Jump to content

Vreau sa schimb sau sa completez ulei in cutie,grup


Recommended Posts

Salut baieti,vreau sa completez in cutie si in grup,vreau sa o indop cu ulei atf valvolline sa stau linistit pana in primavara,dar...exista un dar,un ''dar'' poate insemna multe probleme la o asfel de masina,un amic mi-a spus ca celui care imi schimba uleiul sa ai spun sa folosesca la imbus o teava de metal ca parghie sa nu fie nevoit sa o bruscheze ca datorita vechimi se poate sparge cutia,voi ce parere aveti?a si trebuie sa bage si in grup,acolo eventuale probleme?am fost cu e30-ul acum 2 ani si ceva sa imi bage ulei si i-am zis celui de la service ca daca plec cu masina asta cu uleiul completat in cutie si grup e tare,mi-a zambit a zis ca glumesc,in final nu sa putut,acum la e36......sau o fi Ferrari Mondial?nu-mi dau seama,e complicat,sa ma uit in talon.
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,vreau sa completez in cutie si in grup,vreau sa o indop cu ulei atf valvolline sa stau linistit pana in primavara,dar...exista un dar,un ''dar'' poate insemna multe probleme la o asfel de masina,un amic mi-a spus ca celui care imi schimba uleiul sa ai spun sa folosesca la imbus o teava de metal ca parghie sa nu fie nevoit sa o bruscheze ca datorita vechimi se poate sparge cutia,voi ce parere aveti?a si trebuie sa bage si in grup,acolo eventuale probleme?am fost cu e30-ul acum 2 ani si ceva sa imi bage ulei si i-am zis celui de la service ca daca plec cu masina asta cu uleiul completat in cutie si grup e tare,mi-a zambit a zis ca glumesc,in final nu sa putut,acum la e36......sau o fi Ferrari Mondial?nu-mi dau seama,e complicat,sa ma uit in talon.

 

mergi la un atelier cu "tunel" si se rezolva...Atentie insa ce ulei bagi acolo...In mod normal nu trebuie sa completezi...Ai pierderi?

De chestia cu teava, nu ma pronunt

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Interesant topic. Ma tine lipit cu ochii de monitor dinou :)

 

In cutie parca era lifetime oil.

Daca bmw zice ''pe viata, NU SCHIMBA'' de ce schimbi? sau ai pierderi?

 

preventiv....chiar daca nu sunt pierderi, odata si odata tot apar ele...si atunci trebuie sa te asiguri ca are ce pierde..nu?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Eu am de ani de zile bmw, mi-ai trecut prin mana mai multe modele, merg sportiv, nu am schimbat niciodata uleiul din cutie/grup, daca era la nivel.

Nu am distrus nici o cutie/grup pana acum. Tind sa cred ca ''lifetime oil'' chiar e lifetime oil.

 

Preventiv inseamna sa arunci banii pe lucruri ce nu sunt necesare in cazul de fata.

Multi vad ca schimba sau vor sa schimbe uleiul in cutie/grup, dar merg cu sondele lambda sau debtimetrele praf de cand e masina...

Ce e mai important?

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

merg cu sondele lambda sau debtimetrele praf de cand e masina...

 

Cu masina pe tunel se vede daca pierde pe undeva si trebuie sa completeze...normal...

offtopic: @bogdyy....roco are dreptate...intai trebuie sa te asiguri ca ceea ce a scris el mai sus functioneaza la parametrii recomandati (astea se mai schimba preventiv dupa cum am mai citit), si apoi treci la nivelul urmator: completare ulei la cutie si grup.

Merci @roco...nu am fost atent si puteam dezorienta

Link to comment
Share on other sites

Eu l-am schimbat pt ca-mi pierde pe la un simerig de la cutie. Mai aveam cam 800ml in cutie cand l-am schimbat. Cu toate ca am schimbat si simeringul de la cautator si cel de la iesire spre cardan, tot imi picura pe la ala de la cardan. Nu stiu ce e de vina acolo. Daca nu pierdea, nu schimbam nici eu uleiul. Daca nu-ti pierde si e la nivel nu te apuca sa-l schimbi. Daca vrei sa completezi, ori completezi exact cu acelasi tip de ulei(in cazul meu mtf-lt-1) ori golesti cutia si pui altceva dar care sa corespunda(in cazul in care nu gasesti ulei original).
Link to comment
Share on other sites

