Jump to content

bmw nu trage la turatii joase..!help


maLaKay

Recommended Posts

am observat ca masina mea nu prea tragea....adika trage dar cumsa zik...nu cum trebuie...

am mers cu masina unui prieten si a lui trage altfel trage mult mai tare si nush de ce....de la turatii joase 1000rpm,1500rpm...

a mea nu tragea....asa ca a lui..acum cateva zile am puso pe tester...toate sunt in reagula debitmetru ,turbina,si altele in afara de valva egr..a dat eroare la ea...bine...

VALVA EGR....azi m-am apucat sa o curat...am dato jos in benzina,curatata cu peria si cu pistolu pneumatic cu aer...asa...deci valva aia deci nu se clintea foarte foarte greu...bine..am curatato valva a inceput sa se miste foarte bine...am pus valva inapoi si am scos masina in proba...

masina trage mult mai agresiv dar tot...insuficent...

la turatii joase nush ce aer..cand apas dintro data aceleratia are zvacnirea aia dar dupa se opreste si o ia incet progresiv cand pe la 2500rpm incepe sa traga tare...

m-am gandit sa schimb si filtru epurator,ca nu a fost schimbat niciodata am impresia..oare se vor simti modificari?

 

oare de ce nu trage la turatii joase?.... :)

Link to comment
Share on other sites

am observat ca masina mea nu prea tragea....adika trage dar cumsa zik...nu cum trebuie...

am mers cu masina unui prieten si a lui trage altfel trage mult mai tare si nush de ce....de la turatii joase 1000rpm,1500rpm...

a mea nu tragea....asa ca a lui..acum cateva zile am puso pe tester...toate sunt in reagula debitmetru ,turbina,si altele in afara de valva egr..a dat eroare la ea...bine...

VALVA EGR....azi m-am apucat sa o curat...am dato jos in benzina,curatata cu peria si cu pistolu pneumatic cu aer...asa...deci valva aia deci nu se clintea foarte foarte greu...bine..am curatato valva a inceput sa se miste foarte bine...am pus valva inapoi si am scos masina in proba...

masina trage mult mai agresiv dar tot...insuficent...

la turatii joase nush ce aer..cand apas dintro data aceleratia are zvacnirea aia dar dupa se opreste si o ia incet progresiv cand pe la 2500rpm incepe sa traga tare...

m-am gandit sa schimb si filtru epurator,ca nu a fost schimbat niciodata am impresia..oare se vor simti modificari?

 

oare de ce nu trage la turatii joase?.... :)

Sa ne spui si noua daca ai rezolvat aceasta problema!La mine este asemanator!La 2500-2700 rot ;atunci o simti ca te baga in scaun!Pana la aceasta turatie, parca nici nu are turbo.

Link to comment
Share on other sites

Am curatat EGR-ul - asa arata:

 

 

 

 

 

post-23376-1253713932_thumb.jpg

 

Am vazut ca si pe galeria de admisie sunt depuneri serioase trebuie intervenit si acolo.

 

Dar surpriza nu am vazut nici o schimbare nici in bine nici in rau masina e ca inainte.

 

Am mai observat ca furtunul care intra in valva EGR e uzat in zona de imbinare cred ca il voi schimba.

Link to comment
Share on other sites

Anunta-ma si pe mine daca rezolvi. Eu am schimbat tot - furtune de vacum, de motorina, debitmetru si egr. Tot nu trage. Ba chiar parca merge mai bine cu egr-ul vechi. Iar cu mufa la debitmetru pusa, exclus sa merg, la deal efectiv moare - fara mufa merge ca un tico cu aer conditionat, dar merge. Al meu e e46 320d de 136.

P.S. Nici la service bmw nu i-au dat de cap.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.