Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

sincer voi chiar preferati o pisicuta de 94 cu 3000 de euro sau un logan din 2006 cu aceiasi suma??dar sincer sincer

chiar buna comparatia asta..

uite eu, de ex... daca as avea de ales DOAR intre 2 masini (un logan si un e36) asa alege asa: daca pisica e terminata aleg loganul insa daca aambele masinai sunt in aceiasi stare aleg fara sa clipesc e36ele, eu zic ca esti mult mai sigur in el, alte frane, alta directie, siguranta la drum, confortabil etc

 

ai mers intr-un logan? dar intr-un e36 (bun)?

 

alex: bine punctat, loganul ca mijloc de transport e bun

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sincer voi chiar preferati o pisicuta de 94 cu 3000 de euro sau un logan din 2006 cu aceiasi suma??dar sincer sincer

chiar buna comparatia asta..

uite eu, de ex... daca as avea de ales DOAR intre 2 masini (un logan si un e36) asa alege asa: daca pisica e terminata aleg loganul insa daca aambele masinai sunt in aceiasi stare aleg fara sa clipesc e36ele, eu zic ca esti mult mai sigur in el, alte frane, alta directie, siguranta la drum, confortabil etc

 

ai mers intr-un logan? dar intr-un e36 (bun)?

 

alex: bine punctat, loganul ca mijloc de transport e bun

 

 

da in e36 am mers are fratimio CULMEA..nu??este ok se pastreaza foarte multe aspecte la ceasurile de bord cu e46, insa na oricat de intretinuta este se vede ca nu mai este asa noua..anii isi spun cuvantul

Link to comment
Share on other sites

nu asa, eu ma refeream daca ai mers intr-un e36 bun si intr-un logan bun si sa ne spui daca sunt diferente si cum se conduc.. feelinguri etc

 

PS: cine e fratele tau? adica daca are user la noi pe forum :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

"pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE"

 

"sunt cativa cu bmw-ul care merg in spatele tau daca ar fi sa fii cu un logan si iti dau blitzuri cu nonsalanta la semafor ca de mama el are bmw din 2000 de 5 mii de euro si eu am loganu lu tata de 10 mii nou cu 4 mii de km.."

 

eu zic ca nu are sens

Chiar ca nu are sens ce spui tu... La ce modele este Audi cu ani lumina peste BMW? :) Te invit sa arunci ochiul pe o opinie avizata si cat se poate de obiectiva pe topgear. Vezi acolo ce spun despre un BMW Seria 3 si ce spun de un Audi A4 si nu uita un detaliu foarte important: BMW E90 deja e un model cu 5 ani in spate, timp in care Audi a schimbat de doua ori A4-le. Oare de ce? Probabil din cauza succesului nestavilit de care se bucura... :lol: Mai are rost sa vorbim de Seria 5 si A6?! Vezi concluziile tu singur! :D Deja Seria 7 sau X5- Q7... Vezi acolo ca din nou "in materie de SUV nu ai sa gasesti mai bun..." In fine, astept sa-mi enumeri acele anumite modele, ca daca trec la Diviza M versus RS deja e prea mult...

 

Legat de BMW din 2000 de 5-6000 de euro, pai scuza-ma,dar majoritatea de pe aici, atunci cand ne-am luat acel BMW cu banii dati pe ele luam acum A4, A6 modele 2005-2006, A8 2002-2003 si ne mai ramaneau si bani de un concediu, etc. A nu se intelege ca sunt de acord cu cei de care imi zici "ca da-te la o parte cand vin eu cu BMW-ul", insa un logan nou nout in veci nu se va ridica la nivelul unui E46, fie el si de mai bine de 10 ani, valabil si pentru E39, E38 etc. Am in familie si doua Logan-uri o berlina facelift modelul ala cel mai dotat, Prestige si un MCV Preference, varianta cu 7 locuri 1,5 dCi si 85 de Cp. Ce pot sa spun decat ca atunci cand ma urc in ele zici ca m-am urcat in caruta lu' tataia, daca intru intr-o curba doar un pic mai repede, deja imi tresare inima ca ma vad deja pe camp facand tumbe, plasticele de la interior, plastic din care se fac jucariile din pufuletii cu surprize... :) Singura latura buna este spatiul la picioare de pe bancheta din spate si consumul la amandoua: dieselul oricum consuma foarte putin, iar benzinarul are si GPL din fabrica... :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

