Jump to content

Schimb Rulment spate e46


andrei cosmin

Recommended Posts

Salut tuturor

Cand am schimbat rulmentul pe spate la masina mea m-am chinuit ingrozitor, am dat bascula cu totul jos ca sa il schimb intrucat nu aveam cum altfel din cauza planetarei. Am avut o zi de cosmar cand a fost vorba de pus la loc insa ata viitoare o sa aleg alta alternativa si de aceea va cer un sfat si consultatii cu privire la acest lucru pt ca nu mai vreau sa dau si a doua oara bascula jos avand in vedere ca trebuie schimbat si cel de pe partea cealalta

 

intrebarile mele sunt urmatoarele

 

1. sa desfac grupul si sa il las in jos pana cand iese planetara din fuzeta dupa care sa scot butucul ,siguranta rulmentului si dupa care rulmentul la ciocan

2. sa desfac planetare din suruburi si sa incerc sa o scot din grup fara sa dau grupul jos si inplicit din fuzeta dupa care sa ma apuc de rulment cu ciocanul?

3. Daca desfac planetara din grup din acele multe suruburi curge uleiul din grup?

 

Astept pareri despre aceasta problema

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce treaba are bascula cu schimbatul rulmentului. sincer acuma, am dat si eu fuzeta jos de la e 46 si chiar nu vad rostul acestor probleme. e destul de simplu sa desfaci amortizorul si basculele mai greu e sa scoti planetara din fuzeta dar chiar si asa nu dai jos bascule, o desfaci din grup si o tragi cu totul afara. ideea e ca daca ai ajuns sa schimbi rulmentii la ciocan mai bine nu i mai schimba. o sa faca urat din prima sau dupa putini km. scoti fuzeta si mergi cu ea la un service cu presa hidraulica. acolo il scot ei pe cel vechi si pun unu nou prin presare uniforma ca sa nu strici rulmentul. si eu trabuie sa fac operatia asta saptamanile urmatoare dar o sa am alte semipunti cu totul le duc pe alea la bucsat si sa schimbe rulmentul si cam asta e. uitasem, la e 46 pe spate e un singur rulment pe fiecare fuzeta
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce treaba are bascula cu schimbatul rulmentului. sincer acuma, am dat si eu fuzeta jos de la e 46 si chiar nu vad rostul acestor probleme. e destul de simplu sa desfaci amortizorul si basculele mai greu e sa scoti planetara din fuzeta dar chiar si asa nu dai jos bascule, o desfaci din grup si o tragi cu totul afara. ideea e ca daca ai ajuns sa schimbi rulmentii la ciocan mai bine nu i mai schimba. o sa faca urat din prima sau dupa putini km. scoti fuzeta si mergi cu ea la un service cu presa hidraulica. acolo il scot ei pe cel vechi si pun unu nou prin presare uniforma ca sa nu strici rulmentul. si eu trabuie sa fac operatia asta saptamanile urmatoare dar o sa am alte semipunti cu totul le duc pe alea la bucsat si sa schimbe rulmentul si cam asta e. uitasem, la e 46 pe spate e un singur rulment pe fiecare fuzeta

 

Nu sunt adeptul scoaterii rulmentului la ciocan dar sa iti explic yo ce am patit cand am scos pe primul.

Am presa speciala pentru scos rulmentul ala nu daia cu 3 craci ci un gen de tub in care intra rulmentul scos dar tre sa nu fie planetara acolo

Am dat fuzeta jos si cand am pus presa pe rulment si am tot insurubat la surub pana a cedat mijlocul lui ramanand duar partea exterioara a rulmentului

Sa nu imi spui ca nu am scos siguranta ca am scoso :)

partea interioara a bucatii re rulment este rotunda si nu prea am avut alta solutie decat sa ii fac niste niste crestaturi mai profunde cu un biax si sa pun o presa cu 3 craci sa il trag afara.

Pana la urma am reusit sa il scot dar m-am chinuit de ....

De bagat altul nou intradevar l-am bagat lovind cu ciocanul cu latul in el insa a intrat foarte usor intrucat l-am uns si am curatat fuzeta foarte bine.

cand a ajuns aproape de capat am avut o teava un pic mai mica decat rulmentul cu cateva zecimi de microni si l-am batut pana la capat pentru a baga siguranta.

Nu vad ce as fi putut deteriora asa

cand am pus fuzeta la loc m-am cinuit de moarte credema.

Toata lucrarea a durat nici mai mult nici mai putin de 6 ore

 

Intrebare mea la tine este urmatoarea

Daca desfac planetara din grup iese afara planetara fara sa desfac fuzeta de pe masina?

curge uleiul din grup cand o desfac ca sa stiu sa ma aprovizionez ?

Edited by andrei cosmin
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers la service, aveau baietii prese, au dat frumos planetara jos, au mai desfacut cateva suruburi care le stateau in cale (suspensie, esapament), totul foarte elegant - 1 ora de munca (lejera). Au cerut 80 lei. Am stat langa ei, am vazut tot ce au facut - fff multumit. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.