Jump to content

e46 vs golf IV vs bora?


the rocket

Recommended Posts

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cart? caruta?

 

 

prietene tu cred ca ai mers asa mult 1310 acu 10 ani incat ai zis imi iau masina SCUMPA, si ai luat ce ai vazut in fata BMW, iar acum de ciuda ca ai dat o "CARUTA" de bani pe o masina care nu mai iei nici jumate din banii respectiv, iar ca perfomrata nu se ridica nici la jumatatea pretului de achizitie real bagi intrigi aiurea si vb. de la un nivel de zici ca ai cel putin 2 facultati de inginer auto, cursuri de mecanica si cursuri de setat, reglat motoare si chiar construit. poate asa este, dar sincer MA INDOIESC

 

prietene, nu ma cunosti, nu esti nici nostradamus ca sa sti ce stiu despre masini sau ce masina am condus, pe de alta parte, la anii tai, mare experienta in ceva (orice)nu cred ca ai...te rog nu mai fa presupuneri fara sens...btw in ziua in care te-ai nascut tu eu aveam permis de conducere...te agiti fara rost...

Link to comment
Share on other sites

cart? caruta?

 

 

prietene tu cred ca ai mers asa mult 1310 acu 10 ani incat ai zis imi iau masina SCUMPA, si ai luat ce ai vazut in fata BMW, iar acum de ciuda ca ai dat o "CARUTA" de bani pe o masina care nu mai iei nici jumate din banii respectiv, iar ca perfomrata nu se ridica nici la jumatatea pretului de achizitie real bagi intrigi aiurea si vb. de la un nivel de zici ca ai cel putin 2 facultati de inginer auto, cursuri de mecanica si cursuri de setat, reglat motoare si chiar construit. poate asa este, dar sincer MA INDOIESC

 

prietene, nu ma cunosti, nu esti nici nostradamus ca sa sti ce stiu despre masini sau ce masina am condus, pe de alta parte, la anii tai, mare experienta in ceva (orice)nu cred ca ai...te rog nu mai fa presupuneri fara sens...btw in ziua in care te-ai nascut tu eu aveam permis de conducere...te agiti fara rost...

Link to comment
Share on other sites

cart? caruta?

 

 

prietene tu cred ca ai mers asa mult 1310 acu 10 ani incat ai zis imi iau masina SCUMPA, si ai luat ce ai vazut in fata BMW, iar acum de ciuda ca ai dat o "CARUTA" de bani pe o masina care nu mai iei nici jumate din banii respectiv, iar ca perfomrata nu se ridica nici la jumatatea pretului de achizitie real bagi intrigi aiurea si vb. de la un nivel de zici ca ai cel putin 2 facultati de inginer auto, cursuri de mecanica si cursuri de setat, reglat motoare si chiar construit. poate asa este, dar sincer MA INDOIESC

 

prietene, nu ma cunosti, nu esti nici nostradamus ca sa sti ce stiu despre masini sau ce masina am condus, pe de alta parte, la anii tai, mare experienta in ceva (orice)nu cred ca ai...te rog nu mai fa presupuneri fara sens...btw in ziua in care te-ai nascut tu eu aveam permis de conducere...te agiti fara rost...

 

imi cer scuze despre afirmatia cu varsta, te-am confundat cu altcineva, vad ca tu nu ai varsta declarata

 

p.s nu am inteles de ce "uite ce am gasit in forumul vostru"...nu e si al tau?

Link to comment
Share on other sites

cart? caruta?

 

 

prietene tu cred ca ai mers asa mult 1310 acu 10 ani incat ai zis imi iau masina SCUMPA, si ai luat ce ai vazut in fata BMW, iar acum de ciuda ca ai dat o "CARUTA" de bani pe o masina care nu mai iei nici jumate din banii respectiv, iar ca perfomrata nu se ridica nici la jumatatea pretului de achizitie real bagi intrigi aiurea si vb. de la un nivel de zici ca ai cel putin 2 facultati de inginer auto, cursuri de mecanica si cursuri de setat, reglat motoare si chiar construit. poate asa este, dar sincer MA INDOIESC

 

prietene, nu ma cunosti, nu esti nici nostradamus ca sa sti ce stiu despre masini sau ce masina am condus, pe de alta parte, la anii tai, mare experienta in ceva (orice)nu cred ca ai...te rog nu mai fa presupuneri fara sens...btw in ziua in care te-ai nascut tu eu aveam permis de conducere...te agiti fara rost...