da corect ai dreptate. poate ca imi dau peste cap cu ceea ce o sa spun acum, insa eu m-am suparat ca s-a facut comparatia e46 super masina si bora nu exista. foarte bine ai punctat:) totusi nu e chiar asa de rau loganul dar trebuie sa tinem cont si de pret. m-am mai suparat ca sunt multi care au bmw luat cu greu si acum ataca totul cu tupeu. de ex eu pe bora am dat 6 mii este din 2002 are dotari.... pentru mine este ok, insa ma gandeam la un e46. nu mi am permis atunci. din cei 6 mii de euro 4 mii i am strans in 3 ani de munca si restu sunt credit. sunt putini care si au luat bmw din banii lor cash ca sa inteleaga ce vreu asa spun eu.asta la varsta de 24 de ani, ma rog eu am luat masina la 22.

 

 

stim si noi ca romania merge in reverse si are si mai multe viteze culmea...pacat ca daca era o tara ok ne puteam lua masini NOI dupa putere si isi lua fiecare ce dorea..pacat

 

nu asa, eu ma refeream daca ai mers intr-un e36 bun si intr-un logan bun si sa ne spui daca sunt diferente si cum se conduc.. feelinguri etc

 

PS: cine e fratele tau? adica daca are user la noi pe forum :)

 

 

sincer nu stiu ce user are, insa are SIGUR.. oricum ce sa zic daca schimb bora singura masina pe care as da banii este e46, altfel chiar nu vad o varianta reala sa schimb masina care o am

Link to comment
Share on other sites

Ma retrag din discutie deoarece nu vreau sa creez "flame-uri" . tot ce am facut a fsot sa imi expun parerea personala despre acestea, insa subiectivitatea de care dau dovada unii... o zi buna :)

 

Poti sa te retragi de tot, nu ne suparam.

 

oare cati si-au luat e46 NOU ??? CATI???? 20%??? oare??? sau nici macar.

 

pai audi audi aoleoo audi este cu ani lumina peste bmw LA ANUMITE MODELE

 

Tu ti-ai luat Bora noua?

 

Ia detaliaza tu, mai atotstiutorule, cum e cu "anii lumina" astia de-i are audi-li fata de bmw?

Edited by andrei™
Link to comment
Share on other sites

Haideti sa il intelegem si pe el! Are o Bora de care este multumit, o masina muncita, nu castigata la loto, insa din ce inteleg eu de la el e ca si-ar dori si un E46, insa nu si-a permis la momentul respectiv decat o Bora. Si mie imi place VW-ul, e o masina buna per ansamblu, insa nu o putem baga la aceeasi divizie cu BMW-ul.E ca si cum ai baga in ring unu' de la categoria grea cu unu' din categoria "pana", parere proprie si personala... :) Cand merg cu VW-ul ma simt foarte bine, ruleaza foarte bine, merge si foarte repede daca o fortezi, insa dupa ce ma dau jos din el si ma urc la loc in BMW, gata, uitati tot ce v-am spus mai devreme de VW!!! Alta viata la volanul BMW-ului, pur si simplu alte trairi si tineti cont ca vorbesc despre un BMW cu 4 cilindri (deci dupa unii periculosi de pe aici, nu un BMW :) ). Despre un 2500-3000 cmc nici nu mai ai ce sa discuti... :lol:

 

