Jump to content

Uleiuri schimburi uleiuri de la CASTROL


the_rifle

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mie la BanatCar mi-au spus ca la urmatorul schimb sa pun 5W40.masina are 157000 Km.urmatorul schimb va fi pe la 165000 Km.

sa inteleg ca inginerii considera ca la 157k un motor este uzat?

eu unu am 285000 si am bagat numai 5w30 de la Castrol fara nici o problema.

abia acum ma gandeam si eu la un 5w40.. insa la km tai n-ai nici o grija

Link to comment
Share on other sites

Aici sunt nevoit sa te contrazic: FARA TRATAMENTE DE MOTOR... sunt mana Satanei :lol:

 

Subscriu. N-am folosit niciodata si nici n-am de gand. Cine vrea sa afle mai multe, sa citeasca eticheta de la dura lube si specificatiile 0w-30 (40) de la Castrol. Va las curiozitatea sa va indemne sa faceti asta, nu va spun eu ce scrie :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
mie la BanatCar mi-au spus ca la urmatorul schimb sa pun 5W40.masina are 157000 Km.urmatorul schimb va fi pe la 165000 Km.

sa inteleg ca inginerii considera ca la 157k un motor este uzat?

eu unu am 285000 si am bagat numai 5w30 de la Castrol fara nici o problema.

abia acum ma gandeam si eu la un 5w40.. insa la km tai n-ai nici o grija

 

la cum se dau km inapoi in Romania, cred ca cel mai bine e sa pui preventiv 90w100 direct sa fii sigur :)

Link to comment
Share on other sites

mie la BanatCar mi-au spus ca la urmatorul schimb sa pun 5W40.masina are 157000 Km.urmatorul schimb va fi pe la 165000 Km.

sa inteleg ca inginerii considera ca la 157k un motor este uzat?

eu unu am 285000 si am bagat numai 5w30 de la Castrol fara nici o problema.

abia acum ma gandeam si eu la un 5w40.. insa la km tai n-ai nici o grija

 

la cum se dau km inapoi in Romania, cred ca cel mai bine e sa pui preventiv 90w100 direct sa fii sigur :)

 

de ce vorbesti daca nu sti? eu am luat masina de la reprezentanta bmw germania asa ca nu intra in discutie km.in al doilea rand daca tu crezi ca sti mai bine decat cei de bmw ce ulei trebuie folosit este treaba ta, eu am mentionat ce mi-au spus cei de la BanatCar.

oricum masina la 157000 km nu mai este noua si este normal sa fie si ceva uzuri la motor.in primul rand schimbul il fac la BanatCar si voi avea si garantie.asa ca isi asuma raspunderea si sa fi sigur ca mai repede am incredere in ce imi spun cei de acolo decat ce imi spune nu stiu ce mecanic de la coltul blocului.

oricum fiecare face ce vrea cu masina lui.

apropos la un prieten(525i) in germania la BMW i-au facut schimbul de ulei la 125000 cu 5W30 si i-au spus ca urmatorul schimb il vor face cu 5W40.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
mie la BanatCar mi-au spus ca la urmatorul schimb sa pun 5W40.masina are 157000 Km.urmatorul schimb va fi pe la 165000 Km.

sa inteleg ca inginerii considera ca la 157k un motor este uzat?

eu unu am 285000 si am bagat numai 5w30 de la Castrol fara nici o problema.

abia acum ma gandeam si eu la un 5w40.. insa la km tai n-ai nici o grija

 

la cum se dau km inapoi in Romania, cred ca cel mai bine e sa pui preventiv 90w100 direct sa fii sigur :lol:

 

de ce vorbesti daca nu sti? eu am luat masina de la reprezentanta bmw germania asa ca nu intra in discutie km.in al doilea rand daca tu crezi ca sti mai bine decat cei de bmw ce ulei trebuie folosit este treaba ta, eu am mentionat ce mi-au spus cei de la BanatCar.

oricum masina la 157000 km nu mai este noua si este normal sa fie si ceva uzuri la motor.in primul rand schimbul il fac la BanatCar si voi avea si garantie.asa ca isi asuma raspunderea si sa fi sigur ca mai repede am incredere in ce imi spun cei de acolo decat ce imi spune nu stiu ce mecanic de la coltul blocului.

oricum fiecare face ce vrea cu masina lui.

apropos la un prieten(525i) in germania la BMW i-au facut schimbul de ulei la 125000 cu 5W30 si i-au spus ca urmatorul schimb il vor face cu 5W40.

 

esti isetric si paranoic, eu nu m-am referit la masina ta, vorbeam in general de masinile vandute pe la noi de samsari, ca toate au cica 150.000 km, dar in realitate baga 300.000 probabil. Nu am facut vreo referire la masina ta, in care poti de altfel sa bagi si untdelemn de la bunica daca tu asa consideri.

