Jump to content

lumina display temperatura exterioara e36


Recommended Posts

dupa indelungi cautari pe forum nu am gasit nici o rezolvare la problema mea asa ca va cer voua o parere.

display-ul care afisaza temperatura exterioara nu mai este iluminat deloc. a mai patit cineva asa ceva?? sau stie cineva cum se demonteaza displayul asta si daca poate fi schimbat becul ala??

multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

bec ars......nu trebuie sa demontezi midul...scoate-l de acolo si schimba-i becul....simplu :)...cand o sa-l dai jos o sa vezi becurile...se roteste usor cu o surubelnita si iese becul cu tot cu plasticul de prindere...spor la munca......eu asa cred, ai becul ars.... Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Salut,stai ca ma intereseaza si pe mine,adica obdul ala de jos la e36 unde arata temperatura,ceasul si nu mai stiu ce,cu lumina aceia portocalie,adica obdul are becuri in interior si pot fi schimbate?pt ca si la mine afisajul nu mai este puternic,scrisul adica,defapt la majoritatea e36 intalnesti problema asta,bun si ce becuri trebuiesc?
Link to comment
Share on other sites

mersi zecky! am reusit sa scot decat partea cu afisajul de temperatura si cu ceasul (eu credeam ca trebuyie demontat tot bordul) si in spate are 2 becuri (unul pt temperatura si unul pentru ceas). la mine era ars ala de temperatura. am scos becul, am fost cu el la un magazin de piese auto, mi-a dat alt bec si l-am montat. operatiunea nu a durat mai mult de 30 de minute (cu tot cu drumul la magazin) si a costat 1,5 lei.

multumesc inca o data!

Link to comment
Share on other sites

Deci sunt becuri din alea cu baza neagra care se roteste?cum e la ceasul care iti arata ora la e30,sau cum e la e36 acolo la butoanele de la caldura,ca sa iau din timp ca ma duc la un amic maine ca am mai incercat sa scot obd-ul si l-am scos pana la jumatate si sa intepenit si mi-a fost teama sa mai trag de el ca cine stie se rupe si bordul pe jumate:)sa vad daca reuseste amicul asta(are si el....masina din asta),ca mie imi e cam teama de asa ceva,cu ocazia asta as schimba si becul de la bricheta,nu stiu cine spunea ca la obd trebuie schimbati pixeli,ca trebuie altul,aici pe forum a zis,in fine,deci daca voi schimba becurile noaptea se va vedea mult mai bine unde arata temperatura(gradele)ora etc, ca sa stiu sa nu incep operatiunea asta degeaba,oricum merci.
Link to comment
Share on other sites

da becurile din alea sunt. ar fi bine sa scoti unul totusi sa il ai ca model ca eu am gasit altfel si am facut niste adaptari (unde sunt eu acum este doar un magazin de piese auto si nu aveau decat un tip de bec. becul era acelasi dar difera plasticul ala, asa ca am scos becul din plasticul lui si l-am pus in plasticul meu) dar este imposibil sa nu gasesti si bec potrivit. ca sa scot obd-ul eu m-am folosit de un cutit (d-ala de nu taie, cu varful rotund) astfel: bagi mana stanga sub obd (pe la mijloc e o gaura pe care bagi un deget) am tras putin cu mana libera, pe urma am bagat varful cutitului in partea dreapta si in timp ce trageam cu mana stanga am impins de cutit spre dreapta si obd-ul a iesit din lacas cu partea dreapta. pe urma am procedat la fel si in partea stanga si a iesit cam jumatate din obd si s-a intepenit (asa cum ai zis si tu ca ai patit). dupa asta trageam usor de obd si am bagat cutitul in partea de sus, am apasat putin pe cutit si am tras ceva mai tare de obd si a iesit. cu putina rabdare reusesti si stai linistit ca nu prea ai ce sa strici pe acolo.
Link to comment
Share on other sites

da becurile din alea sunt. ar fi bine sa scoti unul totusi sa il ai ca model ca eu am gasit altfel si am facut niste adaptari (unde sunt eu acum este doar un magazin de piese auto si nu aveau decat un tip de bec. becul era acelasi dar difera plasticul ala, asa ca am scos becul din plasticul lui si l-am pus in plasticul meu) dar este imposibil sa nu gasesti si bec potrivit. ca sa scot obd-ul eu m-am folosit de un cutit (d-ala de nu taie, cu varful rotund) astfel: bagi mana stanga sub obd (pe la mijloc e o gaura pe care bagi un deget) am tras putin cu mana libera, pe urma am bagat varful cutitului in partea dreapta si in timp ce trageam cu mana stanga am impins de cutit spre dreapta si obd-ul a iesit din lacas cu partea dreapta. pe urma am procedat la fel si in partea stanga si a iesit cam jumatate din obd si s-a intepenit (asa cum ai zis si tu ca ai patit). dupa asta trageam usor de obd si am bagat cutitul in partea de sus, am apasat putin pe cutit si am tras ceva mai tare de obd si a iesit. cu putina rabdare reusesti si stai linistit ca nu prea ai ce sa strici pe acolo.

job done! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,gata am reusit pana la urma ma ajutat un amic,pana nu am injurat de la fabricant,inginer,dealer,fabrica,ala care a asamblat asa ceva nu sa putut,pana nu mi-a facut un pachet de nervi,am schimbat si becul de la bricheta pana la urma chestia asa de estetic,baieti multumesc frumos,iau din nou niste medicamente de durere de cap si cu asta am terminat,nu stiu,recomand celor care nu au avut asfel de masini si i-ar bate gandul sa-si faca un fel de fisa medicala sa stie daca e sanatos sa reziste la o asa tortura,din pacate eu nu sunt apt pt. asa ceva,mie imi trebuie masina de cel mult 3 ani vechime.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.