Apropo, spunea cineva pe aici ca un Passat este peste un E46 la calitate, directie, tinuta de drum, spatiu, etc. Prima masina pe care am condus-o imediat dupa ce mi-am luat permisul a fost un Passat din 2004 si era un 2,5 TDI V6 4Motion, como se dice "full full full option". :) Calitate la interior buna, spatioasa, tragea si se comporta foarte bine, insa la viteze mari gata, simteai viteza pe care o aveai din plin. Nu stiu ce avea, suspensiile prea moi, nu stiu, dar iti dadea o senzatie de instabilitate, o senzatie de nesiguranta... Pe cand BMW-ul...se lipeste de asfalt, o directie extrem de precisa, o tinuta de drum exceptionala pentru generatia lui...

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

da in principiu ai punctat ok.cam asa este, insa daca as lua e46 sau alt bmw nu stiu ce sa zic de mecanica de cardan si ma rog..ce mai are el acolo si pretul de intretinere desigur.oricum este frumos ca si masina

 

 

app. poti sa ti cumperi si tanc in tara asta ca tot il strici.mai platim si roviniete...niste...ordinari ..imi cer scuze dar asa este dupa iarna asta parca ...totul este un dezastru

Link to comment
Share on other sites

da in principiu ai punctat ok.cam asa este, insa daca as lua e46 sau alt bmw nu stiu ce sa zic de mecanica de cardan si ma rog..ce mai are el acolo si pretul de intretinere desigur.oricum este frumos ca si masina

 

 

app. poti sa ti cumperi si tanc in tara asta ca tot il strici.mai platim si roviniete...niste...ordinari ..imi cer scuze dar asa este dupa iarna asta parca ...totul este un dezastru

E46-le este foarte fiabil si mie personal nu mi se pare exagerat de scump la intretinere. Conteaza foarte mult cine l-a avut inainte si cum si pe unde s-a circulat cu el. :)

Link to comment
Share on other sites

...ai reusit sa intri in polemica cu mai toti de pe club :) si asta doar din cauza ca ai spus anumite lucruri care nu ca nu ar fi reale in parte dar le generalizezi si ne jignesti pe ceilalti, nu inteleg ce importanta are cum si-a luat fiecare masina, credit sau cash, care crezi ca ar fi diferenta? Uite eu am luat-o cash si la un pret mare fara taxe pentru 2008 si asa le-am luat mereu, am avut si Audi si Ford si VW si sincer ti-o spun in afara de Audi pe care l-as putea pune pe aceeasi treapta cu BMW la mai toate capitolele, pierde clar la sportivitate si feeling-ul pe care il ai, si nu am avut masini sub an de fabricatie 2000 sau masini lesinate cu sute de mii de km. Ideea este ca nu mi-as lua in niciun caz Logan nou, prefer o masina second in mintile ei de aceeasi bani sau mai multi, iar dupa ce am avut un Mondeo am zis ca nu mi-as mai lua altceva in afara de BMW, Audi sau Mercedes, ordinea nu este aleatorie :lol: .

 

...si da, Bora este o masina buna insa e o masina care nu iti trezeste niciun sentiment, ca design e destul de anosta iar ca performante si tinuta de drum cu siguranta este sub un BMW E46 in mintile lui

Link to comment
Share on other sites

asa sunt eu imi fac prieteni peste tot;)).... dar daca ai vz ai inteles dc. s-a ajuns la discutia asta

 

 

nu toti de pe forumul BMW sunt atotstiutori si multi sunt cum am zis eu..cocalari fara suparare, insa noi de la discutia despre masini am dat-o in altceva...mi-am certu scuze am explicat dc m am iritat..adica nu poti spune ca e46 este superrr si bora nu exista..nu ai cum efectiv...

 

 

si stai linistit ca la vw e mai rau ..cate golf 4 cu 2 usi si motor 1.4 si urla guta din toti rarunchii in ele nu or fi..aoleooo mama dar sa stii ca sunt f fiabile vw mai ales golf 4 si bora, zic asta pentru ca la o masina cum este bmw ul spuneti voi ca este am vazut o gramada de probleme aparute.

