Jump to content

Reglare ambreiaj


mihai20

Recommended Posts

stie cineva daca se poate regla cursa pedalei de ambreiaj la e46 ?

si daca se poate....cum.

nu imi ziceti sa ma duc la service, ca asta stiu si eu.

imi tine foarte sus pedala, de cand am luat masina, si mi se pare destul de urat, pentru ca fara sa vreau, mai sprijin piciorul de pedala...daca ar tine mai jos nu ar fi nici o problema, dar asa cum imi tine mie, daca o ating , am toate sansele sa imi toc ambreiajul :) . mai ales ca acum iarna, oricum e solicitat mai mult

Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca se poate regla cursa pedalei de ambreiaj la e46 ?

si daca se poate....cum.

nu imi ziceti sa ma duc la service, ca asta stiu si eu.

imi tine foarte sus pedala, de cand am luat masina, si mi se pare destul de urat, pentru ca fara sa vreau, mai sprijin piciorul de pedala...daca ar tine mai jos nu ar fi nici o problema, dar asa cum imi tine mie, daca o ating , am toate sansele sa imi toc ambreiajul :) . mai ales ca acum iarna, oricum e solicitat mai mult

 

Nu

Probabil proprietarul anterior a prelungit putin tija cilindrului receptor din greseala odata ce i s-a uzat probabil mansonul ala din capatul ei (ala care este in contact cu furca). O fi pus o improvizatie acolo si a lungit putin tija si automat a modificat cursa libera data de furca.

Da cilindrul jos (desfa cele 2 piulite si trage-l cu atentie) fara a decupla conducta si vezi daca este in regula.

Eu am vazut asa ceva live de nenumarate ori si de aceea zic asa.

Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca se poate regla cursa pedalei de ambreiaj la e46 ?

si daca se poate....cum.

nu imi ziceti sa ma duc la service, ca asta stiu si eu.

imi tine foarte sus pedala, de cand am luat masina, si mi se pare destul de urat, pentru ca fara sa vreau, mai sprijin piciorul de pedala...daca ar tine mai jos nu ar fi nici o problema, dar asa cum imi tine mie, daca o ating , am toate sansele sa imi toc ambreiajul :) . mai ales ca acum iarna, oricum e solicitat mai mult

Ambreiajul nu se poate regla! se poate regla cursa pedalei de ambreiaj. ai o tija filetata care face legatura intre pedala si pompa de ambreiaj...uita-te acolo ca ai sa intelegi cum se regleaza...

Link to comment
Share on other sites

nu imi patineaza delco, nici in sarcina mare, de jos, nici la forja.

 

eu asta voiam sa reglez, punctul unde cupleaza ambreiajul, la apasarea pedalei. sa o sa uit de tija aceea cu filet , si la cilindru. ma duc la un mecanic :)

va multumesc pentru raspunsuri. daca mai are cineva vreo idee, cum sa fac sa cupleze ambreiajul mai jos, astept sfaturi :lol:

 

 

 

later edit : cam care e tija aia de unde se regleaza ? cilindrul de la pedala e piesa 1 .

post-6801-1255883857_thumb.png

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

chiar daca ambreiaju tine sus nu inseamna ca e dus. e din cilindru. eu am schimbat ambreiaju desi nu dadea inca semne, tinea sus si sus tine si cel nou.

 

pai nu am zis ca e dus. STIU ca nu e dus, am schimbat ambreiaje la alte masini, si stiu simptomele . singura chestie este ca as vrea sa imi tina mai jos, pentru ca am obiceiul de a sta cu picorul deasupra pedalei de ambreiaj, si uneori probabil ca o si ating. si o apasare cat de mica , la cum tine la mine(adica foarte sus) probabil ca actioneaza un pic.

ma voi uita marti cu un mecanic la cilindru, sa vedem ce si cum, daca se poate face ceva.

 

volanta : cand iti tremura masina la relanti si se aude si un zgomot pe la cutie,un harait, nu stiu sa iti descriu. si e si scumputa volanta(indiferent de masina)

Link to comment
Share on other sites

dap....se pare ca nu se poate regla cursa. cel putin mecanicull meu mi-a zis ca nu se poate, si improvizatii pe la cilindrul de la pedala , ca sa o faca sa prinda mai jos, a zis ca nici nu se gandeste sa imi faca. asa ca trebuie sa imi bat un cui in picior si sa nu il mai tin niciodata deasupra pedalei.

multumesc tuturor pentru sfaturi

Link to comment
Share on other sites

dap....se pare ca nu se poate regla cursa. cel putin mecanicull meu mi-a zis ca nu se poate, si improvizatii pe la cilindrul de la pedala , ca sa o faca sa prinda mai jos, a zis ca nici nu se gandeste sa imi faca. asa ca trebuie sa imi bat un cui in picior si sa nu il mai tin niciodata deasupra pedalei.

multumesc tuturor pentru sfaturi

daca tine bat si eu unu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.