 

...dintre cele 3 as alege E46. Sunt posesor a doua E46(318iA si 318d), am condus si Bora si Golf. Nu pot sa ma exprim clar asupra VW la capitolul fiabilitate pentru ca nu am intretinut niciuna. Cate probleme am avut eu cu BMW(la E39 nimic si la E46 nimicuri, gen termostat EGR sau tampoane motor) atatea a avut si prietena mea cu Bora(adica tot mici nimicuri). Cand vine insa vorba de condus, calific E46-le ca fiind superior. Pozitia de condus mi se pare mai bine integrata(pozitia in scaun iti da posibilitatea sa constientizezi ce face masina sub tine....), stabilitatea este este superioara iar directia da un feedback mai bun. Ce mi-a placut la Bora este boom-ul de cuplu pe care-l are...te infige in scaun binisor. Insa cand vine vorba de ritm sustinut eu zic ca E46 sta mai bine. Si mai depinde si de gust. Daca vrei o masina practica cred ca vei merge spre Bora, care mi se pare mai spatioasa la bancheta spate(din simplu motiv ca nu te incurca cardanul ca la BMW). Daca vrei ceva cu un look sportiv si care sa-ti suporte si iesirile de "racer" mai bine te duci pe BMW. Cat despre Passat, el nu are ce cauta in ecuatia asta...echivalentul lui spun eu ca este E39 care, se stie bine, este una dintre cele mai apreciate masini iesite pe portile muncheneze. Daca ar fi sa transpui lucrurile e ca si cum ai compara E46 su E39...efectiv lipsit de orice logica!

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

1.BMW

2.Golf 4 daca e si motorizarea 1.9TDI

3.Bora exclus(ca si design)

 

Ca si performante globale sunt de acord cu acest top. Daca ar fi intrat in discutie un versus BMW E46 Audi A4(competitor direct, clasa premium) ar fi fost mai greu.

 

Ca si preturi de achizitie SH clasamentul arata asa:

1. Golf 4

2. Bora

3. BMW

 

BMW-ul costa cam cu 30-40% mai mult decat un golf dar nu depaseste global performantele golfului cu 30-40%.

Recunosc cinstit ca de depasit le depaseste. Exista cel mult 2 capitole la care il depaseste cu 30-40%. In rest sunt capitole la care pierde (gen consum combustibil, costuri de intretinere, raspuns la acceleratie, absoarbe prost gropile-denivelarile) si multe la care castiga meritat dar la limita.

 

Daca discutia ar fi fost intre BMW320D si Audi A4 lucrurile ar fi stat mult mai echilibrat la performante globale - si Audi A4 ar fi pierdut doar pentru ca are pret de achizitie SH mai mare. (Audi e cunoscut ca isi pastreaza mai bine valoarea decat un BMW).

Link to comment
Share on other sites

sa isi ia omul ce doreste, nu stiu de ce, dar am impresia ca omul vrea sa faca haz de pasionatii bmw venind cu comparatii lipsite de logica. e drept ca putem compara si o bicicleta cu e46 daca ne referim la consum dar nu cred ca va fi o comparatie echitabila si normala. asa o tinem la nesfarsit, de ce si-ar lua cineva golf sau bora cand poate sa isi ia dacia logan ca sigur costa si mai putin la intretinere.
Link to comment
Share on other sites

sa isi ia omul ce doreste, nu stiu de ce, dar am impresia ca omul vrea sa faca haz de pasionatii bmw venind cu comparatii lipsite de logica. e drept ca putem compara si o bicicleta cu e46 daca ne referim la consum dar nu cred ca va fi o comparatie echitabila si normala. asa o tinem la nesfarsit, de ce si-ar lua cineva golf sau bora cand poate sa isi ia dacia logan ca sigur costa si mai putin la intretinere.

