Jump to content

schimbare lichid frana


robytm

Recommended Posts

se poate scoate cu o seringa, se umple apoi vasul cu lichid nou, se desfac toate patru aerisitoarele la roti si se lasa asa sa faca bleeding pana e inlocuit tot lichidul vechi de pe instalatie, se inchid aerisitoarele, se completeaza pana la nivel.

cel mai simplu, nu mai e nevoie de aerisire separata.

 

aerisirea (dc e necesara) se face in doua etape, prima (numai dc a intrat mult aer in instalatie) prin pompaj, urmata de aerisirea finala prin bleeding (se deschide aerisitorul si se lasa sa curga lichid un timp fara a face pedala).

Link to comment
Share on other sites

La ce interval e recomandat sa se schimbe lichidul de frana?

Am auzit pe multi care l-au schimbat ca nu au mai avut frana asa klumea...nu prea stie orice mecanic sa faca treaba ca la carte.

Eu cu a mea am facut vreo 35.000 km de cand o am si abia acum am schimbat placutele dar lichidul nu.... nu stiu nici neamtul daca a schimbat vreodata.

 

 

lichidul de frana se schimba la 2 ani

poti verifica cand trebuia schimbat asa:

pui contactul si cand apare inspection apesi butonul din dreapta de bord

si o sa-ti apara luna si anul

 

se poate verifica si la un e36 in conditiile in care in dreapta nu exista buton?

Link to comment
Share on other sites

pentru cei intertesati

 

"In medie, 6 vehicule din 10 de pe drumurile europene prezinta probleme grave datorate lichidului de frana: nivel insuficient al lichidului de frana, contaminarea cu apa si continutul ridicat de umiditate. Acestea fac ca apasarea pe pedala de frana sa fie tot mai prelungita, cu o senzatie moale la apasare si o deteriorare a performantelor de franare."

 

"Verificarea periodica a punctului de fierbere a lichidului de frana este esential. ingeneral, este indicat sa schimbati lichidul de frana la 2 ani sau la fiecare 50.000 km parcursi. Evitati amestecarea lichidelor de frana cu caracteristici de performanta diferite. Nu adaugati niciodata lichid de frana la cel existent - inderpartati-l in totalitate si realimentati."

sursa : FERODO marca a FEDERAL MOGUL CORPORATION

Edited by 4ucom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.