Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

Eu inca nu reusesc sa inteleg care e faza cu topicul asta .... De ce se compara merele (e46) cu perele(bora) si se ajunge la pepeni (astra gtc).Voua nu vi se pare normal ca un om care a condus de ex 3 ani o bora si s-a obisnuit cu ea,o cunoaste, s-a atasat de ea si apoi a mers 200 km sa zicem cu un e46 in care jumate dim timp i-a luat sa se obisnuiasca cu ambreiajul sa i se para bora mult mai tare? Ca soferi ar trebui sa stiti cel mai bine ca cea mai buna masina e aia pe care o cunosti si in care te simti tu bine, dincolo de cai,de tipul de combustibil sau clasa din care face parte. Puteti sa continuati topicul asta inca 20-30 pagini ca tot nu va iesi o masina castigatoare in unanimitate pentru ca toti suntem subiectivi si vedem toate masinile prin parbrizul aceleia pe care o detinem.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu se discuta bora sau e46. se discuta expresia bmw super masina bora nu exista

 

daca ti-ai da tu jos capastrul de pe ochi ai vedea ca tocmai asta spuneam, ca nu-si are loc discutia asta pe un forum bmw, am spus undeva ca nu exista alte masini in afara de bmw?

Link to comment
Share on other sites

Dar ce ai zice de un M,hm? M3, M5, M6! Sah Mat!!! :)
pentru ca bmw nu are motor turbo pe e46 , ca as fi comparat cu ala,daca exista ...cu 335 e92 cred ca nu ar fii cazul, nu ? si pentru ca am tinut un pic cu bmw, in sensul ca vw de 1,8 cam bate 320 de 150 de cai adica exact cat are si vw-ul . si il bate bine, si reprize si la consum. de aia am comparat cu un 1,8 de bmw, care din start e proiectat ca model de baza,deci slab;) ca sa i gasesc o scuza

mihai20, tu in afara de liniute, plecat primul de la semafor, mers cat mai repede posibil nu cred ca mai stii de cand ti-ai luat si tu 330-ul ala! :) Asta inseamna masina buna pentru tine...TOTUL LA ATAT SE REZUMA LA TINE!!! :)

tu ori ai probleme de vedere ori ai cazut in cap cand erai mic. unde am scris eu ceva de liniute aici ? am zis de reprize si consum- pentru nefesisti ca tine probabil asta inseamna liniute, pentru altii conteaza.

dupa cum mai sus am comparat calitatea fabricatiei si asamblarii, nu timpii 0-100

dar tu visezi probabil liniute. :D

plus ca nu vad ce cauta m-urile de orice fel in comparatie cu vreun volkswagen. trebuie sa fii aberant de redus ca sa compari un M cu o skoda RS sau vw R32. sunt in cu totul alta clasa de performanta, pret si orice.

dar tu probabil faci parte din categoria celor care sunt la prima masina, care s-a nimerit sa fie un bmw, iar acum esti fan pe viata, pentru ca nu ai nici un termen de comparatie.sunt convins ca nu ai mers cu nici un M, RS, r32......sau mcacar 330, daca tot te f.... pe tine grija de ce masina am si ce liniute fac.

 

intre o bora de 1,6--- si un 316, aleg cu ochii inchisi bora, pentru ca consuma mai putin, e mai confortabil ,e mai ieftina la piese si e mai fiabila.

intre o bora vr6 si un 325, aleg 325-ul pentru ca are tinuta de drum mult mai buna pentru caii respectivi, si deja costurile trec pe plan secund, fiind vorba de masini cu tendinte sportive.

la diesel, la fel intre 320d si bora 1,9 tdi de 131 de cai......bora as lua.

Da, m-ai prins! Am probleme cu vederea, am cazut in cap cand eram mic, sunt aberant de redus, a...si sa nu uit, f.... de grija! BRAVO! M-ai prins! :lol: Nu ma apuc sa iti raspund la injurii pentru ca ar insemna sa..."urc" la nivelul tau si e prea mult pentru mine! Nu vreau sa risc un warn sau mai rau, o pauza de cateva zile pentru tine. Chiar nu meriti sacrificiul! Te exprimi asa cum si cat te duce...daca ma intelegi... :D

