 12-13l /100 prin oras (eu cam in 4000rpm schimb viteza la mers normal) deci in oras merg in a 2-a sau a 3-a. Nu cred ca ar trebui sa iei in serios "povestile cu motoru greu pe fata "" Eu astia 5000km i-am facut pe un drum spre servici de vreo 12 km care e dezastru si nu bate nimik si nu joaca nimik. Eu lucru inginer la o statie ITP si saptaminal o bag pe standu de jocuri sa verific directia si e ok. Masina am cumparat-o anul trecut in august.

 

 

....dupa cum ziceam . Sa o stapanesti sanatos .

Mersi mult, culmea si eu lucru inginer la o statie ITP.

 

Apropo, vitezometrul e pina la 240

stai linistit ca si eu am patito cand am zis ca 328.ul meu imi ia 12L in oras,dar astea sunt oamenii. cate despre masina arata super

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am mai facut niste schimbari de look la masina, am schimbat capota, trager, am pus OEM ca erau China, faruri zkf bixenon, grila neagra, si un set de jante BBS CH 18'' Originale 8,5j et35 fata si 10j et40 spate.

 

ce dimensiune ai la anvelope spate ? ori e poza proasta , ori ai nevoie de o anvelopa mai lata . Si cat au costat jantele

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Am mai facut niste schimbari de look la masina, am schimbat capota, trager, am pus OEM ca erau China, faruri zkf bixenon, grila neagra, si un set de jante BBS CH 18'' Originale 8,5j et35 fata si 10j et40 spate.

 

ce dimensiune ai la anvelope spate ? ori e poza proasta , ori ai nevoie de o anvelopa mai lata . Si cat au costat jantele

Ieri le-am luat, acum am 225/40/18 pe toate dar pe spate imi trebuie 245 sau 255 /35 18. Am dat 600 pe ele

Edited by AR-79-DOC
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salutare,

 

hai sa eliminam putin supozitiile aparute!

 

masina a fost adusa de mine in tara la 24.000km, verificati in germania. este intr-adevar modificata undeva la 250 cai direct de catre nemti. nu stiu daca in urma accidentului mai si transmite aceiasi putere la roti. dotari: navi mare, xenon, scaune cu alcantara, etc. referitor la consum pot sa-ti spun doar datele de pe cb: 12 cu oz de 17 pt iarna si 13-13.5 cu bbs de vara. ma refer la consumul strict in oras, schimbare la 3000 ture. viteza maxima 265-270 undeva in franta pe autostrada. timisoara-madrid in aprox 21h. nu este limitata la 250. probleme cu masina: schimbat modul gps la 40.000km, s-a ars. un set de bujii pt ca am fost destul de "destept" sa incerc sa vad cum merge cu benzina de 100 in loc de 95 cit recomanda producatorul. 2 bucse pe fata. antena gps si eleronul de la capota spate pt ca au fost citiva care au preferat s-o admire noaptea si nu ziua. antena gps a fost admirata cu surubelnita. daca te uiti pe plafon e posibil sa mai vezi urma. toate piesele si reviziile la bmw timisoara. undeva la 85.000km accidentata dupa szeged catre budapesta de catre un amic norocos caruia i-am imprumutat-o. dupa 85.000km banuiesc ca stii mai bine decit mine ce a urmat.

 

referitor la m3, poate sa consume 15 si la fel de bine 25 in oras. depinde de modul in care iti setezi masina si daca schimbi sau nu in plaja de turatie cind isi atinge cuplul.

 

in rest...sa te bucuri de ea. mie mi-a placut f mult

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

hai sa eliminam putin supozitiile aparute!

