Jump to content

Imi fuge volanul din mana


catageo

Recommended Posts

Am si eu o intrebare in legatura cu un e 46 320 d: la viteze sub 70 km/h pe drum denivelat gen asfalt fugit etc. imi fuge volanul din mana stanga sau dreapta. Tin sa precizez ca am schimbat tot ce era nevoie la capitolul directie + reglat. Sa fie rotile de vina? Am jante pe '17. Astept parerile si sfaturile celor care au avut probleme similare. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

din cauza denivelarilor si a rotilor pe 17", masina are tendinta sa se duca unde o duce drumul, la fel se intampla si pe sosea, acolo unde sunt facute canalele alea de catre greutatea tirurilor... iesi foarte ciudat din ele...

 

...si eu am observat ca acest fenomen e mai pronuntat la BMW decat la alte marci... probabil din cauza lipsei tractiunii la rotile din fata...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Ce cauciucuri ai pe jantele de 17? Eu cand am cumparat masina, avea jante de 17 model styling 79, 7J pe care se puteau monta cauciucuri cu latimea maxima de 205. Si tampitul ala de la care am luat-o pusese 235/45/17. Ma mir ca nu a sarit cauciucul de pe janta. Cand era cate o denivelare pe asfalt, credeam ca ma baga in sant asa de rau imi lua volanul din mana. Am pus apoi 205/50/17 ca in talon si am scapat de fenomen. Dar nu mi-a mai placut cum se vedea masina cu cauciucurile asa inguste. Si mi-am cumparat styling 68M, 225/45/17 fata, 245/40/17 spate. Cu astea se simte "fenomenul", dar foarte putin. Deci conteaza foarte mult latimea cauciucurilor in functie de J-ul jantelor.
Link to comment
Share on other sites

Ce cauciucuri ai pe jantele de 17? Eu cand am cumparat masina, avea jante de 17 model styling 79, 7J pe care se puteau monta cauciucuri cu latimea maxima de 205. Si tampitul ala de la care am luat-o pusese 235/45/17. Ma mir ca nu a sarit cauciucul de pe janta. Cand era cate o denivelare pe asfalt, credeam ca ma baga in sant asa de rau imi lua volanul din mana. Am pus apoi 205/50/17 ca in talon si am scapat de fenomen. Dar nu mi-a mai placut cum se vedea masina cu cauciucurile asa inguste. Si mi-am cumparat styling 68M, 225/45/17 fata, 245/40/17 spate. Cu astea se simte "fenomenul", dar foarte putin. Deci conteaza foarte mult latimea cauciucurilor in functie de J-ul jantelor.

 

Sincer nu stiu ce model sunt jantele, o sa atasez o poza. Anvelopele sunt 225/45/17. Sunt corecte dimensiunile ptr acest model de janta?

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu patesc la fel cu ale mele 225/40/R18 si 255/35/R18 . Fenomenul exista si cu rotile de iarna pe 15" dar este mult diminuat

Si eu am pe 15 si se simte acum nu am avut grad de comparatie cu alta masina ca sa stiu in ce masura mai mult sau mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce model sunt jantele, o sa atasez o poza. Anvelopele sunt 225/45/17. Sunt corecte dimensiunile ptr acest model de janta?

http://img8.imageshack.us/img8/424/showpicphpky.jpg

Modelul este Styling 44. Sunt corecte dimensiunile cauciucurilor.

Cum au zis si colegii, verifica bucsile bascula.

Edited by Ice_man
Link to comment
Share on other sites

Eu am jante de 15'' si cauciucuri 205/55 si nu am probleme la drumuri denivelate.

Merg in fiecare zi pe asemenea drumuri, si nu imi fuge volanul din mana deloc.

Articulatia pe fata este in buna stare (schimbate bucse, pivoti, capete de bara, bielete de directie).

Pe centura, pe urmele lasate de tiruri se pozitioneaza singura !

 

Am niste prieteni care au avut aceeasi problema (dar nu pe BMW), le fugea volanul din mana si masina era instabila pe drumurile denivelate.

Au rezolvat problema schimband pivotii care erau terminati.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce model sunt jantele, o sa atasez o poza. Anvelopele sunt 225/45/17. Sunt corecte dimensiunile ptr acest model de janta?

http://img8.imageshack.us/img8/424/showpicphpky.jpg

Modelul este Styling 44. Sunt corecte dimensiunile cauciucurilor.

Cum au zis si colegii, verifica bucsile bascula.

daca e cineva interesat de jante as vrea sa le vand

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.