Iti raspund totusi de ce am pomenit de diviza M: pentru ca si colegul cu VW a scos in evidenta Skoda RS, Opel OPC, Honda Civic Type R si pana si un aberant de redus (asa ca mine :D ) poate sa isi dea seama ca alea sunt ce au mai bun marcile respective si atunci am incercat sa echilibrez putin balanta... In fine... Nu stiu de ce te-ai ofensat tu, adevarat proprietar de BMW, 6 in linie, la spusele unui posesor de pseudo-BMW cu motor in 4 cilindri?! :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

nu tu, un alt coleg de pe acest forum a afirmat asta sau alti colegi care fac bora sau golf 4 carute, dar ei nici nu stiu cum arata in interior sau ca tinuta de drum sau calitate si costuri de intretinere

roli wrc, daca nu ma insel si eu am spus ca Bora/Golf IV nu exista in comparatie cu un BMW, in speta E46. Este parerea mea proprie si personala ca proprietar simultan al ambelor marci si modele! Are si VW-ul multe parti bune, e o masina per ansamblu foarte buna. Chiar imi place pentru ca altfel nu o mai cumparam, logic si nu o mai pastram. Al meu e Highline si imi plac dotarile lui la nebunie, ca sa nu mai spun ca are un sistem audio original care se aude bestial. BMW-ul e praf la capitolul asta, de exemplu. Imi place ca e mai inalt si nu mi-e teama atunci cand trec peste o denivelare ca raman suspendat cu ea sau ca parchez langa o bordura si fac bara praf asa cum ma stresez cand sunt in BMW... :) De asemenea cand merg cu el pe drumurile patriei "abosarbe" altfel socurile la denivelari si gropi, pe cand in BMW si cu suspensiile stoc si tot mi se misca pietrele la rinichi... :lol: Deci VW chiar e o masina foarte buna, mult peste rivalii ei, insa daca o compari cu BMW-ul deja o pui intr-o lumina proasta, o umliesti... Asta e parerea mea! Si tine cont ca motorul de pe BMW-ul meu e unul in 4 cilindri, deci nu un motor BMW dupa mintea unor colegi mai rasariti de pe forum care raporteaza totul la sprint, reprize, viteza maxima, "ma umlieste nu stiu ce Logan in trafic", etc... Deci nu compar VW cu BMW-ul neaparat din prisma puterii motorului, sprintul de la 0-100 sau alte chesti similare, ci din prisma experientei la volan, a calitatii materialelor interioare, din prisma a ceea ce inseamna exploatarea masinii in conditii absolut normale... :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Esti pe forum bmw vrei sa zicem golf??????????

nu...e normal sa zici BMW, dar nu e normal sa zici ca bora "nu exista" langa e46, ca e caruta, etc.

eventual , cum au avut curajul cativa, sa enumeri + si - pentru fiecare. eu de exemplu daca ma intereseaza o motorizare de 1,6 vreodata, o sa o iau pe aia care consuma mai putin si e mai fiabila,voi prefera criteriul confort nu voi alege pe criteriul tinuta de drum, pentru ca la 1,6 nu e sportiv, indiferent de marca. e o masina decenta , medie din toate punctele de vedere

 

Nu stiu de ce te-ai ofensat tu, adevarat proprietar de BMW, 6 in linie, la spusele unui posesor de pseudo-BMW cu motor in 4 cilindri?! :)

nu m-am ofensat deloc, doar ca majoritatea sunt prea fanatici, si fara rost, asta era ideea, ci considera BMW fara nici un defect , si celelalte marci sunt "cah".....si nu e chiar asa. si altele mai au calitati....la unele chestii, in functie de masina, chiar sunt peste bmw, la unele cu foarte mult sub BMW. era vorba de masini normale, pentru tot omul interesat de o masina medie,si cu finante la fel....nu M-uri. daca era vb de modele de top, chiar nu exista comparatie intre bmw si vw, din cauza pretului in primul rand.

dar bora si e46-le pentru care s-a deschis acest topic sunt la preturi asemanatoare, nu e e46-le de 3 ori mai scump ca bora, cum ar fi cazul unei comparatii intre M3 si r32. diferenta de 1000 de euro se poate numi neglijabila, si 10 cai putere la fel.....50000 de euro diferenta si 180 de cai nu mi se mai par la fel de nesimnificativi.

daca te-ai simtit personal, e problema ta.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

pfff...iarasi comparatii stupide...cum sa compari e46 cu caruta aia de golf 4...de fapt in ce termeni se fac comparatiile, la liniute, la numarul de leduri din bord?...cati litrii are portbagajul, sau cum...nu inteleg de ce nu-si cumpara fanii vw-uri si audi si ce-o mai fi, sa-si puna sute de led-uri sub faruri si aripi deportante si asa mai departe si sa se mute pe forumul vw

 

ps: acest forum este pentru pasionatii bmw, normal e sa se discute despre bmw, ati vazut pe forumuri de pescuit topicuri gen pescuit vs vanatoare?...nu...fiecare discuta despre pasiunea lui, isi vede de momeli, gloante sau piese de elicopter rc...nu-si pun problema daca te linistesti mai mult cand prinzi un crap sau impusti un iepure...