 

asta unu, si doi, nu am zis ca stiu eu mai bine ce ulei sa pui, a fost o ironie, un spirit de gluma, un element amuzant, dar vad ca te-ai nascut incruntat si fara simtul umorului asa ca te las in lumea ta unde toti te urasc si vor sa se ia de tine :)

 

PS: vezi ca prin calasa a 4-a cred, se invata ca "sti" se scrie cu doi de "i", adica "stii", asa cum "fi" se scrie "fii" cu doi de "i" si de asemenea virgula si folosirea ei cred ca tot pe acolo se invata :lol:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

din cate stiu, BMW folosteste pt motoare diesel (cel putin pt 2.0d) ulei Castrol BMW LL 5w40, asta au pus in seria 1 al sotiei mele, motor 2.0d.

 

Nu spun ca aste e cel mai bun sau ceva, doar ti-am aratat in link ce recomanda Castrol si ti-am spus ce au pus la Automobile Bavaraia in 120d.

 

Eu personal, cred ca 5w40 Castrol, este un ulei bun.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu stiu sa iti spun mai mult, uleiul era BMW LL 5w40 (care oricum este Castrol), nu stiu care este insa corespondentul de la Castrol..

 

Probabil Castrol Edge 5w40 Turbo Diesel....

 

http://www.ropiese.ro/index.php?pg=pagini/...i&sub=5W-40

 

Acest ulei a fost in motor si iarna si vara.

 

Eu schimb uleiul la ambele masini la maxim 10.000 km, cam la 8000 mai de graba.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

mie la BanatCar mi-au spus ca la urmatorul schimb sa pun 5W40.masina are 157000 Km.urmatorul schimb va fi pe la 165000 Km.

sa inteleg ca inginerii considera ca la 157k un motor este uzat?

eu unu am 285000 si am bagat numai 5w30 de la Castrol fara nici o problema.

abia acum ma gandeam si eu la un 5w40.. insa la km tai n-ai nici o grija

 

la cum se dau km inapoi in Romania, cred ca cel mai bine e sa pui preventiv 90w100 direct sa fii sigur :lol:

 

de ce vorbesti daca nu sti? eu am luat masina de la reprezentanta bmw germania asa ca nu intra in discutie km.in al doilea rand daca tu crezi ca sti mai bine decat cei de bmw ce ulei trebuie folosit este treaba ta, eu am mentionat ce mi-au spus cei de la BanatCar.

oricum masina la 157000 km nu mai este noua si este normal sa fie si ceva uzuri la motor.in primul rand schimbul il fac la BanatCar si voi avea si garantie.asa ca isi asuma raspunderea si sa fi sigur ca mai repede am incredere in ce imi spun cei de acolo decat ce imi spune nu stiu ce mecanic de la coltul blocului.

oricum fiecare face ce vrea cu masina lui.

apropos la un prieten(525i) in germania la BMW i-au facut schimbul de ulei la 125000 cu 5W30 si i-au spus ca urmatorul schimb il vor face cu 5W40.

 

esti isetric si paranoic, eu nu m-am referit la masina ta, vorbeam in general de masinile vandute pe la noi de samsari, ca toate au cica 150.000 km, dar in realitate baga 300.000 probabil. Nu am facut vreo referire la masina ta, in care poti de altfel sa bagi si untdelemn de la bunica daca tu asa consideri.

 

 

asta unu, si doi, nu am zis ca stiu eu mai bine ce ulei sa pui, a fost o ironie, un spirit de gluma, un element amuzant, dar vad ca te-ai nascut incruntat si fara simtul umorului asa ca te las in lumea ta unde toti te urasc si vor sa se ia de tine :)

 

PS: vezi ca prin calasa a 4-a cred, se invata ca "sti" se scrie cu doi de "i", adica "stii", asa cum "fi" se scrie "fii" cu doi de "i" si de asemenea virgula si folosirea ei cred ca tot pe acolo se invata :lol:

 

offtopic: apropos se scrie clasa nu calasa.in al doilea rand am avut vacanta cam cat ai avut tu scoala.

in al treilea rand isteric si paranoic esti tu cu ......

tare as vrea sa ma intalnesc fata in fata cu tine, ca vad ca pe forum esti tare smecher.

mai citeste si tu si dupa aia expuneti parerea, nu din auzite.(na ca am pus si "virgula").

nu stii(m-am conformat) sa citesti aia nu este parerea mea, este parea celor de la de l;a BanatCar care sigur este mai avizata decat parerea ta(care pentru mine nu conteaza).

cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai scrii in topicurile pe care le voi face eu.

te-am pupat

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
1. am avut vacanta cam cat ai avut tu scoala.

2. in al treilea rand isteric si paranoic esti tu cu ......

3. tare as vrea sa ma intalnesc fata in fata cu tine, ca vad ca pe forum esti tare smecher.

4. te-am pupat

 

1. se vede

 

2. nu stiu cine este puncte-puncte, dar presupun ca este o magarie de coltu' blocului

 

3. absolut disponibil cand vrei tu, am fumat d-astea cand te jucai cu putza-n nisip, asa ca ma lasa rece amenintarile, dar nici o problema, cand vrei tu imi fac timp. :)

 

4. m-am aplecat, poti sa pupi cand vrei tu. :lol:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

:)

1. am avut vacanta cam cat ai avut tu scoala.