 

masina a fost adusa de mine in tara la 24.000km, verificati in germania. este intr-adevar modificata undeva la 250 cai direct de catre nemti. nu stiu daca in urma accidentului mai si transmite aceiasi putere la roti. dotari: navi mare, xenon, scaune cu alcantara, etc. referitor la consum pot sa-ti spun doar datele de pe cb: 12 cu oz de 17 pt iarna si 13-13.5 cu bbs de vara. ma refer la consumul strict in oras, schimbare la 3000 ture. viteza maxima 265-270 undeva in franta pe autostrada. timisoara-madrid in aprox 21h. nu este limitata la 250. probleme cu masina: schimbat modul gps la 40.000km, s-a ars. un set de bujii pt ca am fost destul de "destept" sa incerc sa vad cum merge cu benzina de 100 in loc de 95 cit recomanda producatorul. 2 bucse pe fata. antena gps si eleronul de la capota spate pt ca au fost citiva care au preferat s-o admire noaptea si nu ziua. antena gps a fost admirata cu surubelnita. daca te uiti pe plafon e posibil sa mai vezi urma. toate piesele si reviziile la bmw timisoara. undeva la 85.000km accidentata dupa szeged catre budapesta de catre un amic norocos caruia i-am imprumutat-o. dupa 85.000km banuiesc ca stii mai bine decit mine ce a urmat.

 

referitor la m3, poate sa consume 15 si la fel de bine 25 in oras. depinde de modul in care iti setezi masina si daca schimbi sau nu in plaja de turatie cind isi atinge cuplul.

 

in rest...sa te bucuri de ea. mie mi-a placut f mult

Sincer sunt foarte multumit de masina, e superba si am reusit sa o aduc in starea ei originala dupa reparatia de proasta calitate facuta dupa ce a fost lovita. Am schimbat capota, treger, faruri, brake air ducts, scuturi. Ma bucur ca am gasit bbs ch pt ea ca am auzit ca tot din astea avea si in "tinerete''.

Link to comment
Share on other sites

a fost echipata cu bbs pe 18 cind am adus-o. oz-urile pe 17 le-am cumparat ulterior ca si roti de iarna. am incercat sa pun de 16 dar discurile de frina erau prea mari si nu incapeau.

despre reparatie nu pot sa-ti dau nici un detaliu. dupa ce am adus-o din ungaria am dat-o asa cum era.

Link to comment
Share on other sites

Mersi, impozitu il rezolv eu cumva. Bani mai am de bagat dar pe rind cum pot si eu. Am auzit ca ti-ai schimbat proiectoarele din faruri, ca m-ar interesa si pe mine ca nu vad nimik cu ale mele. Unde ai gasit proictoare.

 

Masina frumoasa,se vede ca o intretii,doar lucrezi la ITP,nu? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mersi, impozitu il rezolv eu cumva. Bani mai am de bagat dar pe rind cum pot si eu. Am auzit ca ti-ai schimbat proiectoarele din faruri, ca m-ar interesa si pe mine ca nu vad nimik cu ale mele. Unde ai gasit proictoare.

 

Masina frumoasa,se vede ca o intretii,doar lucrezi la ITP,nu? :twoup:

Da la o statie ITP lucrez, dar nu are foarte mare legatura asta pt ca masinile le intretineam si cand am fost student. Chestia e ca trebuie sa-ti placa masinile, sunt multi la ITP si la RAR care si-au ales meseria asta pt ca se fac bani si atit dar in cap nu au foarte mult si is si pe linga cu masiniile. De aia si atitea discutii si probleme vizavi de inginerii RAR pt ca ei au un regulament pe care il aplica sau nu (orbeste) si nu judeca deloc.

Link to comment
Share on other sites

te mai astept pe la mine, sa iti dau si gume mai bune pt ele :) bafta cosmin, frumoasa masina ta... bbsurile mi au placut de cand le am adus:D

Da mersi o sa vin, dar frumos e si 328-tau dar vad ca nu pui poze cu el :twoup: . Nu ma poti ajuta cu un capacel de janta BBS ? Mersi mult de jante sunt foarte multumit si incantat de ele, toba aia era iar la fix pusa pe al meu, dar las ca o sa gasesc eu una.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.