Jump to content

Ulei cutie steptronic


AR99RMS

Recommended Posts

eu cand aveam steptronic pe 3.0d nu mi-au recomandat niciodata sa il schimb desi am vrut si eu ... fara prea multe motive atunci pur si simplu il vroiam inlocuit. dar nu mi s-a recomandat de catre service BMW

86453[/snapback]

 

pai unii zic ca e obligatoriu ca peste 150 mii se duce cutia...si alea alea....dar eu ma intreb ok si daca il schimb ce poate sa se intample...poate fi mai rau decat ramane cel vechi care teoretic e plin de span si pilitura si e murdar si bla bla

Link to comment
Share on other sites

Cred ca prietenul meu Otto ti-a bagat asta in cap. :blink: Are niste conceptii cam ciudate.

 

Am fost o data la reprezentanta sa cumpar un filtru de ulei la o cutie steptronic, pentru o masina care era la el in service. Si m-au intrebat aia, dar de ce va trebuie? Pai pentru ca se schimba uleiul si filtru la cutie. Pai domne, ce v-a apucat sa schimbati uleiul in cutie, ca nu se schimba.........

Link to comment
Share on other sites

Cred ca prietenul meu Otto ti-a bagat asta in cap. :blink: Are niste conceptii cam ciudate.

 

Am fost o data la reprezentanta sa cumpar un filtru de ulei la o cutie steptronic, pentru o masina care era la el in service. Si m-au intrebat aia, dar de ce va trebuie? Pai pentru ca se schimba uleiul si filtru la cutie. Pai domne, ce v-a apucat sa schimbati uleiul in cutie, ca nu se schimba.........

86469[/snapback]

 

 

ezact!!!!! otto batal vina

Link to comment
Share on other sites

Eu am peste 150000 km si vreau sa-mi schimb uleiul lifetime de la cutia steptronic. O sa comad si garnitura ca vreau sa desfac cutia sa vad daca s-a adunat ceva pilitura de fier pe magnetii din capac. Pentru linistea mea.

La diferential am schimbat deja uleiul, tot lifetime.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul la cutie trebuie schimbat,chiar daca este "lifetime".

 

De exemplu,uleiul obisnuit ATF are durata de viata de 160.000km,daca este folosit la temperatura de 80C.La 90C durata de utilizare scade la jumate.

 

In cutia de viteza temperatura poate ajunge si la 150C.Normal,uleiurile sintetice sunt mult mai stabile la temperaturi mari.Daca se conduce foarte agresiv sau se tracteaza o rulota,barca,etc si uleiul sintetic isi pierde din proprietati .Cu timpul se arde si nu mai unge, datorita depunerilor de la ambreiaje si benzi.Daca a ajuns in starea asta,ars si degradat, probabil nu este o idee foarte buna sa fie schimbat.

 

Daca uleiul este in stare buna dupa 100.000km ,eu l-as schimba, impreuna cu filtrul.Din pacate printr-o singura schimbare se inlocuieste doar o mica parte din uleiul uzat.In mod normal uleiul trebuie schimbat de 2-3 ori .

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa aud ceva parei ca sunt multe polemici pe tema asta si chiar is curios daca a schimbat cineva si daca da cat costa toata distractia si pe la cati km se face

86452[/snapback]

 

Eu am schimbat la 100.000 uleiul din cutie impreuna cu filtrul si garnitura. Ulei bmw lifetime de la Filaret, filtrul + garnitura de la AB. Uleiul din cutie era negru...Iar pe magnetul din capac era foarte multa pilitura. Acum am 110.000km si merge foarte bine. Am tot zis sa repet operatiunea, dar nu am mai avut timp + ca au fost alte piese de schimbat intre timp ($$$ issue :blink: ).

Am trecut si eu prin stresul asta cu schimbatul uleiului... si m-am speriat rau cind am vazut pe e46fanatics la citzi a cazut care nu au schimbat.

Cutia este steptronic.

Link to comment
Share on other sites

...Eu am schimbat uleiul la cutie(steptronic) acum o luna la 155000km.Si filtrul.Cei de la Bavaria mi-au spus ca , teoretic, nu se schimba dar ca daca tii la masina e bine sa-l schimbi dupa 150000.Mult mai important e sa schimbi filtrul care, cica,se infunda cu pilitura .Pot sa spun ca dupa operatiunea asta merge mai bine si nu cred ca mi se pare.

Operatiunea a durat vreo 2 ore si a costat aproximativ 6milioane...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.