Jump to content

320ci coupe 170cp model E46 2004 vs


maduel

Recommended Posts

Salut respectuos pe toata lumea.Sunt nou pe forum si cred ca e singurul loc unde pot rezolva urmatoarea dilema si anume

320ci coupe 170cp model E46 2004

vs

320i sedan 150cp model E90 2006

mentionand ca au relativ acelasi pret si aceiasi km,coupe-ul fiind full sedan-ul nu prea.

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit ! care-i dilema ta ? :)

 

ai pus 2 masini si nu spui ce te necajeste :lol:

Dilema e legata de achizitie si anume ce sa aleg E 46(dar 6 cilindri si full) sau E 90 cam chel doar cu xenon si climatronic.

Consumul cred ca difera cu 1,2l cu fiabilitatea nu cred ca sunt probleme la motoare aspirate BMW,iar cp diferenta sunt 20.

In concluzie ce sa cumpar?

Link to comment
Share on other sites

Daca o verifici bine si e in stare buna, eu te sfatuiesc sa mergi pe e46. Conteaza destul de mult dotarile. Diferenta de ani este foarte mica. Pierzi un pic la consum, dar ai un motor destul de puternic, in 6 :) Nu mai zic ca e coupe si arata super. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

si eu te-as sfatui tot pentru coupe, desi conduc un E90 si sunt foarte multumit de el, tot asa chel ca al tau, dar este de ajuns.

oricum, fa la amandoua un test sa vezi ce bube au fiecare si sa faci o alegere in cunostinta de cauza.

azi dimineata am facut test cu amandoua si normal coupe-ul e peste cam la toate capitolele.km parcursi 60k amandoua,pe tester impecabile,istorice bavaria,preturi de criza adica destul de bune(E90-ul mai scump cu 1000).chiar imi este greu sa decid motor mai bun sau model mai nou (cu avantaj revanzare probabil)

Link to comment
Share on other sites

ok mersi pt sfaturi unanimitate pt coupe intre timp a intrat in calcul si un 325i cu doar 3000 mai scump dotari medii

daaaaar 218cp.

dezavantaj mare 140k dar rulati in germania

cam la ce pot sa ma astept la un asemenea rulaj?

automat s-a modificat si versusul ,320i iesind din discutie

Link to comment
Share on other sites

ok mersi pt sfaturi unanimitate pt coupe intre timp a intrat in calcul si un 325i cu doar 3000 mai scump dotari medii

daaaaar 218cp.

dezavantaj mare 140k dar rulati in germania

cam la ce pot sa ma astept la un asemenea rulaj?

automat s-a modificat si versusul ,320i iesind din discutie

hai sa mai pun si eu paie pe foc.

eu am vrut sa vand masina dupa 6 luni din urmatoarele motive:

1. era prea joasa, obisnuit cu o masina mai inalta atingeam destul de des pe jos, pana m-am obisnuit, dar a fost destul de frustrant o perioada, mai ales ca o duceam la vopsit si pentru o zgarierura destul de mica.

2. tractiunea spate, stau pe un deal si iarna este nasol, deoarece in Brasov avem zapada iarna, nu ca in Bucuresti. :)

3. este o masina destul de scump de intretinut, piese scumpe, chiar daca cineva ma va contrazice, mie mi se pare o masina destul de scumpa dpdv intretinere (ex. factura proforma de revizie 3 ani la Contempo, dealer BMW in Brasov aprox 1.000 euro).

4. investisem destul de mult in ea si vroiam sa recuperez ceva bani.

Dar acum sunt bucuros ca nu am vandut-o, este alt gen de masina fata de ce am avut pana acum. o am deja de peste 2 ani si inca imi place, nu am avut probleme majore cu ea si este okay. poate as da-o pe un Subaru, am totusi nevoie de AWD si ceva mai inalt.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Daca esti "solo" :) mergi pe coupe, daca nu ia in calcul si varianta sedan ( nevasta, copil, socrii :lol: )

iti dai seama ca daca aveam familie iesea din discutie coupe-ul

am rezerve in legatura cu rulajul mare la 325.Mi se par extrem de multi 140k pt un benzinar motiv pt care inclin spre coupe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.