Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

frate... te simti ranit? ce cauti pe forum BMW? stai la tine in fow si simte-te bine :)

 

 

mai sint si dinastia :lol: , cum e vorba unde nu e dragoste nu e nici ura.

 

eu chair am avut un passat din 2003 tdi 131cp, si era sub bmw 318i din 99, ca aspect ca tinuta de drum nici nu mai zic, consumu e cam la fel.

 

BMW e net superior vw ;

 

 

nu men nu stiu daca este buna afirmatia "mai sint si dinastia" pentru ca mai sus asta a facut un forumist de la bmw. referitor la bora. acum depinde ce passat ai avut ca daca avea 500 de mii na este de inteles. oricum nu e vb. fiecare conduce ce ii place. ma uitam ca gasesti 318 din 2000 cu 5000-5500 de euro pe autovit. o bora tot la aceiasi bani se invarte.sunt foarte multe bmw 318 din 2000 in romania pentru ca omu a vrut neaparat bmw. imi place bmw am spus si poate as da masina mea pentru un bmw 318 pentru aspectul exterior care este f ok nimic de zis..dar sa nu credeti ca bora nu este o masina buna acum sincer..chiar este

 

 

passatu era tipla, ii pusesem suspensie sport, cip , fugea nu zic da nu era asa stabil ca bmw cu toata suspensia sport nu mai zic inainte era barca. Nu se simtea in volan feedback cu soseaua ca la bmw, la interior calitatea materialelor era mult inferioara.

 

Vw face masini bune , dar nu poti compara cu bmw, bmw in compari cu mercedes .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

o spune un super cunoscator nu??eu de ex am bora si sincer am mers si cu e46 318 din 2000. tinuta de drum mai buna, aspect mama BMW oau cum vad toti dar la un test adevarat o sa vezi ca vb aiurea si din punctul de vedere al unui MARE ingamfat cu bani de la taticu sau cu credite facute sa si ia un bmw de 10 ani.sa fim seriosi ca daca as compara 320 cu audi a4 din 2002 este sub audi cu ani lumina la orice: stabilitate dotari aspect prezenta. iar sincer franare de 10 ori peste e46 la bora demaraj la motor 1.6 bora si 1.8 bmw nici o dif..cutie mult mai precisa la vw..sincer nu te supara dar nu denigra vw ca ai tu bmw ca nu e cine stie ce ..daca aveai un spetar ceva da mai ziceam

 

Urât punct de vedere, la fel de urât ca un VW Bora. :)

Link to comment
Share on other sites

Echivalentul lui e46 de la Alfa Romeo este 156.

 

Poti sa detaliezi cu ce este asa de superior Passat fata de e46?

In afara de dimensiuni.

 

Confortul pasagerilor, confort la volan, motorizari, tinuta de drum

cred ca exagerezi rau de tot. singurul lucru care e mai bun intr-un passat B5(5.5) fata de e46 este spatiul interior.. ATĂT!

 

pt restul , probabil nu ai mers intr-un e46 in mintile lui, probabil era o gioarsĂŁ

Link to comment
Share on other sites

Aspectul exterior primeaza ,si bora e chiar naspa.Cat despre spatiul interior e foarte incghesuita fata de un e46. Eu la firma am un pasat din 2004 si un golf v cu care mai merg si sincer de cand mi-am luat bmw mi se par amandoua destul de inghesuite.Faza e ca eu merg numai in fatza :)
Link to comment
Share on other sites

Si eu am condus si Passat si E46, si parerea mea este ca desi este diferenta de clasa medie/compact stabilitatea si tinuta de drum de la E46 era superioara Passatului. Masina aia e mare cu suspensiile destul de moi pentru a oferi confort dar nu este asa de stabila ca un E46.

 

Incercati faza cu schimbatul greutatii stanga/dreapta (stil jaloane) si o sa vedeti care e diferenta de stabilitate. Eu cel putin am ramas surprins de multe ori cat de stabil si ferm este E46 pe curbe

Link to comment
Share on other sites

Bora/ Golf IV e masina de 2 persoane adulte. Problema cea mai mare este spatiul, dupa parerea mea de mandru posesor de Bora. In rest este o masina foarte buna. Total diferita de BMW ca si idee ce a stat la baza modelului. Compari mere cu pere.