 

Amice, spune-mi tu ce stii tu depre masini in afara "am condus un bmw si i-am dat 200" si masina mea e cea mai tare si a altuia e carutza..

Cate turbine ai desfacut tu?

Stii ce e ala limp-mode?

Stii ce face"chiptuningul"? (dar cu argumente nu "creste puterea")

Cate inecjtoare ai schimbat?

Ai idee cum fucntioneaza o turbina?

Ai idee la ce folsoeste vacuumu?

Ai idee ce e ala EGR?

De fapt, ai idee cum functioneaza un motor?

 

Hai sa o luam altfel putin. Chair daca suntem posesori de vw sau de alte marci, cred ca avem tot dreptul sa ne exprimam parerile. E adevarat ca trebuie sa fim obiectivi si imi cer scuze daca am lasat undeva sa se inteleaga ca sunt subiectiv vis-a-vis de vw.

Mi-am spus foarte sincer parerea si o spun in continuare , ca DA, BMW e cu o clasa mai sus decat VW,dar asta nu inseamna ca nu exista anumite puncte la care BMW e SUB VW!

 

Respect celor care sunt obiectivi si recunosc si minusurile masinilor lor. Ideea de baza e sa avem curaj sa spunem si probleme masinilor noastre , sa ne spunem si punctele minus. Intr-un psot anterior, am scris despre fiecare motoare in parte cam ce parere am.

Link to comment
Share on other sites

... Nu stiu de ce te-ai ofensat tu, adevarat proprietar de BMW, 6 in linie, la spusele unui posesor de pseudo-BMW cu motor in 4 cilindri?! :lol:

 

hai ca asta e afirmatia anului :) :) :D tocmai ai spus ca mai mult dintre jumatate din userii de pe forum au "pseudo-BMW"...asta e unitatea de masura? numarul de cilindrii de sub capota? pretul de achizitie? super tare :)

Link to comment
Share on other sites

Amice, spune-mi tu ce stii tu depre masini in afara "am condus un bmw si i-am dat 200" si masina mea e cea mai tare si a altuia e carutza..

Cate turbine ai desfacut tu?

Stii ce e ala limp-mode?

Stii ce face"chiptuningul"? (dar cu argumente nu "creste puterea")

Cate inecjtoare ai schimbat?

Ai idee cum fucntioneaza o turbina?

Ai idee la ce folsoeste vacuumu?

Ai idee ce e ala EGR?

De fapt, ai idee cum functioneaza un motor?

 

Hai sa o luam altfel putin. Chair daca suntem posesori de vw sau de alte marci, cred ca avem tot dreptul sa ne exprimam parerile. E adevarat ca trebuie sa fim obiectivi si imi cer scuze daca am lasat undeva sa se inteleaga ca sunt subiectiv vis-a-vis de vw.

Mi-am spus foarte sincer parerea si o spun in continuare , ca DA, BMW e cu o clasa mai sus decat VW,dar asta nu inseamna ca nu exista anumite puncte la care BMW e SUB VW!

 

Respect celor care sunt obiectivi si recunosc si minusurile masinilor lor. Ideea de baza e sa avem curaj sa spunem si probleme masinilor noastre , sa ne spunem si punctele minus. Intr-un psot anterior, am scris despre fiecare motoare in parte cam ce parere am.

 

Amice, gandeste-te ca e posibil sa stiu cate ceva despre masini, poate mai multe decat tine, poate mai multe decat o sa sti tu vreodata, poate nu...dar daca nu dam test nu o sa stim niciodata, nu?

 

In alta ordine de idei, nu am afirmat niciodata ca bmw e cea mai tare si mai frumoasa masina de pe pamant sau ca nu are niciun defect...ba chiar am facut o lista cu probleme pe forum...am spus ca e stupid sa compari e46 cu un golf4, si imi mentin parerea pr si simplu e o comparatie fara sens, cu atat mai mult pe un forum bmw, posiibil ca golful4 sa aibe cine stie ce plusuri fata de e46, nu spun nu, dar cu siguranta nu se pot compara cele 2 masini, pur si simplu apartin unor clase diferite...am exagerat cu "caruta" dar cu siiguranta te simti aproape ca intr-un cart in golf4...ma rog, daca pricepi ce e de priceput e ok, daca nu...tot ok :)

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

pai din afirmatiile tale imi dau seama ca nu ai nicio idee despre partea tehnica decat despre vizual. Inca astept raspuns la intrebarile de mai sus. NU vreau sa fiu rau sau sa creez flamuri, dar ma derenjeaza cand vad ca multi nu au idee DE CE e mai buna x decat y, dar trebuie sa le dam dreptate.

