Jump to content

E36 swap motor


tonny_aka

Recommended Posts

salut,de ceva timp ma bate gandul sa achizitionez un e36 316i si dupa imatriculare si toate alea sa ii schimb motorul cu unu de pe 325 sau de ce nu m3,

ce ma sfatuiti,cat m-ar ajunge toata operatia,mai este cineva care a facut asa ceva :lol:

 

ps: care sunt riscurile daca o sa merg cu el neomologat :)

Link to comment
Share on other sites

O sa te coste in jur de 1500 euro cred.

 

Legat de riscuri, daca nu te opreste nimeni sa-ti verifice ce ai sub capota :)

In caz contrat, nu stiu...

 

deci 1500 € tot(motor,cutie,diferintia,electronica)

 

O sa ai de schimbat ceva mai mult decat motorul ! Dar daca esti impatimit , i-ti urez muuuult succes , desi majoritatea care isi achizitioneaza un e36 cu o motorizare mai slaba , viseaza sau isi doresc un motor de m3 sau 325 .

Succese !!

 

eu visam sa imi iau un 320 sau 325 direct ,dar avand in vedere taxele ,impozitul,etc ar fi o varinata sa optez ptr 316 cu motor mai mare

asta daca nu ma opreste nimeni pe strada sa vada ce am sub capota :lol:

Link to comment
Share on other sites

Odata la 2 ani trebuie sa faci ITP si trebuie sa ai pe masina ce scrie in cartea de identitate.Daca iesi din oras risti sa intilnesti RAR-ul si sa-ti ia la verificat tot. Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

......risti sa intilnesti RAR-ul si sa-ti ia la verificat tot.

 

Baietii cu " cricul " !!! :lol: Daca ai posibilitati financiare , o poti face , dar nu vad esenta ; pentru ce ?

Mai bine il iei deja gata inmatriculat si asta e , nu sa stai cu frica de fiecare data cand vezi "militia" pe strada si pe baietii cu cricul cum stau la panda .

Pai la cat dai pe un 16 si cat dai pe motorul de 25 + tot tacamul de anexe , tot pe acolo ajungi daca il iei gata facut , plus cum a scris si predecesorul meu : la doi ani vine ITP-ul , si ce faci ? Alti bani , alta distractie ?!

Asta e parerea mea .

 

O sa te coste in jur de 1500 euro cred.

 

Legat de riscuri, daca nu te opreste nimeni sa-ti verifice ce ai sub capota :)

In caz contrat, nu stiu...

 

deci 1500 € tot(motor,cutie,diferintia,electronica)

 

Motor , cutie , diferential , suspensie ( ca este mai greu motorul de 20 , 25 sau m3 ) , frane ( trebuie sa se mai si opreasca si nu este la fel ca la 16 ) , ceasuri , cablaraie si furtune + timp , nervi , banii , bere si muuulta rabdare .

Link to comment
Share on other sites

Daca te gandesti ce taxe sunt la un motor de 2.5: taxa de inmatriculare, asigurare, impozit... Daca dispui de bani, nici o problema.

Daca nu dispui de bani, faci transplantul.

Si-au facut foarte multi, si nu cred ca s-a plans unul din ei, ca mai bine ar fi luat 325 direct.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde ati gasit preturile astea enorme la transplant, dar il duce toata treaba maxim 1000 iar el sa stea doar sa se uite, motorul se schiba intr-o zi de dimineata pana seara, motor maxim 650euro (cu cutie + cardan + instalatie lectrica care se potriveste direct pe mufa ), radiator maxim 50euro + manopera maxim 200 euro, si tot nu ajunge 1500. sincer iti spun ca se merita ce vrei sa faci tu, din punctul meu de vedere pentru ca si eu am facut la fel. btw puntea spate cu discuri si fara diferential este 300 lei iar un dif open este 200 lei , la o adica il poti da la schimb pe al tau si ceva bani si il iei pe celalalt. ca sa inmatriculezi un 325 ajungi la garla -- masina + taxa de inmatriculare (in caz ca ai un foarte mare bulan si o scoti euro 2) + impozit pe an + asigurare.

eu am la fel acasa 316 si urmeaza transplant de 1.8is si dupa ce mai prin experienta urmeaza 2,5 sau chiar un M . spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.