 

 

Off: ce urasc eu foarte mult la marca BMW e o parte din posesorii/utilizatorii romani. Pacat de masini... :)

 

E OK sa iti placa un anumit "brand" datorita istoriei, datorita inovatiilor de ordin etetic si tehnic, datorita siglei datorita a tuturor motivelor posibile dar nu mai e OK sa iti placa doar datorita statutului social de il ofera.

Edited by mihai_mx
Link to comment
Share on other sites

Bora/ Golf IV e masina de 2 persoane adulte. Problema cea mai mare este spatiul, dupa parerea mea de mandru posesor de Bora. In rest este o masina foarte buna. Total diferita de BMW ca si idee ce a stat la baza modelului. Compari mere cu pere.

in sfarsit o parere reala de la un posesor de bora

 

Off: ce urasc eu foarte mult la marca BMW e o parte din posesorii/utilizatorii romani. Pacat de masini... :)

din pacate trebuie sa-ti dau dreptate, asa e! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Bora/ Golf IV e masina de 2 persoane adulte. Problema cea mai mare este spatiul, dupa parerea mea de mandru posesor de Bora. In rest este o masina foarte buna. Total diferita de BMW ca si idee ce a stat la baza modelului. Compari mere cu pere.

 

 

Off: ce urasc eu foarte mult la marca BMW e o parte din posesorii/utilizatorii romani. Pacat de masini... :)

 

 

deci sa recapitulam..

am spus ca bmw-ul este o masina ok e46 despre care vorbim si mi-as schimba bora cu asa ceva, insa de la comparatia ca "oauu super e46 si bora nu exista" invit cativa posesori de e46 la un test. o sa iau bora mea 1.6 102 cai stock si un e46 1.9 sau 1.8 benzina si sa vedem asa mare o fi diferenta asta:)) incat sa faceti afirmatii care va depasesc...

 

 

o parere personala sincer:

 

eu zic asa ca cei care ridica bmw-ul la stadiul de super masina sunt ori cei care si-au dorit ff mult bmw si au reusit sa-si ia cu mostenire sau imprumuturi din banci si pe la pritenei ori cu bani de la taticu asa ceva si asculta manele in masina si-au pus folie "SA MOARA FETILII" dupa ei sau sunt fff subiectivi" oare cati si-au luat e46 NOU ???

 

CATI???? 20%??? oare??? sau nici macar. hai sa terminam cu romanismele astea de 2 lei si sa ne concentram pe ceea ce este strict real..

 

stiti cate e46 am vazut cu motoru varza??stiti cate e46 am vazut cu pb. la usi gen scartie bat sau cu pb la turbina ..( ceea ce vreau sa zic este ca sunt tot masin) si la vw aceiasi parere ca se strica dar nu trebuie sa dau si pe mama si pe tata la service cand isi freaca niste carpaci ordinari mainile ca te vad cu bmw ul si sigur asta are bani dar saracu chiar si-a dorit asa ceva si te rup astia..

 

concluzie bmw e46 este peste bora, dar sunt si + uri si - uri intre ele.. si este ok sa ne limitam la realitate. si mai sus am citit ca POATE AUDI sa fie comparat cu e46:))))) pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE

Link to comment
Share on other sites

o parere personala sincer:

 

eu zic asa ca cei care ridica bmw-ul la stadiul de super masina sunt ori cei care si-au dorit ff mult bmw si au reusit sa-si ia cu mostenire sau imprumuturi din banci si pe la pritenei ori cu bani de la taticu asa ceva si asculta manele in masina si-au pus folie "SA MOARA FETILII" dupa ei sau sunt fff subiectivi" oare cati si-au luat e46 NOU ???

 

CATI???? 20%??? oare??? sau nici macar. hai sa terminam cu romanismele astea de 2 lei si sa ne concentram pe ceea ce este strict real..

 

pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE

 

Ok, noi toti ne-am luat masinile in rate, sau avem banii de la bunici. Stim ca Audi este peste Bmw, insa nu e asa de opulent si nu ne-a interesat. Noua ne place sa iesim in evidenta, chiar daca bagam de 10 lei benzina .. sau motorina.

 

Altceva mai ai sa ne spui?

 

Recomandarea mea este sa nu te agiti prea tare incat sa puste ceva ..