Salut,din cate stiu eu nu am pierderi dar preventiv vreau sa o indop full,adica sa fie plina cutia sa stiu ca are si sa scot ideia asta cu uleiul in cutie,pai am zis sa iau atf valvoline,a luat un amic 23 ron litru si a comppletat peste celalalt tip de ulei(nu cred ca e vreo problema?),oricum ma duc la un tip cu tunel unde face schimburi si are si un magazin acolo,iau un litru zic eu de valvoline atf de cutie si sa imi completeze si in grup si in cutie,iar de tipurile alea de ulei mobil si nu stiu ce tip, pai vrei sa explodez de nervi sa umblu pe la nu stiu cate magazine sa caut tipul ala de ulei?iar caut acul in caru' de fan pt. masina asta?daca ai bag valvoline peste uleiul vechi ragaie?deci nu am pierderi dar vreau sa ai bag sa o umplu sa stiu ca are acolo ungere sa sa ma lase fara probleme pana in primavara,ufff.......,bai nu am pomenit asa,pretentii masina asta are cu duiumul,dar satisfactii nimik....
Link to comment
Share on other sites

Bogdane, nu te mai enerva ca de vandut vad ca nu vrei...

Da tot uleiul jos si schimba-l complet si la cutie si la grup si ai rezolvat problema.....ca sa nu-ti mai faci probleme cu amestecatul...

Daca nu pierde, nu schimba si lasa masina in pace asa cum este. Concentreaza-te pe alte componente daca tot vrei sa o scarpini in c_r....Schimba un bec, husele la scaune, da cu silicon....etc. Masina ta merge si e buna...nu inteleg de ce o tot injuri atat...e o masina nu un avion...Daca aveai avion erai deja la nebuni cred...glumesc.

Link to comment
Share on other sites

Mobil atf220 gasesti la orice magazin de specialitate si numai 18RON.

Nu amesteca uleiurile ca nu e bine deloc. Ala din cutie are o compozitie chimica iar cel cu care vrei sa completezi are alta compozitie si atunci ar putea face reactie si dupa aia sa vezi probleme.

Sfatul meu: daca nu ai pierderi si uleiul e la nivel, nu-l schimba.

Link to comment
Share on other sites

Mobil atf220 gasesti la orice magazin de specialitate si numai 18RON.

Nu amesteca uleiurile ca nu e bine deloc. Ala din cutie are o compozitie chimica iar cel cu care vrei sa completezi are alta compozitie si atunci ar putea face reactie si dupa aia sa vezi probleme.

Sfatul meu: daca nu ai pierderi si uleiul e la nivel, nu-l schimba.

 

verifica mai bine nivelul si daca este ok las-o asa.

Link to comment
Share on other sites

Reactii poate sa faca?pai a pus un amic de-al meu in e36 a completat in cutie si nu are nimik,apropo,am si un aditiv de cutie,special de cutie mi la dat cineva acum cateva luni de zile,cred ca ar merge sa-l bag,nu stiu vreau sa-i bag ceva ,sa-i pun ceva acolo sa ma lase cu gandul asta in pace,daca nici aditivul nu e bun da-o in p....a masi,Dane danutze.....cand o s-o numesc pe asta masina buna eu,inseamna ca ori am luat sedative,ori visez,ma uit pe strada si cand vad pe altii.......cu alte masini,te rog Danutze nu mai imi aminti,asa bun,si daca al schimb poate ala de la service sau eu stiu ala cu schimburile de ulei sa dea drumu la cel vechi?adica e complicat ceva sa nu strice ceva pe acolo,asa de completat am inteles ca desface un surub sus acolo pe inbus si pune pe acolo ulei.
Link to comment
Share on other sites

daca al schimb poate ala de la service sau eu stiu ala cu schimburile de ulei sa dea drumu la cel vechi?adica e complicat ceva sa nu strice ceva pe acolo,asa de completat am inteles ca desface un surub sus acolo pe inbus si pune pe acolo ulei.

