Jump to content

Intalnire membri


Romulus

Locul intalnirii?  

42 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mie imi este indiferent puteti sa puneti si de pasti si de craciun oricand pot veni .

 

Am votat constanta dar cu jumatate de inima parca nimic nu se cumpara cu serpentinele de la munte plus ca acum mi-am amintit dupa ce am votat de 1 mai o sa fie super aglomerat la mare ... toti betivii.... imi pare rau cu ce am votat ... m-am sucit la munte sau schimbat data si mergem la mare cum doriti voi

Link to comment
Share on other sites

:blink: Tuff chioce.

 

Eu prefer Brasovul. Nu ca e mai aproape de Iasi.. ca nici Amsterdamul nu ar fi o problema. Il gasesc. Dar parca drumul prin munti e mai misto ca ala presarat cu radare la mare.

 

Nici eu nu vreau sa vad intreceri si alte teribilisme de 2 lei. Eu personal nu de asta am luat masina.

 

Iar 1 mai la mare ... mi se pare prea obositoare data asta. In sendul ca la mare se aduna toti ciudatii in perioada asta. Parca un weekend la munte suna mai bine. Venim si cu sotiile/prietenele dupa noi (Doamne fereste.. daca ramanem vreunul in pana cine impinge... doar nu eu..). Ne cazam la o vila ceva.. rezervam din timp.

 

Dar.. asta e o parere.

 

Mai discutam ca mai e timp :)

Link to comment
Share on other sites

Iar 1 mai la mare ... mi se pare prea obositoare data asta. In sendul ca la mare se aduna toti ciudatii in perioada asta. Parca un weekend la munte suna mai bine. Venim si cu sotiile/prietenele dupa noi (Doamne fereste.. daca ramanem vreunul in pana cine impinge... doar nu eu..). Ne cazam la o vila ceva.. rezervam din timp.

 

369[/snapback]

 

sunt total deacord cu tine o sa fie prea aglomerat in perioada aia

 

mergem si noi undeva unde e liniste sa putem discuta cat vrem despre pasiunea noastra

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cel mai potrivit este Transfagarasanul. L-am parcurs destul de des in ultima vreme si e foarte bun.

 

Probleme

Trebuie sa mutam intalnirea mai in vara. Oficial se deschide destul de tarziu. Practic se circula mai devreme pe el, dar mai sunt pietre de la zapezile de peste iarna.

 

Avantaje

Putem gasi cazare acceptabila la Capra. Putem gasi si sus la Balea, dar e mai scumpa. Se poate face intr-o zi din Bucuresti. Si fara sa pleci ca la pescuit inainte de rasaritul soarelui. Eu l-am facut intr-o plimbare cu fii-meu cu o dacie din 86 plecand pe la 11 din Bucuresti si intorcandu-ma pe la 8 seara cu masa, cu admirat peisajul, cu tot tacamul.

In plus, pe versantul sudic, in Arges, are zone cu viraje care se vad, unde poti sa-i dai putin (care au cotrolul tractiunii decuplat sau nu au deloc, sa vina si cu slick-uri de schimb) si sa fii in siguranta. (Daca nu vrei sa mergi prea incet! :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Imi dau si eu cu parerea.

Am urmarit, in ultimii 2 ani, incercarile de meeting general de pe alte doua forumuri romanesti: autoforum.ro si daciaclub.ro. Am tras cateva concluzii - realiste sau nu, urmeaza sa va dati cu parerea.

 

1. Nu este o idee buna sa fixezi intalniri in zilele de sarbatori "nationale" consacrate - gen 1 Mai, etc. Explicatia este simpla: aproape fiecare dintre noi are familie sau un cerc de prieteni apropiati. Pana la urma, chiar daca ar dori sa ajunga la un meeting bmwclub, foarte multi vor fi nevoiti sa cedeze presiunilor familiei si sa mearga la o alta locatie.

Retineti, pasiunea pentru masini nu este neaparat impartasita de catre toti cei apropiati. Deci este foarte probabil ca vor prefera un 1 Mai in alt mediu decat intre o adunatura de nebuni, unii mai diferiti decat altii, care atunci se vad prima data si care vor sta toata ziua invartindu-se pe langa masini si discutand despre ele.

 

2. Nu e bine sa fixezi intalniri in perioada de concedii: aprox. din ultima parte a lunii iunie pana in prima parte a lunii septembrie. Motivul este evident: oricand ai fixa-o, sigur vor exista cativa dintre noi care nu vor putea ajunge, deoarece sunt plecati in concedii (perioada in care, din nou, influenta celor apropiati nu poate fi ignorata).

