Jump to content

joc diferential,solutii?


Recommended Posts

e46 316i 2001 am inteles ca se poate rezolva prin adaugarea unei saibe sau prin strangerea ei,cunoaste cineva mai exact procedura si necesita demontarea de pe caroserie a diferentialului sau a cardanului sau doar desfacerea capacului din partea din spate a diferentialului
Link to comment
Share on other sites

e46 316i 2001 am inteles ca se poate rezolva prin adaugarea unei saibe sau prin strangerea ei,cunoaste cineva mai exact procedura si necesita demontarea de pe caroserie a diferentialului sau a cardanului sau doar desfacerea capacului din partea din spate a diferentialului

Ce simtome ai la diferential iti huruie in mers ..de unde ti-ai dat seama ca ai joc ?

Link to comment
Share on other sites

la schimbarea vitezelor se aude un zgomot sub masina mai ales cand merg cu spatele si alternez ambreiajul cu acceleratia,in plus de asta se vede cand invart cu mana de cardan

 

si la mine e la fel.Astept si eu solutii :)

 

ma duc maine la cineva care zicea ca poate sa-mi rezolve jocul si cu ocazia asta schimb si uleiul,va spun dupa ce rezultat am avut

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am gasit meserias care sa faca asa ceva. Se baga niste saibe care sa impinga pinioanele mai aproape de melc, sa-i ia din joc.

 

Asta se face la tractoare si Saviem-uri, se baga niste distantieri din alama in spatele pinionilui de atac. Testul se face (nu stiu cat de relevant este) cu o foaie de hartie care se baga printre dintii pinionului si dintii de la carcasa satelitilior. La o rotatie completa al pinionului hartia nu trebuie sa fie taiata de acei dinti.

Asta-i o metoda pe care o foloseau mecanicii de la IRTA, nu stiu cat de sigura este. Oricum n-as face asa ceva la un Bmw.

Link to comment
Share on other sites

Eu am dat 350E luat direct din Austria, autoblocant SH. Nu cred ca gaseam asa ceva pe Romania, mai ales ca e de TDS de 2.65.

La momentul respectiv as fi facut treaba cu luat jocul, pt ca nu gaseam diferential prin Bucuresti. Si preturile pt unul open se invarteau pe la 200, am preferat sa mai dau niste bani in plus pt blocant.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai, ca-i mai bine. Nu am ramas asta iarna intepenit. Am mers si pe pietris mare tractand alta masina, e o placere sa simti cum trag ambele roti si dand din fund in toate partile iese babuta la liman. Si pe asfalt, cand o fortez pe curbe, pleaca mai greu decat pleca open-ul, pune puterea mai bine jos insa atunci cand pleaca de spate pleaca mai brusc. La open scartaia roata pe exterior, te anunta ca esti la limita si cand pleca, pleca ceva mai usor.

Autoblocantul se comporta ca unul open pe curbe, doar atunci cand o roata patineaza, blocheaza si cealalta roata, transmitand cuplul pe ambele roti. Altfel, la prima curba ar plezni. Cauta pe net LSD, sa vezi cum functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, zgomotul infundat ce se aude la schimbarea treptelor este din bucsa de la suportul diferentialului sau din diferential??

Dupa ce am citit acest topic, am observat ca si la mine se aude ceva, cand schimb, dar mai tare se aude la marchearriere...

Sa fie diferentialul....?? Sa fie vreo bucsa ceva ..??

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, zgomotul infundat ce se aude la schimbarea treptelor este din bucsa de la suportul diferentialului sau din diferential??

Dupa ce am citit acest topic, am observat ca si la mine se aude ceva, cand schimb, dar mai tare se aude la marchearriere...

Sa fie diferentialul....?? Sa fie vreo bucsa ceva ..??

+1 asta vroiam sa intreb si eu. Bucsa sau diferentialul. Sau flansa cardanica? :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, zgomotul infundat ce se aude la schimbarea treptelor este din bucsa de la suportul diferentialului sau din diferential??

Dupa ce am citit acest topic, am observat ca si la mine se aude ceva, cand schimb, dar mai tare se aude la marchearriere...

Sa fie diferentialul....?? Sa fie vreo bucsa ceva ..??

+1 asta vroiam sa intreb si eu. Bucsa sau diferentialul. Sau flansa cardanica? :)

 

Aceasi problema o am si eu,am schimbat flansa si nu se mai aude asa de tare,totusi ar trebui sa ma uit si la bucsa aia

Link to comment
Share on other sites

Flansa este intre cutie si cardan, deci zgomotul se aude relativ in fata....

La mine parca zgomotul vine din spate...

 

Nu neaparat,la mine era foarte mancat cauciucul de la flansa si amortiza direct pe suruburi aproape si misca cardanul brusc si de aici se auzea si mai tare in spate la diferential

Link to comment
Share on other sites

Flansa este intre cutie si cardan, deci zgomotul se aude relativ in fata....

La mine parca zgomotul vine din spate...

 

depinde la care flansa te referi. din cate stiu eu sunt doua: una mare care face leg intre cardan si cutia de viteze si una mai mica care face leg intre cardan si grup (sau aia e bucsa centrala grup cum au numit-o colegii mai sus?? ).... apoi mai este si un rulment care poate sa produca vibratii ... joc...

Link to comment
Share on other sites

am schimbat azi bucsa din spatele grupului care era crapata si bubuitura se aude mai incet,dar in lateral mai are doua bucsi stanga si dreapta care problabil ar elimina socul.Am verificat si grupul si nu are joc drept pentru care zgomotul metalic care se aude cand apas ambreiajul in mers e posibil sa fie ori de la cardan ori de la cutie,de mentionat ca am schimbat si kitul de ambreiaj reusind doar sa atenuez zgomotul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.