Jump to content

Ajutor!


andy20

Recommended Posts

Am observat ca se pierde lichidul de servo.Mi s-a mai aprins martorul de la apa din radiator.Cand am vrut sa pun apa,am vazut ca este un fel de lichid(ulei,nu stiu)in radiator.......Toate conductele de la servo la radiator era plin cu ulei.Asa era si masca din plastic de sub masina.Ce poate sa fie?Cum s-a amestecat aia(nu stiu ce este)cu apa din radiator????Am nevoie de ajutor,urgent,ca trebuie sa plec undeva cu masina si nu stiu ce da fac.....Este vb de un 316i/2000
Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu... nu prea le ai cu motoarele si cu ce se intampla pe sub capota !

Asa ca, mai bine te duci frumos la un service sau la un mecanic care se pricepe la masini straine !

Chiar daca ti-ar explica cineva de aici, ce problema ai, nu cred ca vei putea sa faci ceva de unul(una) singur(a).

Sfatul meu... fuga la un service ! :)

 

PS. In radiator s-ar putea sa ai antigel. Are o culoare diferita fata de apa si este mai dens (este ca un ulei), ca sa nu inghete iarna, dar poti sa-l amesteci cu apa (ca e deja vara), ca sa-l aduci la nivelul care trebuie ! Radiatorul are o chestie de plastic (ca un tub) prin care se toarna antigelul sau apa, care este gradata ! Uita-te atent(a), pana unde ai lichid. Daca nivelul de lichid este prea mic, mai completeaza cu apa !

Sa speram ca doar asta e problema ta, si sa nu fie o chestie mai urata ! :blink:

 

PPS. Daca e vorba de servodirectie si pierzi lichidul de servo, ar trebui sa-ti mearga volanul foarte greu, si o sa fie nevoie sa schimbi furtune, pompa de servo sau ce o fi defect !

Link to comment
Share on other sites

Eh,nici chiar asa.....Mai stiu si eu ceva... :) .Da am crezut ca ulei era in apa,am si uitat de antigel :blink: .....ma grabeam si nu m-am gandit ca ar putea fi antigel.....Mai greseste omul.

O sa schimb conductele ca sunt pline de ulei,sigur acolo pierde.....

Mersi pt raspuns :)!

Link to comment
Share on other sites

 

PS. In radiator s-ar putea sa ai antigel. Are o culoare diferita fata de apa si este mai dens (este ca un ulei), ca sa nu inghete iarna, dar poti sa-l amesteci cu apa (ca e deja vara), ca sa-l aduci la nivelul care trebuie ! Radiatorul are o chestie de plastic (ca un tub) prin care se toarna antigelul sau apa, care este gradata ! Uita-te atent(a), pana unde ai lichid. Daca nivelul de lichid este prea mic, mai completeaza cu apa !

Sa speram ca doar asta e problema ta, si sa nu fie o chestie mai urata ! :blink:

 

 

89927[/snapback]

 

.Ai crezut ca nu stiu nici unde se pune apa in radiator....Se pare cu nu ai avut dreptate cu antigelul..... :) .Era asa cum am presupus eu:In radiator a ajuns ulei care mi-a mancat multe.....Chiar acum este un mecanic la mine si incearca sa rezolve problema.Stiam eu ca nu sunt chiar asa de prost sa nu fac diferenta intre ulei si antigel :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.