Jump to content

problema motor 318 tds e36


Recommended Posts

Sunt proaspatul posesor al unui 318tds din 95,masina am cumparat-o acum o luna din germania,foarte foarte bine ingrijita,foarte multumit de ea,initial am cumparat-o ca sa o vand,incet incet a incaput sa-mi placa foarte mult si deja aveam indoieli daca sa o mai vand sau nu,asa ca am scoso la vanzare la un pret mare(2800euro).Zilele trecute a bubuit motorul(s-a rupt o supata si a facut praf pistonul,biela si _chiulasa_).Acum ma gandesc sa o repar ptr ca masina arata foarte bine la tablarie la tapiterie si personal ar fi pacat sa o vand la dezmembrari(masina e un rosu aprins fara urma de zgarietura,nu a avut niciodata un accident,e cea mai aratoasa masina care am avut-o,am mai avut 8 bmw pe care le-am vandut).

Un motor cu _chiulasa_ ma costa cam 500euro.Daca as cumpara motorul sa-l pun pe masina mea nu cred ca as mai vinde-o.

Va rog frumos SFATURI!multumesc anticipat!

post-23846-1253293961_thumb.jpg

post-23846-1253293986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,imi pare rau ca sa intamplat asa ceva,poate intamplarea asta e un ex. bun pt. unii care cred ca daca e masina din Germanica si arata bine la vopsea asta nu inseamna ca tehnic e si buna,man pai vezi gandeste-te,daca rezisti la stresul cu motorul,cauta motor-camioneta-mecanic,tracteaza masina,etc,trebuia sa sti ca atunci cand te ocupi cu asfel de masini vechi riscul de a avea probleme cu ele este mare,eu cred ca ai zis ca e bmw....,ai forjat-o,nu ai facut schimbul de ulei(pt ca o vinzi),imediat cand iei o masina din asta veche ai faci schimbul de ulei,un tratament,2 de motor bune,ce sa zic pune si tu in balanta acum,fa-ti niste scocoteli si vezi ori ai pui motor,ori la dezmembrari.
Link to comment
Share on other sites

Salut,imi pare rau ca sa intamplat asa ceva,poate intamplarea asta e un ex. bun pt. unii care cred ca daca e masina din Germanica si arata bine la vopsea asta nu inseamna ca tehnic e si buna,man pai vezi gandeste-te,daca rezisti la stresul cu motorul,cauta motor-camioneta-mecanic,tracteaza masina,etc,trebuia sa sti ca atunci cand te ocupi cu asfel de masini vechi riscul de a avea probleme cu ele este mare,eu cred ca ai zis ca e bmw....,ai forjat-o,nu ai facut schimbul de ulei(pt ca o vinzi),imediat cand iei o masina din asta veche ai faci schimbul de ulei,un tratament,2 de motor bune,ce sa zic pune si tu in balanta acum,fa-ti niste scocoteli si vezi ori ai pui motor,ori la dezmembrari.

 

Bogdane, acum e momentul...daca omul o da asa. ia-o tu si te alegi cu suspensie..scaune.....furtune..tevi...ce mai voiai tu acolo...

Despre ce tratament vorbesti aici?

@euadicabobo: repara masina, chiar daca iei un motor sh, vei avea masina dupa aceea...

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am cumparat masina am stiut ca motorul e cu problema,drept urmare am luat-o ieftin.Ulei i-am schimbat,nu am forjat-o niciodata,chiar am avut foarte mare grija de ea stiind ca motorul e cu problema(nu ma asteptam sa fie asa de grava problema la motor).In fine i-am cumparat un motor de la dezmembrari,el arata bine,urmeaza sa-l pun pe masina sa vad ce se intampla.Deja sa o inmatriculez in Romania e cam iesit din discutie ptr ca nu coincide tipul motorului de pe masina cu actele nemtesti,cred ca o sa o tin ptr mine sa ma folosesc de ea cel putin un an
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.