Jump to content

Problema motor 320I


nailbombmax

Recommended Posts

Problema la motor, E36, 320I, 1993, Coupe, 202.000 Km, se aude o bataie in parte din fata (sus) a motorului chiar langa vanos, de cand am auzit prima data bataia am mers cam de 8000 Km. Am dus-o in service si cei de acolo mi-au spus ca sunt tachetii, au ridicat-o pe elevator si curgea ulei pe la intinzatorul de la lant, l-am rugat pe nenea mecanicul sa stranga un pic, sa oprit si uleiul si bataia pt 3 saptamani, acum am fost la alt service si mi-a spus ca zgomotul este facut de la un piston, dupa care am mers la alt service si mi-a spus ca bate de la intinzatorul de lant, adevarul este ca a accelerat putin si zgomutul era mai rapid, zgomotul este ca o bataie si cu cut accelerezi se aude mai sacadat. S-a mai intalnit cineva cu o astfel de problema?, daca este de la piston nu trebuia sa se auda mai jos bataia?, precizez ca la rece nu se aude bataia, numai cand motorul se incalzeste. Daca este de la piston atunci mai bine schimb motorul cu totul, astept pareri, precizez ca nu am pierderi de putere, motorul trage foarte bine, turometrul sta constant undeva la 700 rpm si nu a consumat deloc ulei in 8000 de km, cat asta ar fi........ Edited by nailbombmax
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de aceeasi parere ca si tine.... NU E DE LA PISTON. S-ar fi auzit mai jos.

1 poate e din distributie.

2 poate e chiar vanosul

3. din tacheti nu cred ca e. De ce spun asta ? In general tachetii bat cand nu e ulei suficient iar asta se intampla mai ales cand masina e rece si uleiului inca nu a urcat.

 

La mine incepe sa tacane din tacheti cand am nivelul uleiului sub jumatatea de jos dintre nivelul minim si maxim.

 

Incearca sa-i pui uleiul la nivelul maxim de pe joja si vezi daca mai bate dar nu depasi acel nivel ca poti face la fel de rau motorului ca si cand nu ai ulei deloc.

 

Daca pui uleiul pana la nivelul maxim dar nu-l depasesti si nu-ti mai bate e ok.... Il tii pe maxim pe viitor.

 

Cred ca 99 % din pisici au bataie de tacheti.

 

Eu am distrus un motor ca n-am tinut cont de ulei... Sper sa nu faci si tu la fel...

 

Am recitit postul tau.... zici ca dupa ce ti-a strans nu stiu ce si nu-ti mai pica uleiul timp de 3 saptamani n-a mai batut.

 

Concluzia e simpla !

NU AI ULEI !

Pune ulei suficient si remediaza problema cu pierderea de ulei !!!!

 

SI ASTA URGENT. RISTI SA DISTRUGI MOTORUL. AL MEU S-a distrus in 100 de km pt ca am mers cam cu 2,5 litri de ulei mai putin. ( deci cu jumatate de cantitate ). La mine uleiul ala s-a piedut cam in 2 zile ....VERIFICA in FIECARE ZI NIVELUL ULEIULUI PANA REMEDIEZI PROBLEMA CU PIERDEREA !!!!

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de aceeasi parere ca si tine.... NU E DE LA PISTON. S-ar fi auzit mai jos.

1 poate e din distributie.

2 poate e chiar vanosul

3. din tacheti nu cred ca e. De ce spun asta ? In general tachetii bat cand nu e ulei suficient iar asta se intampla mai ales cand masina e rece si uleiului inca nu a urcat.

 

La mine incepe sa tacane din tacheti cand am nivelul uleiului sub jumatatea de jos dintre nivelul minim si maxim.

 

Incearca sa-i pui uleiul la nivelul maxim de pe joja si vezi daca mai bate dar nu depasi acel nivel ca poti face la fel de rau motorului ca si cand nu ai ulei deloc.

 

Daca pui uleiul pana la nivelul maxim dar nu-l depasesti si nu-ti mai bate e ok.... Il tii pe maxim pe viitor.

 

Cred ca 99 % din pisici au bataie de tacheti.

 

Eu am distrus un motor ca n-am tinut cont de ulei... Sper sa nu faci si tu la fel...

 

Am recitit postul tau.... zici ca dupa ce ti-a strans nu stiu ce si nu-ti mai pica uleiul timp de 3 saptamani n-a mai batut.

 

Concluzia e simpla !

NU AI ULEI !

Pune ulei suficient si remediaza problema cu pierderea de ulei !!!!

 

SI ASTA URGENT. RISTI SA DISTRUGI MOTORUL. AL MEU S-a distrus in 100 de km pt ca am mers cam cu 2,5 litri de ulei mai putin. ( deci cu jumatate de cantitate ). La mine uleiul ala s-a piedut cam in 2 zile ....VERIFICA in FIECARE ZI NIVELUL ULEIULUI PANA REMEDIEZI PROBLEMA CU PIERDEREA !!!!

 

 

+1 !!

Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspuns, cat despre ulei il verific destul de des si este cu 1mm sub maxim si asta de cand am pus uleiul, poate intr-un an de cand am facut revizia sa fi pierdut 50 ml de ulei dar nu mai mult, ulei folosesc castrol 10W40 de picurat nu pre mai picura pe la intinzator, zgomotul se aude din zona luntului superior (cel orizontal de deasupra) am pus urechea si de acolo se aude, dar sa fiu sincer astept pana luni cand merg in service sa-l desfaca si sa vedem exact, daca era un piston defect ai idee ce zgomot se auzea sau ce trebuia sa simt la masina (pierdere de putere, sau altceva)?
Link to comment
Share on other sites

si asta e posibil,vezi pe net si de problema vanosului,sunt niste garnituri care se uzeaza si face zgomot.Eu am tot pe dreapta fata (stanga cum stai in fata masinii) un zgomot dar pare a veni de la compresor :)

Sunt curios daca la M54 merge "intins" lantul de distributie

 

un fel de zgomot sacadat am avut si eu pe un m52 care venea dinspre compresorul de aier conditionat , a fost rola intinzatoare a curelei , avea rulmentul uzat.(facea un zgomot la fiecare turatie)

Link to comment
Share on other sites

in cazul in care este vanos-ul, ce este de facut?

 

Vanos-ul pentru modelul tau de motor se defecteaza foarte rar, astfel incat sa fie necesara schimbarea lui.

Daca este doar zgomotos exista un kit de reparatie care a fost introdus standard dupa 94, ceva de genul asta.

Bineinteles, poti sa pui si un Vanos nou dupa cum ti s-a recomandat.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Gata, am reusit sa descoper problema, sunt lanturile, trebuie sa schim distributia, maine ma duc sa vad de preturi. Stiti ce marca sa-mi cumpar inafara de OEM?, sau ce anume merita si la un pret decent?

 

Ti-ai reparat motorul ?

Ceva similar cu ce ai avut tu a aparut si la mine...

Vreo 5 mecanici ( 5 diagnoze )au zis ca e din piston.

La BMW la reprezentantza au zis ca e distributia.... Acum nu stiu ce sa mai cred...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.