Jump to content

intrebare pompa de apa HEPU


RobyS

Recommended Posts

Mi-am cumparat de curand o pompa de apa HEPU.

A venit in cutia Hepu, dar cand m-am uitat in interior este o pompa pe care nu scrie absolut nici o firma.

Nu scrie niciunde sigla Hepu. Pe o bucata de 1cm patrat se vede ca este polizat, probabil acolo scria ceva.

In rest nu e stantat nici o firma nici un cod. De asemenea nici pe garnitura care esti intr-o folie langa pompa nu scrie nimic. A avut un abtipild dar se vede ca a fost dezlipit (rupt) de acolo.

 

Vreau sa va intreb daca ati cumparat pompa de apa Hepu (318d, 320d) si sa-mi spuneti cum arata pompa si daca scria ceva pe ea.

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu am foto cu o pompa HEPU dar pentru 525 TDS , insa ca idee .... iti atasez poze cu ceea ce am cumparat // acum depinde de unde ai cumparat pompa ... or fi si turcisme, naiba stie ... !!! Pirateria e la moda pe criza asta !!!

post-10739-1253510120_thumb.jpg

post-10739-1253510161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat de curand o pompa de apa HEPU.

A venit in cutia Hepu, dar cand m-am uitat in interior este o pompa pe care nu scrie absolut nici o firma.

Nu scrie niciunde sigla Hepu. Pe o bucata de 1cm patrat se vede ca este polizat, probabil acolo scria ceva.

In rest nu e stantat nici o firma nici un cod. De asemenea nici pe garnitura care esti intr-o folie langa pompa nu scrie nimic. A avut un abtipild dar se vede ca a fost dezlipit (rupt) de acolo.

 

Vreau sa va intreb daca ati cumparat pompa de apa Hepu (318d, 320d) si sa-mi spuneti cum arata pompa si daca scria ceva pe ea.

 

multumesc

 

poate fi ambalata de HEPU si produsa de altcineva, dar tot trebuia sa aibe un cod/ceva pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista sa nu fie stantata firma pe pompa, iti pot confirma colegii de pe forum care vand piese. Hepu sunt in general mai scumpe pt ca sunt firma pe zona de pompe apa si s-o fi gandit vreun smenar d-asta sa faca niste bani in plus. Poate fi si de la magazinul de piese si de la distribuitorul de piese al magazinului.
Link to comment
Share on other sites

rhaziel : rola exterioara e de metal. tamburu paletat din interior e de plastic (cred - nu-s 100% sigur).

rmg : exista piese nestantate, desi eu nu am vazut inca, dar am auzit ca exista. nu se pune problema ca firma sa fie smenara, probabil distributia care a vandut firmei respective. poate asa e la pompele hepu de E46 diesel. de aia am intrebat aici sa vad din experienta oamenilor care au luat pompa hepu pentru acest model.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista sa nu fie stantata firma pe pompa, iti pot confirma colegii de pe forum care vand piese. Hepu sunt in general mai scumpe pt ca sunt firma pe zona de pompe apa si s-o fi gandit vreun smenar d-asta sa faca niste bani in plus. Poate fi si de la magazinul de piese si de la distribuitorul de piese al magazinului.

 

ca sa nu existe suspiciuni asupra colegilor din Bucuresti care vand piese auto, pompa a fost cumparata de la mine

este HEPU 100%

ca nu are santa pe ea; probabil ca a fost facuta pentru OEM si nu se poate vinde aftermarket cu cod de origine si stanta BMW

de asta a fost polizata

oricum @robyta isi va primi banii pe pompa

daca mai sunt necesare alte lamuriri va stau la dispozitie

Link to comment
Share on other sites

de asta ziceam ca nu se pune problema de seriozitatea vanzatorului. am mai luat piese de la 4ucom si chiar acum cand e problema (din punctul meu de vedere) s-a dovedit a fi un om de cuvant si-mi returneaza banii fara alte comentarii cum probabil ar face altii.

 

is totusi curios ce ar fi fost scris in acel patratel polizat de pe pompa ca nu avea loc sa scrie hepu + sigla bmw, doar una dintre ele.

va anunt cand imi iau alta pompa hepu ce anume scrie pe ea in acel loc.

daca va fi la fel, ii datorez foarte mult scuze lui 4ucom pentru deranjul creat.

Link to comment
Share on other sites

pai ar fi fost sigla BMW, atat si probabul un cod pe undeva, dar fiind facuta de aceeasi fabrica, atunci cand se vand pe oem au dreptul sa aiba sigla iar cand se dau pe producator nu e voie si cum nu-i rentabil sa folosesti 2 matrite diferite, se fac in aceeasi matrita si se da jos semnul ulterior... cand e comandata pe OEM nu scrie nicaieri ca-i HEPU...toate pompele HEPU cred ca au locul ala polizat...ala nu e polizat doar atunci cand vine pe comanda OEM si in cutie de OEM... gresesc? Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

pai ar fi fost sigla BMW, atat si probabul un cod pe undeva, dar fiind facuta de aceeasi fabrica, atunci cand se vand pe oem au dreptul sa aiba sigla iar cand se dau pe producator nu e voie si cum nu-i rentabil sa folosesti 2 matrite diferite, se fac in aceeasi matrita si se da jos semnul ulterior... cand e comandata pe OEM nu scrie nicaieri ca-i HEPU...toate pompele HEPU cred ca au locul ala polizat...ala nu e polizat doar atunci cand vine pe comanda OEM si in cutie de OEM... gresesc?

 

este polizata sigla BMW daca se vinde pe aftermarket

Link to comment
Share on other sites

rhaziel : si in cazul meu cum as putea sa-mi dau seama ca-i hepu nefiind nimic scris pe pompa (doar pe cutie) ?

 

eu as pune-o pe masina! nu e luata din piata!

polizatura aia e specifica pieselor facute de firme ce fac pe OEM dar vand si aftermarket, nu cred ca e vreo facatura, plus ca cei ce produc fake-uri ii duce cred mintea atata sa puna un cod pe ea si mai ceva tocmai ca sa nu bata la ochi...

Link to comment
Share on other sites

pai ar fi fost sigla BMW, atat si probabul un cod pe undeva, dar fiind facuta de aceeasi fabrica, atunci cand se vand pe oem au dreptul sa aiba sigla iar cand se dau pe producator nu e voie si cum nu-i rentabil sa folosesti 2 matrite diferite, se fac in aceeasi matrita si se da jos semnul ulterior... cand e comandata pe OEM nu scrie nicaieri ca-i HEPU...toate pompele HEPU cred ca au locul ala polizat...ala nu e polizat doar atunci cand vine pe comanda OEM si in cutie de OEM... gresesc?

 

este polizata sigla BMW daca se vinde pe aftermarket

da, asa este. si eu am cumparat un termostat (de la alt un coleg de forum) care avea polizata sigla bmw (se mai vedea totusi putin din ea :))

Link to comment
Share on other sites

am fost la un magazin care aduce pompe hepu aici in TM si au pompa la fel cu stanta polizata.

deci e foarte ok pompa aceasta luata de la 4ucom.

o s-o montez linistit pe masina.

Multumesc 4ucom si scuze de indoielile mele care le consider firesti pentru o experienta ca aceasta traita pentru prima data :).

 

se poate inchide topicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.