Jump to content

Imi fuge volanul din mana


catageo

Recommended Posts

 asa face bmw-u :)...oricum, monteazati bucse fixe si o sa simti mai putin instabilitatea,dar denivelarile tot le vei simtii...asta e...placerea de a conduce :lol:

 

la mercedes este alta treaba...iar la masinile cu tractiune fata , aproape ca nu simti ca mergi prin sleauri ...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

o directie precisa si niste gume late si cu balon mic transmit soferului tot ce e pe drum. e perfect normal. sau poate unii dintre noi prefera sa nu simta cum reactioneaza masina la conditiile de drum.

 

da asa e ! eu recunosc ca nu-mi place sa simt toate neregularitatile soselei. ar insemna la ce drumuri avem sa fie tot un cutremur in masina. :)

Link to comment
Share on other sites

da asa e ! eu recunosc ca nu-mi place sa simt toate neregularitatile soselei. ar insemna la ce drumuri avem sa fie tot un cutremur in masina.  :)

Si eu m-am cam saturat de "directia precisa" de la BMW :lol:  ..nici macar fiabilitatea scazuta, nu ma mai deranjeaza...in rest BMW imi pare o masina ok...insa nu prea se aplica teoria cu "placerea de a conduce" ,cand masina joaca in directie dupa orice dara pe asfalt... :)

 

 

 

 

 

p.s. eu unu deja, m-am obisnuit cu imperfectiunea asta...la inceputuri ,credeam ca are masina probleme cu directia,masina cu 11km la bord :lol: (ca nici dacia nu face asa)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

voi o numiti imperfectiune dar altii se chinuie sa obtina asta. ce sa zic? fiecare cu parerea lui.

 

cand esti obosit sau plictisit si mergi la drum lung cu un 90 la ora si masina da sa se duca dupa una alta, iti da o senzatie de neliniste.. :)

 

 

p.s. eu mi-am pus bucse poliuretanice, masina sta altfel oricum, chiar daca trage putin pe sleauri , nu mai este atat de viotent cum era :lol:

Link to comment
Share on other sites

la Mondeo ce l-am avut n-am avut problema asta cu gume "casnice", cand am pus apoi putin mai late si mai joase, de la vulcanizare am mers direct in service... credeam ca s-a bulit ceva la masina... da de unde... "asa face ele"...si era tractiune fata! la actuala, BMW, jante 15", gume 195/65/15... nu simt mai nimic inafara de liniile de tramvai, la care parca mai face volanul stanga-dreapta... de aceea nici nu le mai vand, nu dau comoditatea pe aspect!
Link to comment
Share on other sites

ia verificati voi bieletele antiruliu de pe fata..eu zic k din alea face asa! nu are nicio treaba dimensiunea rotilor...si odata cu ele schimbati si bucsile la bara stabilizatoare...

 

eu am totul nou pe fata si tot face

eu unul m-am cam saturat de instabilitatea asta la bmw!!!!am schimbat toate articulatiile posibile pe fata si tot lafel face plus ca nu pot sa-i dau mai mult de 170 ca simt ca-si ia zborul....stau in italia si as avea unde sa-i dau....dar asa-i bmw-ul are directia foarte pecisa????

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca latimea rotilor directoare influenteaza aceasta deviere de la traiectorie pe denivelarile din asfalt. Eu cand am cumparat masina, acum o luna era incaltata cu cauciucuri 225/50 R16. Si pe drumuri cu denivelari de la camioane innebuneam. Trebuia sa ma concentrez la maxim sa nu scap masina in sant sau pe contrasens. La o saptamana de la achizitie mi-am cumparat 4 cauciucuri un pic mai inguste si problema s-a remediat instantaneu. Cauciucurile noi au dimensiunea 205/55 R16.
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Cred ca dimensiunile influenteaza major comportamentul masinii legat de acest fenomen. Am avut pana acum 205/15/60 si ma plimba destul de puternic pe denivelari, mai ales pe acele santuri facute de masinile grele. Odata cu venirea sezonului rece am montat cauciucurile de iarna 185/65/15, am cautat special portiunile denivelate si pot sa spun ca fenomenul este insesizabil.

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai ma inteleg cu ea deloc nu mai vrea sa ste deloc pe strada mi se pare sau chiar asa este la dennivelatii in curba cand intru cu viteza mai mare incepe sa topaie in toate partile de zici ca nu mai are telescoape,sa fie din cauza unguilui de fuga?

cat depsre fugitul volanului din mana la sleaurile create in special de tiruri asa este si la mine.

