Jump to content

Modificare nr kilometri


Psycho

Recommended Posts

Salut

 

Am citit toate topicurile pe care le-am gasit, legate de kilometrii reali si imaginari ai masinilor, dar nu am gasit un raspuns la problema mea, asa ca ma vad nevoit sa deschid un nou topic.

 

Descriere (masina este E46):

Deoarece am vrut proiectoare si BC, am fost nevoit sa schimb atat tabloul de bord, cat si blocul de lumini. Solutia cea mai ieftina a fost achizitionarea acestora second-hand. Cum amandoua stocheaza informatii despre VIN-ul masinii si numarul de kilometri parcursi, va dati seama ca acum mi se semnalizeaza in bord faptul ca accestia din urma au fost manipulati (celebrul punct rosu este aprins). Ba mai mult, am avut ceva probleme si cu DSC-ul, dar le-am rezolvat deja.

Deci acum tabloul de bord stie un VIN si un nr de kilometri, iar computerul farurilor stie alt VIN si alt nr de kilometri. Si ambele seturi de valori sunt diferite de cele reale. Masina mea avea 116.000km si acum are 96.000.

 

Acum vin cu intrebarea:

Cum as putea face sa scriu atat in tabloul de bord, cat si in blocul de lumini VIN-ul si nr corect de kilometri ai masinii mele?

 

 

Si prin aceasta solicit ori un tutorial, un DIY, sau macar datele de contact ale cuiva care ma poate ajuta. Va rog sa nu ma trimiteti la BMW sa le cumpar noi si sa-i rog pe ei sa mi le codeze, pentru ca deznodamantul financiar ar fi pentru mine descurajant. Citisem pe undeva ca se pot cumpara niste EEPROM-uri goale, scrie si inlocui cele originale.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cum as putea face sa scriu atat in tabloul de bord, cat si in blocul de lumini VIN-ul si nr corect de kilometri ai masinii mele?

 

 

Si prin aceasta solicit ori un tutorial, un DIY, sau macar datele de contact ale cuiva care ma poate ajuta.

 

Da, si eu sunt interesat sa citesc un tutorial cu asa ceva, cum se modifica VIN-ul si km masinii.Poate cineva de pe forum care face diagnoza isi face timp si pune un DIY.

Link to comment
Share on other sites

Nu este nicio diferenta intre a da km inainte sau inapoi. Asa ca pentru tutoriale go to hackers :) !

Treaba cu schimbatul unei memorii era valabila pentru modelele mai vechi.

La AB nu poti face operatia asta daca pui module vechi, luate de pe alta masina. Ei fac inscrierea km doar in cazul in care cumperi module noi.

Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea e cat se poate de simpla :

Banuiesc ca ti-ai pus proiectoare si ai schimbat blocul de lumini cu totul pentru a avea acel buton de proiectoare.

Ai gresit partial aici. Din aceasta manevrea rezulta 2 posibile probleme :

1. stopurile sa se aprinda haotic

2. evident nr de ore de functionare stocate in blocul de lumini (LCM) nu mai e acelasi

Poti rezolva problemele punand la loc blocul tau de lumini la care schimbi doar placuta cu butoane de la cel nou (fiind detasabila din cleme de resul blocului).

 

Si eu am avut acceasi problem si s-a rezolvat. Bafta.

 

Mai e o rezolvare mai costisitoare : rescrierea LCM-ului. mi se pare ca se face cu toolul de diagnoza INPA (pentru detalii vorbeste cu userul clauberty din TM)

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Rezolvarea e cat se poate de simpla :

Banuiesc ca ti-ai pus proiectoare si ai schimbat blocul de lumini cu totul pentru a avea acel buton de proiectoare.

Ai gresit partial aici. Din aceasta manevrea rezulta 2 posibile probleme :

1. stopurile sa se aprinda haotic

2. evident nr de ore de functionare stocate in blocul de lumini (LCM) nu mai e acelasi

Poti rezolva problemele punand la loc blocul tau de lumini la care schimbi doar placuta cu butoane de la cel nou (fiind detasabila din cleme de resul blocului).

 

Si eu am avut acceasi problem si s-a rezolvat. Bafta.

 

Mai e o rezolvare mai costisitoare : rescrierea LCM-ului. mi se pare ca se face cu toolul de diagnoza INPA (pentru detalii vorbeste cu userul clauberty din TM)

+1

Nu inteleg de ce ai schimbat si tabloul de bord.

Si eu imi pun proiectoare, deja am schimbat placuta cu comenzi, si cand apas butonul de proiectoare se aprinde becul verde la bord. Totul ok.