2. in al treilea rand isteric si paranoic esti tu cu ......

3. tare as vrea sa ma intalnesc fata in fata cu tine, ca vad ca pe forum esti tare smecher.

4. te-am pupat

 

1. se vede

 

2. nu stiu cine este puncte-puncte, dar presupun ca este o magarie de coltu' blocului

 

3. absolut disponibil cand vrei tu, am fumat d-astea cand te jucai cu putza-n nisip, asa ca ma lasa rece amenintarile, dar nici o problema, cand vrei tu imi fac timp. :lol:

 

4. m-am aplecat, poti sa pupi cand vrei tu. :)

 

offtopic:

cand eu ma jucam cu puta-n nisip tu nici macar embrion nu erai.

ai grija cu aplecatul ca n-ai de unde sa stii cu ce te pup eu.poti sa ai surprize si sa ramai aplecat :lol:

Link to comment
Share on other sites

Sa revenim la topic :)

Am intrat pe cele 4 site-uri cu intentia de a ma lamuri, dar mai rau m-am incurcat. Acum am magnatec 5w 40 in motor. Pe site la castrol imi recomanda edge sport 0w 40. Altii ma sfatuiau la 5w 30. Eu ma gandesc ca 5w e bine, pentru ca nu e asa frig la noi ca sa fie nevoie de 0w. Apoi, vascozitatea la cald, inclin spre 30, pentru ca e mai bine sa fie mai subtire dupa ce se incalzeste motorul. Probabil ca se tureaza mai bine. Poate spun niste tampenii; ajutati-ma.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
:)
1. am avut vacanta cam cat ai avut tu scoala.

2. in al treilea rand isteric si paranoic esti tu cu ......

3. tare as vrea sa ma intalnesc fata in fata cu tine, ca vad ca pe forum esti tare smecher.

4. te-am pupat

 

1. se vede

 

2. nu stiu cine este puncte-puncte, dar presupun ca este o magarie de coltu' blocului

 

3. absolut disponibil cand vrei tu, am fumat d-astea cand te jucai cu putza-n nisip, asa ca ma lasa rece amenintarile, dar nici o problema, cand vrei tu imi fac timp. :D

 

4. m-am aplecat, poti sa pupi cand vrei tu. :)

 

offtopic:

cand eu ma jucam cu puta-n nisip tu nici macar embrion nu erai.

ai grija cu aplecatul ca n-ai de unde sa stii cu ce te pup eu.poti sa ai surprize si sa ramai aplecat :lol:

 

da gustere, am inteles aluziile si si din Pm-ul tau impresionant, probabil ai in posesie vreo arma de foc ceva, asta este un lucru bun, te astept asa cum ma ameninti sa vii si sa o folosesti, nu-i problema, daca e sa mor impuscat de un coleg de forum asta e :) ce nu face omul din pasiune.

 

Te pup si eu si te astept, oricand ai disponibilitate. daca ai nevoie de adresa ti-o dau in PM :D

 

PS: astept acele date de contact pe care ti le-am solicitat, mai Rambo mai :)

 

PS2: incepe sa mi se zbraleasca un fir de par de frica :lol:

Link to comment
Share on other sites

:)
1. am avut vacanta cam cat ai avut tu scoala.

2. in al treilea rand isteric si paranoic esti tu cu ......

3. tare as vrea sa ma intalnesc fata in fata cu tine, ca vad ca pe forum esti tare smecher.

4. te-am pupat

 

1. se vede

 

2. nu stiu cine este puncte-puncte, dar presupun ca este o magarie de coltu' blocului

 

3. absolut disponibil cand vrei tu, am fumat d-astea cand te jucai cu putza-n nisip, asa ca ma lasa rece amenintarile, dar nici o problema, cand vrei tu imi fac timp. :D

 

4. m-am aplecat, poti sa pupi cand vrei tu. :)

 

offtopic:

cand eu ma jucam cu puta-n nisip tu nici macar embrion nu erai.

ai grija cu aplecatul ca n-ai de unde sa stii cu ce te pup eu.poti sa ai surprize si sa ramai aplecat :lol:

 

da gustere, am inteles aluziile si si din Pm-ul tau impresionant, probabil ai in posesie vreo arma de foc ceva, asta este un lucru bun, te astept asa cum ma ameninti sa vii si sa o folosesti, nu-i problema, daca e sa mor impuscat de un coleg de forum asta e :) ce nu face omul din pasiune.

 

Te pup si eu si te astept, oricand ai disponibilitate. daca ai nevoie de adresa ti-o dau in PM :D

 

PS: astept acele date de contact pe care ti le-am solicitat, mai Rambo mai :)

 

PS2: incepe sa mi se zbraleasca un fir de par de frica :lol:

n-are rost.jigneste ca atat poti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.