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai ma inteleg cu ea deloc nu mai vrea sa ste deloc pe strada mi se pare sau chiar asa este la dennivelatii in curba cand intru cu viteza mai mare incepe sa topaie in toate partile de zici ca nu mai are telescoape,sa fie din cauza unguilui de fuga?

cat depsre fugitul volanului din mana la sleaurile create in special de tiruri asa este si la mine.

 

Va spun eu ce se intampla aveti joc in caseta de directie si cu roti mari asa face masina fuge de colo colo mai ales pe sleauri gen centura autostrada pitesti....

Strangetiva caseta de directie si se rezolva va garantez....am facut eu la un prieten la un 320 d va garantez ca asta e problema

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai ma inteleg cu ea deloc nu mai vrea sa ste deloc pe strada mi se pare sau chiar asa este la dennivelatii in curba cand intru cu viteza mai mare incepe sa topaie in toate partile de zici ca nu mai are telescoape,sa fie din cauza unguilui de fuga?

cat depsre fugitul volanului din mana la sleaurile create in special de tiruri asa este si la mine.

 

Va spun eu ce se intampla aveti joc in caseta de directie si cu roti mari asa face masina fuge de colo colo mai ales pe sleauri gen centura autostrada pitesti....

Strangetiva caseta de directie si se rezolva va garantez....am facut eu la un prieten la un 320 d va garantez ca asta e problema

 

cum sa o strang , ca sa stii ca parca am simtit eu un joc in caseta dar am zis ca poate nu o fi aia ca este o gramada de bani

Link to comment
Share on other sites

eu nu mai ma inteleg cu ea deloc nu mai vrea sa ste deloc pe strada mi se pare sau chiar asa este la dennivelatii in curba cand intru cu viteza mai mare incepe sa topaie in toate partile de zici ca nu mai are telescoape,sa fie din cauza unguilui de fuga?

cat depsre fugitul volanului din mana la sleaurile create in special de tiruri asa este si la mine.

 

Va spun eu ce se intampla aveti joc in caseta de directie si cu roti mari asa face masina fuge de colo colo mai ales pe sleauri gen centura autostrada pitesti....

Strangetiva caseta de directie si se rezolva va garantez....am facut eu la un prieten la un 320 d va garantez ca asta e problema

 

cum sa o strang , ca sa stii ca parca am simtit eu un joc in caseta dar am zis ca poate nu o fi aia ca este o gramada de bani

Caseta de directie se poate strange ...

Link to comment
Share on other sites

dupa strangere volanul nu o sa mai revina singur la loc dupa virare si oricum asta este doar o solutie de moment problema nu se rezolva decat inlocuind caseta cat despre strans trebuie urcata masina pe elevator sau rampa sau canal dat scutul jos si apoi cautati pe caseta de directie o piulita mare perpendiculara pe axul care este antrenat de volan( cel care vine de sus ) piulita o strangi puti 1/2 ,1/4 tura si apoi iesi cu masina la un test sa vezi cum se comporta nu trebuie sa o strangi mult pt ca dai de alte probleme trebuie sa ajungi la un compromis joc/efortu de rotire a volanului si revenire sau cel mai simplu este sa te duci la un service unde pana nu iti place cum merge nu pleci acasa
Link to comment
Share on other sites

dupa strangere volanul nu o sa mai revina singur la loc dupa virare si oricum asta este doar o solutie de moment problema nu se rezolva decat inlocuind caseta cat despre strans trebuie urcata masina pe elevator sau rampa sau canal dat scutul jos si apoi cautati pe caseta de directie o piulita mare perpendiculara pe axul care este antrenat de volan( cel care vine de sus ) piulita o strangi puti 1/2 ,1/4 tura si apoi iesi cu masina la un test sa vezi cum se comporta nu trebuie sa o strangi mult pt ca dai de alte probleme trebuie sa ajungi la un compromis joc/efortu de rotire a volanului si revenire sau cel mai simplu este sa te duci la un service unde pana nu iti place cum merge nu pleci acasa

Pai o stragngi pana nu mai are jo c nu pana merge greu volanul sau nu mai revine ....e logic sa merga mai greu directia dar se rezolva k jocul

Link to comment
Share on other sites

salutare

 

eu am un e90 incaltat cu 255/55/16 runflat si am si eu aceasta problema, tramlining. de cate merg spre Targoviste, acolo am drumuri mai dese, exista portiuni unde ma chinui sa tin masina pe sosea, ca sa nu mai zic de centura undeva intre kika si domnesti... eu stiu ca am ceva probleme cu caseta de directie, are un joc...

totusi, mai am o solenza cu care merg din cand in cand insa tramlining-ul asta nu se simte atat de tare cum se intampla cu bmw-uul...probabil si pentru faptul ca am cauciucuri mai mici...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.