Jump to content

Cum obtinem un certificat de origine? [C.O.C.]


tonyto333

Recommended Posts

Cum obtinem un certificat de origine? [C.O.C.]

 

Acest certificat este acea hartie data de producatorul masinii, din fabrica.

Eu am cumparat masina si nu am asa ceva pt ca nu mi s-a dat.

Acum am nevoie de el la RAR...

De ce? Cica pt ca pe talon nu exista nu stiu ce litera care sa indice ca masina are filtru de particule si ca daca eu nu le dau acest certificat imi vor calcula ei - nu stiu cum - norma de poluare si s-ar putea sa imi treaca si EURO 3 in loc de EURO 4, cum este de fapt masina. Asta pe langa faptul ca nu imi vor trece filtrul de particule. Fara astea, nu pot sa obtin toate actele sa pot merge la ANAF sa platesc taxa de 1 inmatriculare.

Cum fac?

Cineva mi-a zis ca as putea sa merg la BMW sa imi dea cineva - caruia sa ii dau o "atentie" :) - o hartie scoasa de la ei in care este mentionat ca are filtru de particule si bla bla.

sau

Sa comand acest certificat tot la BMW care ar costa 2 - 300e - caz in care ma f... in ea de hartie - si ca si in cazul asta la BMW Romania nu pot sa fac lucrul asta...

 

Stie cineva cum sta treaba de fapt?

Link to comment
Share on other sites

Cum o dai, tot la BMW ajungi ca sa iei hartia. Cred ca ajunge si o hartie cu seria de sasiu si dotarile masinii, in care sa apara si filtrul de particule si stampila BMW. La Opel se poate lua, pe bani de la orice dealer. Se face comanda in afara si este trimis spre dealerul care a facut comanda. Adica nu te astepta sa scoata dealerul BMW acel certificat de conformitate de pe calculator, el iti poate scoate pe baza VIN-ului doar echiparea masinii, unde apare acel filtru. COC-ul trebuie sa vina de la producator. El este eliberat odata cu vanzarea automobilului, fiind documentul dupa care se elibereaza prima carte de identitate.
Link to comment
Share on other sites

Cum o dai, tot la BMW ajungi ca sa iei hartia. Cred ca ajunge si o hartie cu seria de sasiu si dotarile masinii, in care sa apara si filtrul de particule si stampila BMW. La Opel se poate lua, pe bani de la orice dealer. Se face comanda in afara si este trimis spre dealerul care a facut comanda. Adica nu te astepta sa scoata dealerul BMW acel certificat de conformitate de pe calculator, el iti poate scoate pe baza VIN-ului doar echiparea masinii, unde apare acel filtru. COC-ul trebuie sa vina de la producator. El este eliberat odata cu vanzarea automobilului, fiind documentul dupa care se elibereaza prima carte de identitate.

 

Poti sa imi recomanzi o reprezentanta care sa nu fie asa stricta ca cea de la Baneasa?

Ca am fost acolo cu cel care a cumparat de la mine E90'ul si nu au putut sa ii ofere prea multe informatii si nici nu am putut sa "dam" nimic pt ca erau monitorizati strict prin camere. Ma gandeam sa merg la Filaret?

Link to comment
Share on other sites

pune o serie sasiu sa vad cu ce te pot ajuta

 

WBANJ51030B430444

 

cum asa? :)

de sigur e sigur euro4,ca nu ai optiunea 169A pe masina,o sa intreb sa vad cum se poate elibera alt certificat

 

mersi mult :lol: lucrezi la BMW?

fisa aia de zice colegul de mai sus, stampilata de BMW cu optiunile si specificat ca are filtru de particule nu o fi buna?

Edited by tonyto333
Link to comment
Share on other sites

1.nu,2.in romania nimic nu e bine ,sti ce vreau sa zic,bmw poate sa-ti dea o hartie cu optiunile de pe masina,numai ca pe masina ca optiuni nu vine optiunea euro 4,vine optiunea euro 3,acuma explica-le tu asta la rar :)) ca dc la optiuni nu apare euro 3 e clar euro 4..oricum pe brief iese euro 4,da nu stiu cum faci cu filtrul de particule,revin maine cu mai multe info Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

0,doar niste telefoane ma costa,sa ti-l procur? (astepti 2 saptamani?) sau mergi la reprezentanta la noi?

 

Astept. Sigur. :lol: Iti platesc factura :lol:

Oricum mi-au zis aia de la rar ca ma asteapta cu el. Daca folosesti poti sa imi dai un add pe mess - a.antonionicolas

ca sa stiu cand ajunge si sa iti dau datele unde sa ajunga. sau te sun, cum zici tu. :)

 

Acu nu stiu cum stau eu cu numerele astea de ungaria.

dar inainte sa fac o luna de la cumpararea masinii am sa merg sa imi iau provizorii.

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.