 

3. Nu e bine sa fixezi intalniri in perioadele din an cu vreme rea, sau care este de asteptat sa fie rea. Practic, de la inceputul lunii noiembrie pana pe la sfarsitul lunii aprilie. Nu este placut sa vii la un meeting si singurul lucru la care sa te gandesti sa fie cum sa te incalzesti, sau cum sa nu te ude ploaia.

Cat despre iarna, nu uitati ca avem BMW-uri: foarte probabil ca unii dintre noi nu au echipamentul necesar sa infrunte zapada pe la munte (eu, de exemplu, nici nu folosesc masina iarna).

 

4. Locatia este un criteriu major. Trebuie stabilit un loc accesibil majoritatii membrilor ce vor sa vina.

Teoretic, Constanta ar fi o locatie buna, deoarece este o destinatie turistica foarte frecventata. Dar, practic, un meeting bmwclub nu are de-a face cu turismul (vedeti pct. 1 si 2 de mai sus), deci un meeting la Constanta, de exemplu, este probabil peste mana celor din Cluj sau Suceava - care, desi interesati, vor prefera sa nu vina.

Probabil ca, dupa ce se vor mai aduna membri si bmwclub va deveni o comunitate stabila, va trebui sa rulam un poll sa vedem exact care de pe unde este.

 

5. Un alt amanunt: drumurile pana la locul intalnirii trebuie sa fie bune. In afara, poate, de cei xu X5/X3 (si cred ca nici aceia), nimeni nu vrea sa strabata cu BMW-ul niste drumuri deteriorate, pline de gropi. Un bmwclub meeting nu trebuie sa aiba impact asupra urmatoarei facturi de service a masinii :blink:

 

OK, concluziile de mai sus sunt negativiste - dar, daca vi se par pertinente, poate e bine sa le luati in calcul, pentru a reusi un bmwclub meeting de succes.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu o sa fie in Bucuresti?

Pe langa faptul ca gropile ar putea fi un argument impotriva Bucurestiului (desi, cel putin in ultima vreme, lucrurile stau bine, ma intreb daca la primavara nu o sa fie din nou ca dupa bombadrament), cred ca altul este argumentul major impotriva Bucurestiului: pozitia pe harta Romaniei. Pentru cei din Vestul si Nordul tarii este la fel de departe ca si Constanta.

Bucuresti are sens numai daca un numar covarsitor (peste 80%) din cei care vor sa vina sunt de aici sau din zone apropiate.

Ma gandesc ca o locatie cat mai in centrul tarii (de ex. Brasov) este o alternativa echitabila pentru toata lumea.

 

Oricum, sincer, nu cred ca o intalnire bmwclub este ceva fezabil mai devreme de cel putin jumatate de an de acum incolo. Suntem prea la inceput, sunt inca putini membri activi.

Probabil ca septembrie 2005 ar fi o tinta realista - asta cu conditia ca forumul sa aibe succes printre posesorii si fanii BMW.

Parerea mea este ca, daca forumul nu reuseste sa atraga in urmatoarele 2..3 luni un numar minim (critic) de aprox. 15 membri stabili activi (care intra zilnic si posteaza mesaje aproape zilnic) plus inca min. 15..20 membri semi-activi (care apar si posteaza cel putin saptamanal), atunci viitorul bmwclub.ro s-ar putea sa fie problematic.

 

Repet, sunt pareri personale - nu detin adevaruri absolute.

Link to comment
Share on other sites

in Bucuresti au avut loc vreo 2 intalniri de E30-uri

Excelent.

Poate iti faci ceva timp sa ne spui mai multe informatii. Cand au avut loc? In ce locatie? Cam cati au venit? Erau toti din Bucuresti? In afara de tine, mai sunt si alti din cei care au mers la intalniri si sunt sunt acum inscrisi aici pe bmwclub.ro? Ne-ar fi de folos feedback-ul tau.

Link to comment
Share on other sites

Excelent.

Poate iti faci ceva timp sa ne spui mai multe informatii. Cand au avut loc? In ce locatie? Cam cati au venit? Erau toti din Bucuresti? In afara de tine, mai sunt si alti din cei care au mers la intalniri si sunt sunt acum inscrisi aici pe bmwclub.ro? Ne-ar fi de folos feedback-ul tau.

1510[/snapback]

 

Cel mai mult am fost 7 daca nu ma insel :blink: ,toti din Bucuresti exclusiv e30-uri,alte intalniri au fost 3-4 masini :) ,mai multe vorbiti cu (cine pana mea?!?) el a fost capul rautatilor :) ,alte info le poate da 316i

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.