 

Sa stii ca-mi statea pe limba....un Logan ar rezolva problema, asa cum o face pe fiecare topic de tip versus.... :) .

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

Esti pe forum bmw vrei sa zicem golf??????????

nu...e normal sa zici BMW, dar nu e normal sa zici ca bora "nu exista" langa e46, ca e caruta, etc.

eventual , cum au avut curajul cativa, sa enumeri + si - pentru fiecare. eu de exemplu daca ma intereseaza o motorizare de 1,6 vreodata, o sa o iau pe aia care consuma mai putin si e mai fiabila,voi prefera criteriul confort nu voi alege pe criteriul tinuta de drum, pentru ca la 1,6 nu e sportiv, indiferent de marca. e o masina decenta , medie din toate punctele de vedere

 

 

Nu, nu e normal,da Bora exista,dar defapt nici tu nu stii ce vrei la "puteresau confort" mai sus vb de motoare turbo. dar daca tu cauti consum si asta e cel mai important pt tine eu zic sa mergi pe un Matiz (si matiz exista) poate vei cere o comparatie si cu asta :)

De fiabil nu cred ca Bora e mai fiabila decat bmw. Dar tu esti pe FORUM BMW UNDE 95% SUNTEM CHIAR INDRAGOSTITI de aceasta marca. Eu am vazut discutii aprinse aici cend unul tinea cu e46 si altul a zis ca e36 e mai e na, atat a trebuit, nush ce te astepti tu cand vi si zici de Bora??? :lol:

 

 

Nu stiu de ce te-ai ofensat tu, adevarat proprietar de BMW, 6 in linie, la spusele unui posesor de pseudo-BMW cu motor in 4 cilindri?! :)

nu m-am ofensat deloc, doar ca majoritatea sunt prea fanatici, si fara rost, asta era ideea, ci considera BMW fara nici un defect , si celelalte marci sunt "cah".....si nu e chiar asa. si altele mai au calitati....la unele chestii, in functie de masina, chiar sunt peste bmw, la unele cu foarte mult sub BMW. era vorba de masini normale, pentru tot omul interesat de o masina medie,si cu finante la fel....nu M-uri. daca era vb de modele de top, chiar nu exista comparatie intre bmw si vw, din cauza pretului in primul rand.

dar bora si e46-le pentru care s-a deschis acest topic sunt la preturi asemanatoare, nu e e46-le de 3 ori mai scump ca bora, cum ar fi cazul unei comparatii intre M3 si r32. diferenta de 1000 de euro se poate numi neglijabila, si 10 cai putere la fel.....50000 de euro diferenta si 180 de cai nu mi se mai par la fel de nesimnificativi.

daca te-ai simtit personal, e problema ta.

"Fanatici"??? si tu devi dupa ce vei avea unul, dar si atunci doar daca esti pasionat de masini, dar daca nu orice masina iti va parea un fier si atat. Aici se pune suflet in fiecare metru si in fiecare cent bagat in masina (cel putin asa am observat eu pe aici)

 

Intra si pe alt Forum sa vezi daca intrebi de alta masina decat ce reprezinta acel forum, tot aceasi reactie va fi, doar ca pasionati de BMW sunt mai fanatici decat oricare alte marci.

 

In concluzie nu o vei scoate niciodata la capat. Chiar sunt curios daca intrebi asta e46 sau Bora pe forum la vw sunt sigur ca nu vor zice BMW niciunul asa ca nu inteleg sensul acestei comparatii aici pe acest forum, cum de altfel nu te vor intelege nici cei de la VW.