Aici ai un DIY pt schimbul de ulei in cutia de viteze. Este de la e46 dar este exact la fel si la e36

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=64361

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Iuliane,nici nu stiu ce sa fac.....,am mai intrebat pe cineva un tip mecanic si mi-a zis ca nu poate sa faca nici o reactie daca completez,sincer si mie imi era mai usor asa decat sa mai desca ala suruburile alea oxidate pe acolo sau eu stiu,sti cum e ca la astea vechi apar probleme fara sa te astepti,nu vreau sa dau loc la anumite probleme ca ea in sine masina e o problema.....insatsfactii totale,mie daia imi este,ca sa schimb peste tot trebuie sa desfaca mai multe suruburi,dar de aditiv ce zici?
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Iuliane,nici nu stiu ce sa fac.....,am mai intrebat pe cineva un tip mecanic si mi-a zis ca nu poate sa faca nici o reactie daca completez,sincer si mie imi era mai usor asa decat sa mai desca ala suruburile alea oxidate pe acolo sau eu stiu,sti cum e ca la astea vechi apar probleme fara sa te astepti,nu vreau sa dau loc la anumite probleme ca ea in sine masina e o problema.....insatsfactii totale,mie daia imi este,ca sa schimb peste tot trebuie sa desfaca mai multe suruburi,dar de aditiv ce zici?

 

Bogdane:

 

Daca nu pierde nu schimba nimic ca este in ordine.

Daca pierde schimba-l pe tot dar sfatuieste-te cu un mecanic competent la ceea ce trebuie sa schimbi ca sa elimini pierderile.

Aditiv nu pune ca nu se recomanda si iti spun asta sub cuvant de onoare.

Busoanele de purjare si umplere (suruburile alea de care zici tu) nu oxideaza pe filet, si deci se pot desface.

 

Daca ai inteles ce vreau sa-ti spun este ok, daca nu da-mi PM sau scrie-mi pe mess

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Dane de ce nu mi-ai zis ca exista o garnitura la dop la grup,am luat astazi ulei sa completez binenteles fara sa ma enervez nu sa putut,la magazin mi-a zis ca nu e bun atf ca ala e numai pt. hidramate,ahh....dupa aceia m-am enervat iar am inceput sa imi bag ceva in masina nemtilor sa si le tina ei acolo si sa se spele cu ele pe picioare,bun,l-am sunat pe un amic care are si el baraca din asta,mi-a zis ca mai are un atf valvoline luase 2 litri si ia ramas un litru si ma chemat la el la curte si mi-a desfacut in grup si al cutie,a avut spray chestii,inbus si la grup imi trebuia o garnitura,m-am intors 1 km la un magazin din zona o strada plina cu gropi eram un pachet de nervi,am luat garnitura de cupru si am venit inapoi,a mai intrat 150 de g in grup si 300 in cutie,ce pot sa spun''hei taxi,loganul galben parfumat si confortabil,du-ma acasa in liniste si confort'':) ca am nevoie.......
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat uleiul din cutie la e36 316 si am pus ulei de transmisie de la CASTROL 80W90.Acum ca a venit oleaca frigul ,cand plec dimineata ,intra foarte greu in viteze.Inainte, cu uleiul vechi ,nu avea problema asta.Apropo ce stiti de uleiul ESSO 75W80 e bun pentru masina asta?
Link to comment
Share on other sites

Dane de ce nu mi-ai zis ca exista o garnitura la dop la grup,

la magazin mi-a zis ca nu e bun atf ca ala e numai pt. hidramate,ahh....

m-am enervat iar am inceput sa imi bag ceva in masina nemtilor sa si le tina ei acolo si sa se spele cu ele pe picioare,

mi-a zis ca mai are un atf valvoline luase 2 litri si ia ramas un litru

hei taxi,loganul galben parfumat si confortabil,du-ma acasa in liniste si confort'':lol: ca am nevoie.......

 

In ordine:

Nu e obligatoriu sa o schimbi

Nu

Vezi ca aia de la magazin sunt praf??..Daca te duci la magazine...cooperative...satesti...vezi??!!?? :)

Ai nevoie...clar...

Link to comment
Share on other sites

Dest man pai ala de la magazin avea 2 tipuri de ulei unul atf hidramat, altul din ala care ai zis tu pt. cutii viteze numai ca ala al meu era valvoline si mi-a zis ca atf este pt. cutie hidramat in nici un caz sa pun din ala,cand am auzit nici nu stiam ce sa mai cred,l-am sunat pe amicul asta si a zis sa vin al el,si dupa aceia cu garnitura......in fine sper ca sa rezolvat sau poate maine nu mai intra in viteze,ma astept la orice dupa o interventie la masina asta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.