 

acum ref la km. multi asa este dar. masina mea are 108 mii de km verificabili la midocar bucuresti oricand la orice ora si cu o gramada de acte doveditoare

Link to comment
Share on other sites

asa sunt eu imi fac prieteni peste tot;)).... dar daca ai vz ai inteles dc. s-a ajuns la discutia asta

 

 

nu toti de pe forumul BMW sunt atotstiutori si multi sunt cum am zis eu..cocalari fara suparare, insa noi de la discutia despre masini am dat-o in altceva...mi-am certu scuze am explicat dc m am iritat..adica nu poti spune ca e46 este superrr si bora nu exista..nu ai cum efectiv...

 

 

si stai linistit ca la vw e mai rau ..cate golf 4 cu 2 usi si motor 1.4 si urla guta din toti rarunchii in ele nu or fi..aoleooo mama dar sa stii ca sunt f fiabile vw mai ales golf 4 si bora, zic asta pentru ca la o masina cum este bmw ul spuneti voi ca este am vazut o gramada de probleme aparute.

 

acum ref la km. multi asa este dar. masina mea are 108 mii de km verificabili la midocar bucuresti oricand la orice ora si cu o gramada de acte doveditoare

ai vazut multe probleme pentru ca lumea isi spune aici orice problema indiferent ca e ceva serios sau nu, forum mai efervescent ca asta nu este la noi in tara legat de masini, cred ca in proportie de 85% dintre membri chiar sunt pasionati, daca te uiti la audi sau vw nu e deloc asa.

fiabilitatea mai mare la vw e data poate si de faptul ca nu prea vezi soferi de golf sau bora care sa alerge cu ele, nu e asta spiritul masinii, poate si din cauza asta sunt mai fiabile, eu am facut cu a mea din iulie 2008 peste 50k km si in afara de debitmetru care a fost cea mai scumpa piesa schimbata nu am avut alte probleme asa ca iar e vorba de cazuri si cazuri...

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce vreti sa continuati comparatia??!!! Pur si simplu nu isi are rostul pentru ca Bora nu a fost gandita ca o masina concurenta lui E46. Pot fi analizate si brosurile de prezentare sau alte poze oficiale. Masinile au alt public tinta si nu trbuie privite la fel.

 

Comparatia Bora vs E46 vs Alfa 147 e similar cu X5 vs Cayenne vs Defender?

 

Ce e clar e ca BMW chiar iti ia mintile. Unora complet :)

Link to comment
Share on other sites

...si da, Bora este o masina buna insa e o masina care nu iti trezeste niciun sentiment, ca design e destul de anosta iar ca performante si tinuta de drum cu siguranta este sub un BMW E46 in mintile lui

 

Cu siguranta am niste contra-argumente:

 

E regretabil dar adevarat; seria 3 din 97-2001 are 1 stea jumate la siguranta !!!!

http://www.euroncap.com/tests/bmw/3_series.aspx

 

Bora-Golf din 98 are 4

Seria 3 din 2001-2005 E46 are 4; Golf are din 2004 5 stele

 

Din 2005 au amandoua 5 stele. Una peste alta vorbim de o masina premium versus una "populara". In Plus una este limuzina veritabila cealalta un golf (clasa comapacta) cu porbagaj.

 

In rest ai dreptate.

 

 

cred ca in proportie de 85% dintre membri chiar sunt pasionati, daca te uiti la audi sau vw nu e deloc asa.

 

Offtopic: Recunosc ca 85% sunt pasionati - cuvantul este bine ales; Din pacate putini sunt cunoscatori.

 

Mie imi ajung degetele de la maini sa ii numar pe cei care sunt doxa pe forumul asta (cel putin la E46 ca pe acolo ma invart eu des). Nu vreau sa generalizez ca la alte modele nu stiu cum sta treaba (intru extrem de rar).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.