 

Si cree-ma pe cuvant, ca nu te simti intr-un golf IV ca intr-un cart. Am avut golf IV si in afar de motorul care era subdimensionat (1.4) , nu am avut ce sa ii reprosez niciodata!

 

De ce purtam discutiile astea? pai daca nu vine cineva cu contra argumente, nu mai exista discutii "incinse" pe anumite subiecte.

Edited by RedFighter
Link to comment
Share on other sites

pai din afirmatiile tale imi dau seama ca nu ai nicio idee despre partea tehnica decat despre vizual. Inca astept raspuns la intrebarile de mai sus.

 

primesc si nota? :) :lol: :)

 

ps care din afirmatiile mele ti-au dezvaluit cunostintele mele despre mecanica auto?

Link to comment
Share on other sites

cart? caruta?

 

 

prietene tu cred ca ai mers asa mult 1310 acu 10 ani incat ai zis imi iau masina SCUMPA, si ai luat ce ai vazut in fata BMW, iar acum de ciuda ca ai dat o "CARUTA" de bani pe o masina care nu mai iei nici jumate din banii respectiv, iar ca perfomrata nu se ridica nici la jumatatea pretului de achizitie real bagi intrigi aiurea si vb. de la un nivel de zici ca ai cel putin 2 facultati de inginer auto, cursuri de mecanica si cursuri de setat, reglat motoare si chiar construit. poate asa este, dar sincer MA INDOIESC

Link to comment
Share on other sites

iulianC vad ca ai e90. imi place si este super ok ca si masina NICI NU SE DISCUTA, dar tu vb de e46 si de bora. lasand la o parte faptul ca am eu bora si imi place, TU PERSONAL AI CONDUS BORA SUFICIENT DE MULT inca sa faci afirmatia de mai sus??? sau nici macar pe scaunul din dreapta nu ai stat?

 

 

 

nu este rautacioasa intrebarea, este o simpla intrebare

Personal nu am condus BORA destul de mult, ci doar cativa km, nu era masina mea si nu imi permit sa conduc masina altuia. E un principiu de-al meu...

Dar in dreapta am mers mult si bine, sute de km. era BORA Highline 1.9TDI 131cp 4motion. Prima oara cand am mers in dreapta aveam SupeRNova si m-a impresionat, na, diferenta mare de la Dacie 1.4mpi 75 cai la Bora 1.9TDI 131cp 4motion.

Dar intre timp mi-am luat E90-ul si am mai mers in drepta Borei. Nu mai era nimic senzational, ci era doar un mijloc de transport, devenise plictisitor...

Intr-adevar este o masina cu un consum bun, dar cam atat....

Am inteles ca motoarele astea mananca si ulei de la proprietar, chiar avea 1l de ulei in portbagaj, E90-ul nu haleste vizibil pe joja deloc intre schimburi(schimb la 10.000km).

Ce-mi placea ca avea ceasurile de bord ocean edition sau ceva de genul, cu fondul albastru si acele rosii....

 

P.S. bora mi se pare o masina foarte buna per ansamblu, acum la pret de criza chiar ar merita banii...si motoarele 1.9TDI sunt motoare foarte reusite.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Raspuns simplu, pentru mine, notele mele:

1 - BMW (10)

2 - BORA (8,9)

3 - GOLF IV (8,5)

 

Pot fi si alte pareri, lumea e diversa si e bine ca e asa!

Edited by nene
Link to comment
Share on other sites

Deci nu compar VW cu BMW-ul neaparat din prisma puterii motorului, sprintul de la 0-100 sau alte chesti similare, ci din prisma experientei la volan, a calitatii materialelor interioare, din prisma a ceea ce inseamna exploatarea masinii in conditii absolut normale... :)

 

Cam asta e si ideea, ca un bmw nu prea este pt condus in conditii absolut normale (ma refer la tara noastra). Normal ca o sa iti zgaltaie rinichii, chiar si cu suspensia sport, pentru ca e prin definitie o masina sport :lol:.

Toata chestia e ca sunt 2 masini care se adreseaza unor clase diferite de oameni si de nevoi. Ca la noi in Romania treaba asta nu prea e valabila, si fiecare isi ia dupa cum il taie capul si NU dupa ce ar avea nevoie, asta e altceva.

Pur si simplu masinile au ca target 2 clase diferite, si daca isi ia cineva bmw si se plange dupa aia ca e prea jos pai de vina nu e masina, ci el ca a cumparat asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.