 

Acest topic nu isi are rostul. Succes in continuare.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

... Nu stiu de ce te-ai ofensat tu, adevarat proprietar de BMW, 6 in linie, la spusele unui posesor de pseudo-BMW cu motor in 4 cilindri?! :)

 

hai ca asta e afirmatia anului :) :D :D tocmai ai spus ca mai mult dintre jumatate din userii de pe forum au "pseudo-BMW"...asta e unitatea de masura? numarul de cilindrii de sub capota? pretul de achizitie? super tare :lol:

Cum asa, tu inca nu ai aflat ca BMW-ul cu motor in 4 cilindri nu e un BMW?! Nu ai aflat ca de fapt, este o pata pe obrazul celor de la BMW, o rusine si o ofensa adusa "adevaratilor" proprietari de BMW cu motor cu "6 in linie"? :D Pai stie tot satul si tu abia acum ai aflat? :) Eu personal abia am fost acceptat, de fapt e prea mult spus acceptat, mai bine zis tolearat de anumiti proprietari de BMW-uri "adevarate" cu 6 cilindri, cu umilul meu "pseudo-BMW" E46 cu 4 cilindri care de fapt e o SuperNova, o Solenza undercover care poarta sigla BMW... :D Ia da un search p-aici pe forum si mai informeaza-te de la...anumiti jigniti de BMW-urile cu motor in 4 cilindri!

 

da si pentru cei care m-au contrazis in legatura cu faptul ca bmw-urile sunt pline de cocalari o sa postez un filmulet care l-am gasit chiar pe forumul vostru..

 

 

offf cata dreptate am

 

 

 

http://www.220.ro/Fl6WJuslCh/Bataie-Cocala...-In-Intersectie

Vezi cum o dai in diverse? Acum ce ar trebui facut, sa nu mai luam BMW ca isi cumpara si toti ciumpalacii!? :) Ia mai uita-te si cati cocalari sunt in cate un Golf III cu tunul de bas in porbagaj de sare chitul de pe masina si urla Salam si mai stiu eu care despre multii lui dusmani, multele lui femei si multii lui bani... Chiar am citi pe topgear parca, legat de BMW. Spunea ceva de genul: "daca nu-ti cumperi BMW pe motiv ca plechi urecheala stereotipuri de genul "au toti tiganii", se cheama ca esti un pic (as zice eu mai mult) "prost". ;) Asa ca... trage singur concluziile!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bobo1987' date='1/Feb/2010, 18:05'

Cum asa, tu inca nu ai aflat ca BMW-ul cu motor in 4 cilindri nu e un BMW?! Nu ai aflat ca de fapt, i "adevarate" cu 6 cilindri, c Ia da un search p-aici pe forum si mai informeaza-te de la...anumiti jigniti de BMW-urile cu motor in 4 cilindri!

Si eu mai am pus 2 cilindri in portbagaj ca sa iasa 6 linie. Luna viitoare mai bag 2 si il fac V8. O sa pun si un abtibild cu NO SPEED LIMIT, abia dupa aia am curajul sa ies pe strada

Link to comment
Share on other sites

@marius_marius: daca gasesti la pret bun sa ma anunti te rog...e naspa problema asta cu cilindri...dar asta e...daca trebuie...trebuie, punem cati cilindri e nevoie :).pfff...gata...ies de pe topicul asta :D

 

ps abtibildul cu 2fast4u e mai tare :)

Nu te da batut! Daca iesi de pe topicul asta vei da de altele unde vei afla ca BMW-ul cu 4 cilindri nu este de fapt un BMW... :) Asta e parerea unora, deci trebuie sa le-o respectam :lol: , desi eu personal inca mai cred ca masina mea este un BMW chiar daca are doar 4 cilindri...

Link to comment
Share on other sites

da stiu ca se mai intampla. Si la vw sunt sute daca nu mii cu golf 3 sau 4 cu precadere si ceva de genu MI AM LUAT PASSAT frate ca e marfa stiu, dar daca vb de tabla e46 nu este peste bora, materiale la usi adica panouri....sincer nu cred ca se compara, si piese mecanice tot cam aia este. bmw are look ul respectiv care este suficient si tinuta de drum peste bora, care deja am spus-o in urma cu cateva posturi
Link to comment
Share on other sites

da stiu ca se mai intampla. Si la vw sunt sute daca nu mii cu golf 3 sau 4 cu precadere si ceva de genu MI AM LUAT PASSAT frate ca e marfa stiu, dar daca vb de tabla e46 nu este peste bora, materiale la usi adica panouri....sincer nu cred ca se compara, si piese mecanice tot cam aia este. bmw are look ul respectiv care este suficient si tinuta de drum peste bora, care deja am spus-o in urma cu cateva posturi

