Jump to content

Uleiuri schimburi uleiuri de la CASTROL


the_rifle

Recommended Posts

http://ew5.earlweb.com/search.php?site=6 - Castrol

http://www.aral-lubricants.de/oilguide/cont_4_8_0.php - Aral

 

http://www.datateck.com.au/lube/mobil_au/ - Mobil

http://lubricantadvisor.valvolineeurope.com/select.asp - Valvoline

 

Il propun "stick" si rog un admin sa-l posteze unde crede ca se potriveste cel mai bine.

 

Sunt specificate mai multe date. Timpul de schimb, cantitatea etc.

 

Sunt incluse toate fluidele....

 

Dau specificatii in functie de temperatura si modul de exploatare etc...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ideea este ca se poate pune orice tip de ulei.In definitiv toate sunt bune.

 

ai dreptate ... in fond toate sunt "unsuroase" ... a incercat cineva cu ulei de masline ? :)

 

 

+1 Foarte tare ! La o asemenea afirmatie o astfel de replica...

Bravo ! :lol:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Adica nu am dreptate? :)

Pai pe fiecare sit de la Castrol arata un ulei diferit pentru acelasi tip de motor.Deci este bun , 10w40, 5w40, 5w30, 10w60,...de aici am dedus ca toate sunt bune.Daca ma insel imi cer scuze. :lol:

 

 

 

Asa da.... Poate am interpretat noi prost cele spuse de tine. adica sa nu se bage ulei de diesel in benzinar....

Oricum topicul era unul orientativ nu unul cu litera de lege....

 

ACUM AM CAZUT TOTI DE ACORD :lol:

Link to comment
Share on other sites

ehee ... daca ar ramane si ultimul topic despre uleiuri, ce bine ar fi ...

 

 

Chiar daca ne-am dat cocosi si l-am ironizat putin pe BAVARIA el in principiu are dreptate. In principiu toate uleiurile sunt bune dar cred ca trebuie sa tinem cont de modul in care exploatam masina. Daca ma duc toata ziua buna ziua la curse ideal ar fi sa-mi bag 10w60.... daca vine iarna sa-i pun 5w40, daca motorul e mai uzat sa-i pun un ulei mai gros ( eventual si un tratament de motor ) etc etc in functie de particularitati...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic la fel chiar si duralube dar sa lasam loc de discutie....

Brabus te rugam sa detaliezi subiectul. Argumenteaza afirmatiile.

Sa nu zici ca infunda injectoarele ca te lasam repetent....

 

 

P.S.

Si pe capacul de la ulei scrie ONLY CASTROL .... asta inseamna ca daca bag Aral sau Motul se defecteaza motorul ? :)

Dar uleiul ala lasta de unii in motor 25 de mii de km face mai bine motorului ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic la fel chiar si duralube dar sa lasam loc de discutie....

Brabus te rugam sa detaliezi subiectul. Argumenteaza afirmatiile.

Sa nu zici ca infunda injectoarele ca te lasam repetent....

 

 

P.S.

Si pe capacul de la ulei scrie ONLY CASTROL .... asta inseamna ca daca bag Aral sau Motul se defecteaza motorul ? :)

Dar uleiul ala lasta de unii in motor 25 de mii de km face mai bine motorului ?

 

Da, tare curios sunt sa auzim argumente din partea unui inginer, mi-am luat si floricele.post-66-1252544028.gif

Link to comment
Share on other sites

ehee ... daca ar ramane si ultimul topic despre uleiuri, ce bine ar fi ...

 

 

Chiar daca ne-am dat cocosi si l-am ironizat putin pe BAVARIA el in principiu are dreptate. In principiu toate uleiurile sunt bune dar cred ca trebuie sa tinem cont de modul in care exploatam masina. Daca ma duc toata ziua buna ziua la curse ideal ar fi sa-mi bag 10w60.... daca vine iarna sa-i pun 5w40, daca motorul e mai uzat sa-i pun un ulei mai gros ( eventual si un tratament de motor ) etc etc in functie de particularitati...

 

mai degraba fiecare si-ar cumpara uleiul in functie de uzura motorului decat dupa sezon ...

depinde foarte mult si cati km face fiecare de la o revizie la alta ...

Link to comment
Share on other sites

Importante sunt normele, uleiul trebuie sa respecte anumite specificatii, Castrol face in varianete mai multe de vascozitate ex: 0w-30; 5w-30; 5w-40 uleiuri care corespund mai multor norme de la mai multi producatori

 

Pentru BMW e deja arhicunoscutacunoscuta norma ll04- long life 04 (motoarele mai vechi ll98) deci uleiul care are aceasta norma poate fi folosit la motoarele BMW fara probleme, in functie de numarul de kilometri si uzura se poate pune cu indice de vascozitate mai mare sau mai mic.

 

Un ex: Castrol Magnatec Diesel 5w-40 nu are scris pe spate nici norma ll98 nici cea mai noua ll04 - are urmatoarele norme - VW 502 00/505 00; MB 229.31; API SM/CF; ACEA A3/B3/B4,C3 il folosec la Mercedes deoarece are norma MB 229.31

Pentru motoarele de dupa 2000 de la VW nu poate fi folosit la VW se utilizeaza o norma 505.01 (merge pana la 507.00 in versiunea 5w-30 la cele mai noi motoare) superioara normei VW 505.00.

 

pentru BMW:

 

CASTROL EDGE 5W30 are norma VW 504 00/507 00 ; MB 229.51; BMW LL04; ACEA A3/B3/B4. doar ca pretul e cam piperat -cam 70 de lei mai sunt versiuni tot Castrol

 

de ex: EDGE - 0W40 cu norme- BMW Longlife-04, MB 229.31, Porsche

 

 

Personal as opta pentru 5w-30 Castrol EDGE luat din Germania dar datorita pretului si a suspiciunii ca poate fi contrafacut cum de altfel nu sunt sigur nici de uleiul BMW cumpar BMW pentru ca e mai ieftin - 40 l fata de 65-70 l la Castrol.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.