Pune-ti inapoi LCM-ul, tabloul de bord si schimba doar placuta cu butoane si cred ca ai DIY asta:

 

lampi_ceata.pdf

Link to comment
Share on other sites

Acum vin cu intrebarea:

Cum as putea face sa scriu atat in tabloul de bord, cat si in blocul de lumini VIN-ul si nr corect de kilometri ai masinii mele?

interesant... doar pentru 20tkm ti-au modificat numarul de kilometri ? :)

 

cum de tocmai in "tabloul de bord" ti-ai gasit sa vrei sa rescrii VIN-ul...

 

daca ar fi asa usor, multi si-ar fi rescris seriile, iar masinile furate si-ar fi schimbat ID-ul imediat :lol:

 

cel mai probabil, inclin sa cred ca ai probleme de LCM...

Link to comment
Share on other sites

Acum vin cu intrebarea:

Cum as putea face sa scriu atat in tabloul de bord, cat si in blocul de lumini VIN-ul si nr corect de kilometri ai masinii mele?

interesant... doar pentru 20tkm ti-au modificat numarul de kilometri ? :)

 

cum de tocmai in "tabloul de bord" ti-ai gasit sa vrei sa rescrii VIN-ul...

 

daca ar fi asa usor, multi si-ar fi rescris seriile, iar masinile furate si-ar fi schimbat ID-ul imediat :lol:

 

cel mai probabil, inclin sa cred ca ai probleme de LCM...

 

Mai citeste odata postul initiatorului. Nu ai inteles nimic. Nu i-a dat nimeni km inapoi. Omul chiar are probleme cu LCM-ul pentru ca l-a schimbat ca sa-si puna lumini de ceata.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Deoarece am vrut proiectoare si BC, am fost nevoit sa schimb atat tabloul de bord, cat si blocul de lumini. Solutia cea mai ieftina a fost achizitionarea acestora second-hand. Cum amandoua stocheaza informatii despre VIN-ul masinii si numarul de kilometri parcursi, va dati seama ca acum mi se semnalizeaza in bord faptul ca accestia din urma au fost manipulati (celebrul punct rosu este aprins). Ba mai mult, am avut ceva probleme si cu DSC-ul, dar le-am rezolvat deja.

Deci acum tabloul de bord stie un VIN si un nr de kilometri, iar computerul farurilor stie alt VIN si alt nr de kilometri. Si ambele seturi de valori sunt diferite de cele reale. Masina mea avea 116.000km si acum are 96.000.

 

...

@Ice_man: ai dreptate, este SINGURUL caz in care am auzit pe cineva ca vrea sa isi dea kilometrii de pe bord INAINTE ...

felicitari ca ai inteles exact fondul problemei...

:)

Link to comment
Share on other sites

Tabloul de bord l-am schimbat pentru a avea BC.

La o adica ma intereseaza sa schimb nr de km doar intr-unul din computere, ori cel din bord, ori cel din LCM, ca sa ajunga sa fie amandoua la fel, ca sa nu mai lumineze pctul rosu. NU ma intereseaza la ce valoare se vor stabili, pentru ca nu intentioez sa vand masina in urmatorii multi ani, iar cand probabil o voi face, nu va mai fi nici o difenta daca va avea 500.000km sau 900.000km. Dar cu diferenta de kilometraje, a stocat o eroare pe care o voi vedea mereu.

Iar problema cu VIN-ul ma gandesc sa nu influenteze cumva oarece parametri ai DSC-ului sau chiar ai BC-ului. De exemplu, tabloul de bord actual e de la un 328i. O masina diferita de masina mea, atat ca nr de kg, cat si ca dinamica si alti parametri care pot influenta un raspuns al DSC-ului sau pur si simplu sa-mi indice ca-mi mai ajunge benzina pentru 100km si eu sa raman pe marginea drumul cu o sticla goala de plastic in mana.

 

Cu ideea de PA-Soft am cochetat si eu un pic, dar cred ca poate coda doar dispozitive noi, necodate inca. Eu intrebam de o metoda de a-mi face actualele dispozitive, cele pe care le-am cumparat deja, sa inregistreze datele masinii mele. Nu sunt foarte priceput in electronica si informatica, dar nici nu-mi cade letconul din mana si nu mi-e teama sa inlocuiesc un circuit integrat, atata vreme cat am un tutorial, un DIY, adica un indrumar si in aceasi timp o dovada ca a mai facut cineva inaintea mea si a functionat.

 

 

P.S.: Nu am avut timp sa caut, dar probabil exista o rubrica de "diverse" in care cei care simt nevoia sa fie off-topic sa se poata manifesta in liniste.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.