Te imbeti cu apa rece! Materialele de pe BMW sunt mult peste cele de pe VW incepand de la cele de pe exterior (tabla) si sfarsind cu interiorul (mai ales la interior). De tinuta de drum nu are rost sa mai discutam, iar de look, asta tine mai mult de gust... Eu te inteleg, e normal sa iei apararea VW-ului ca doar ai unul in fata casei, dar aici nu e vorba de subiectivism cel putin din partea mea. Am ambele marci si modele si iti poti da seama ca le folosesc pe ambele (mai mult BMW-ul :) )... Deci nu vorbesc din auzite sau ca am condus si eu o data un VW Bora/Golf 4 (care apropo, sunt identice, sigura diferenta e ca Golful are farurile rotunjite si este hatchback) si vin aici ca un fanatic sa supraestimez BMW-ul... Asta e parerea mea! VW-ul este anost in comparatie cu BMW-ul... Este o masina buna cu care iti faci treaba fara probleme, insa BMW-ul are ceva al lui, ceva in plus... :)

Daca tot zici ca din punct de vedere al materialelor de fabricatie si al calitatii VW-ul Bora/Golf IV si BMW-ul E46 sunt asemanatoare, atunci cum explici diferenta enorm de mare la vremea lor la prima achizitie,hm? :lol:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

@marius_marius: daca gasesti la pret bun sa ma anunti te rog...e naspa problema asta cu cilindri...dar asta e...daca trebuie...trebuie, punem cati cilindri e nevoie :).pfff...gata...ies de pe topicul asta :lol:

ps abtibildul cu 2fast4u e mai tare

Punem si pe asta cu 2fast4u pe parbriz... Ca sa nu mai dam blitz-uri la semafoare si mai protejam bateria: 3xR6 ca la ce varza e BMW nu are acumulator ca alte masini de top...Bora de ex

Link to comment
Share on other sites

mie cel mai mult imi displace din interiorul vw panoul cu ceasurile care sunt prea mari, volanul care in general e din cauciuc, scaunele care sunt destul de dure, panourile de la usi sunt ok ca si tapiseria. dar feelingul per ansamblu e mai placut in bmw
Link to comment
Share on other sites

vedeti ca adevarul doare. eu nu vad diferenta la materiale.acu sincer...

Nu o vezi ca nu ai avut E46, iar ca sa vezi unul intamplator 5-10 minute la un prieten nu este suficient pentru a trage o concluzie... La VW, de exemplu, are vopseaua aia caucicata de pe manere, de pe consola, care se curata intr-o veselie si arata ca :) :lol: De asemenea si plasticul din care e facut bordul, se simte si la mana ca e mai prost calitativ decat cel utilizat la interiorul BMW-ului... La mecanica in privinta celor doua depinde si de cum sunt intretinute. BMW-ul cat e el de BMW, daca ii dai in cap de-l zapacesti si nu ai mila deloc de el este imposibil sa nu te "rasplateasca" la un moment dat cu o gaura mare in buzunar... :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Propun infiintarea unei rubrici "VERSUS" pentru ca atunci cand testosteronul ajunge la nivele alarmante sa intram pe rubrica respectiva si sa ne dam pumni si picioare virtuale, sa ne umflam "muschii" si sa ne masuram capatanile si continutul lor cu altii aflati in aceeasi situatie. :lol: :) :)

Iar cand ne plictisim sa ne vedem de drum pe alte topicuri mai relaxante oricum nu vom fi toti de acord niciodata.

Ce ziceti? :)

Link to comment
Share on other sites

Propun infiintarea unei rubrici "VERSUS" pentru ca atunci cand testosteronul ajunge la nivele alarmante sa intram pe rubrica respectiva si sa ne dam pumni si picioare virtuale, sa ne umflam "muschii" si sa ne masuram capatanile si continutul lor cu altii aflati in aceeasi situatie. :) :) :D

Iar cand ne plictisim sa ne vedem de drum pe alte topicuri mai relaxante oricum nu vom fi toti de acord niciodata.

Ce ziceti? :lol:

Buna idee!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.