Jump to content

Consum Mare!


Armand7

Recommended Posts

:)) Imi plac intrebarile de genul asta, asta arata ca cei multi dintre cei cu diesel sunt oarecum crispati sa nu sara consumul cu 0.00001%......

Noi cu benzina asta ce sa facem? deschid eu topic ca-mi ia 20% la mers sportiv? poate ca trebuia sa ia 19.9% :lol:

 

 

nu neaparat sunt crispat. dar am un sentiment mai placut decat atunci cand faceam consumul la e34, 525i si imi iesea 19 in oras...

acum ceva vreme, un coleg cu ultimul model de serie 5, motorizare mare (parca 3500 cmc sau chiar 4000, nu mai stiu), se plangea de consum. deci omul avea bani de masina aia dar il cam frigea la consum, ceea ce nu ii convenea. a primit un sfat de la alt coleg sa isi puna instalatie de gaz, ceea ce mie mi s-a parut putin aiurea. ma rog, a fost doar parerea mea.

bafta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

:) ) Imi plac intrebarile de genul asta, asta arata ca cei multi dintre cei cu diesel sunt oarecum crispati sa nu sara consumul cu 0.00001%......

Noi cu benzina asta ce sa facem? deschid eu topic ca-mi ia 20% la mers sportiv? poate ca trebuia sa ia 19.9% :lol:

 

 

nu neaparat sunt crispat. dar am un sentiment mai placut decat atunci cand faceam consumul la e34, 525i si imi iesea 19 in oras...

acum ceva vreme, un coleg cu ultimul model de serie 5, motorizare mare (parca 3500 cmc sau chiar 4000, nu mai stiu), se plangea de consum. deci omul avea bani de masina aia dar il cam frigea la consum, ceea ce nu ii convenea. a primit un sfat de la alt coleg sa isi puna instalatie de gaz, ceea ce mie mi s-a parut putin aiurea. ma rog, a fost doar parerea mea.

bafta tuturor!

 

Treaba e foarte simpla ori iti permiti ori NU ! Daca ajungi sa-ti iei o masina si sa-ti pui gaz pe ea inseamna ca NU iti permiti sa mergi cu ea!Asta se numeste snobism!

Link to comment
Share on other sites

Sall

 

Am un BMW 320D Din 2004 si in bord imi arata un consum de 8 litri si ceva uneori scade cu 0.1 0.2 . Mi se pare cam mare consumul.Oare are ceva?Voi ce consum aveti?

 

 

Stai linistit ca asta e consumul unui motor diesel de 2 litri BMW, condus sportiv.

Eu am scos la ultimul calcul 7,41 litri/100km cu o viteza de 30,5 Km/ora media pe BC.

Motorul meu are 136 CP iar al tau 150 CP asa ca nu ai de ce sa fi ingrijorat.

Acum ar trebui sa verifici consumul si prin metoda "plin-plin" la pompa. Unele computere de bord dau eroare (1 chiar 2 litri la suta) in minus.

Al meu la ultimul calcul arata in bord 5,5 litri/100km iar la calculul de la pompa a dat 7,41 litri/100km

Link to comment
Share on other sites

Am un BMW 320D Din 2004 si in bord imi arata un consum de 8 litri si ceva uneori scade cu 0.1 0.2 . Mi se pare cam mare consumul

 

este in totdeauna optiunea Opel Agila 1.0 12V, sau daca vrei sa fii eco inrait poti lua pedalele si ghidonul in primire.

 

fii serios omule, tu chiar ai intrebat la modul serios ?

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca are pompa de motorina defecta... @Armand trebuie sa te duci cat mai repede in servicie si sa le spui ca ai pompa defecta. Cand se apasa acceleratia pompa baga prea multa motorina. ce pompa de motorina ai ?

 

Cred ca nu e bine calibrata pompa de motorina...

Trebuie masurata pt ca are un debit prea mare...

 

O alta cauza ar putea fi injectoarele. Poate nu sunt bine infundate si astfel curge prea multa motorina.

Pune-o pe tester. Urgent .

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.