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

. si mai sus am citit ca POATE AUDI sa fie comparat cu e46:))))) pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE

daaa.. asa mult imi place interiorul lui audi.. luminitele alea multe din interior.. sunt frumoase ce sa mai... cred ca d'aia le vand :)

 

 

ce audi sa compari cu e46? echivalent ca anul de fabricatie, nu? tu zici ca e peste? OK!! e parerea ta!

sau ce sa comparam???? e39 cu ambele generatii de A6 care s-a fabricat in paralel cu e39? nu cred ca are rost...

nu vb de modelele noi de audi si nici de BMW (care pt mine nu mai sunt ca inainte)

Link to comment
Share on other sites

o parere personala sincer:

 

eu zic asa ca cei care ridica bmw-ul la stadiul de super masina sunt ori cei care si-au dorit ff mult bmw si au reusit sa-si ia cu mostenire sau imprumuturi din banci si pe la pritenei ori cu bani de la taticu asa ceva si asculta manele in masina si-au pus folie "SA MOARA FETILII" dupa ei sau sunt fff subiectivi" oare cati si-au luat e46 NOU ???

 

CATI???? 20%??? oare??? sau nici macar. hai sa terminam cu romanismele astea de 2 lei si sa ne concentram pe ceea ce este strict real..

 

pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE

 

Ok, noi toti ne-am luat masinile in rate, sau avem banii de la bunici. Stim ca Audi este peste Bmw, insa nu e asa de opulent si nu ne-a interesat. Noua ne place sa iesim in evidenta, chiar daca bagam de 10 lei benzina .. sau motorina.

 

Altceva mai ai sa ne spui?

 

Recomandarea mea este sa nu te agiti prea tare incat sa puste ceva ..

 

 

 

si sigur ai paru plin de gel si camasa cu guler sus si asc salam.frate decat sa bag de 10 lei benzina si sa ma vada lumea ca am bmw din 2000:))) nu stiu dar nu mi se pare lucru de lauda..

 

 

nu stiu daca m am dus la pompa sa bag sub 500 de mii minim benzina sincer, dar nu despre asta e vb..

 

sunt cativa cu bmw-ul care merg in spatele tau daca ar fi sa fii cu un logan si iti dau blitzuri cu nonsalanta la semafor ca de mama el are bmw din 2000 de 5 mii de euro si eu am loganu lu tata de 10 mii nou cu 4 mii de km..

 

eu zic ca nu are sens

Link to comment
Share on other sites

aloo cat costa bai nene o Borat din asta?Ce cocalari in VW Audi nu avem?Q7 alea alea?daca vrei sa fii magar sa stii ca putem fi si noi..

are Bora bai nene om serios,ce imi plac mie astia,aaa ai BMW deci clar:

-cocalar

-pusti impresionist

-colacar impresionist

al dracu daca se gandeste vreunu ca poate am luat cazanu pentru ca imi place

PS:mie imi place nu pipitelor de pe strada sau vecinilor

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

@roli wrc:

 

Te incurci in idei, esti asa de agitat incat nici sa iti asterni ideile nu poti.

 

Iar partea de mai sus a fost o ironie. Prea subtila se pare.

 

 

Cum spune si alex230ro: ai fost tratat cu respect si s-a vorbit frumos cu tine. Tu insa nu. Cine este cocalarul atunci?

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

sunt cativa cu bmw-ul care merg in spatele tau daca ar fi sa fii cu un logan si iti dau blitzuri cu nonsalanta la semafor ca de mama el are bmw din 2000 de 5 mii de euro si eu am loganu lu tata de 10 mii nou cu 4 mii de km..

eu uite vezi ca din cauza catorva ca astia toti generalizati.. dar pe restul.. restul care nu fac asa... realizzezi ca tot BMW conduc?

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

eu am bora, dar voi spuneti ceva de genu ori bmw ori nimic sau bora nu exista si bmw este OAU

 

 

nu ma agit, dar ma uit ca s-a umplut tara de e46 si de golf 4 si stiti si voi asta f bine. si sincer 70% sunt aduse din germania.

 

ce vroiam sa subliniez este faptul ca avem prea mult sange si caracter de roman. chiar si noi care ne balacarim aici aiurea. erau simple pareri personale. am zis ca as schimba bora cu e46 desigur, dar nu sunt de acord sa spuneti ca bmw si alte masini sau ma rog. asa toti si au adus pisicute din 94 le-au inscris pe bulgaria sau mai stiu eu ce au facut. totul pentru bmw sincer voi chiar preferati o pisicuta de 94 cu 3000 de euro sau un logan din 2006 cu aceiasi suma??dar sincer sincer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.