Jump to content

explozii in esapament la e36


Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu cred ca distributia este de vina, mai ales ca problemele tale au aparut dupa ce ai schimbat distributia.

Eu zic sa cauti un meserias bun sa o puna la punct.Pentru asta ai nevoie de un meserias bun , nu neaparat de un service, si nu cred ca distributia dereglata se "vede" pe tester.In cel mai rau caz vei avea alte erori de combustie pe cine stie ce piston, vei schimba piesele respective, si tot asa va face.

 

Deci, parerea mea e distributia nepusa la punct.

 

Sa ne tii la curent!

 

Spor la treaba sa resuscitezi pisicul!

Link to comment
Share on other sites

Ziua Buna!!! :lol: Na am ascultat de parerea lui POIUYT si incerc sa vad daca e din vina catalizatorului. Azi am comandat o toba finala sport din inox cu silencer, si cand o sa ajunga atuncea iau jos tot esapamentul si scot catalizatorul , si toba intermediara(cel din mijloc daca spun bine) . Si pun toba finala, sa vad ce o sa faca. Daca se rezolva problema te invit la o bere POIUYT :) aa.. si inca ceva... daca scot catalizatorul, ar trebui sa castig si cativa caluti, nu? :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am citit ca in general motorul merge mai prost dupa scoaterea sau spargerea ceramicii cataliztorului..acum nu stiu sigur....

 

 

Exista posibilitatea sa mearga mai prost in ture mari, ca nu se mai creeaza presiune pe evacuare.

hhmmm...... m-ati pus pe ganduri.......... mi-e mi se pare logic ca daca scot catalizatorul ar trebui sa mearga mai bine, pentru ca se duc gazele mai repede. Am mai citit undeva a zis cineva ca a scos catalizatorul si si a castigat cativa caluti si un cuplu mai bun. Nu ma gandeam sa sparg ceramia din interior, ci sa-l tai cu flex si sa inlocuiesc cu o teava simpla locul catalizatorului.... stie cineva ce ar fii daca as face chestia asta?

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit ca in general motorul merge mai prost dupa scoaterea sau spargerea ceramicii cataliztorului..acum nu stiu sigur....

 

 

Exista posibilitatea sa mearga mai prost in ture mari, ca nu se mai creeaza presiune pe evacuare.

hhmmm...... m-ati pus pe ganduri.......... mi-e mi se pare logic ca daca scot catalizatorul ar trebui sa mearga mai bine, pentru ca se duc gazele mai repede. Am mai citit undeva a zis cineva ca a scos catalizatorul si si a castigat cativa caluti si un cuplu mai bun. Nu ma gandeam sa sparg ceramia din interior, ci sa-l tai cu flex si sa inlocuiesc cu o teava simpla locul catalizatorului.... stie cineva ce ar fii daca as face chestia asta?

Cumpara un catalizator de la dezmembrari si fa experimente cu el. Nu strica un catalizator bun pentru ca s-ar putea sa ai nevoie de el mai tarziu. Eu am avut catalizatorul scos de pe masina in locul lui fiind sudata o teava de diametrul tevilor de la serpi (318is) aproximativ jumatate din diametrul evacuarii si tragea mai bine, urca mai bine in ture dar consuma mai mult cu aproximativ 1 litru la suta.

Link to comment
Share on other sites

O intrebare........ azi imi vine toba finala, si vreau sa scot si catalizatorul. Ce spuneti, sa scot si toba intermediara? sau o sa sune foarte tare asa? Am comandat o toba din inox, cu silencer. si am si filtru sport. Ce parere aveti?
Link to comment
Share on other sites

Eu am citit ca in general motorul merge mai prost dupa scoaterea sau spargerea ceramicii cataliztorului..acum nu stiu sigur....

 

 

Exista posibilitatea sa mearga mai prost in ture mari, ca nu se mai creeaza presiune pe evacuare.

hhmmm...... m-ati pus pe ganduri.......... mi-e mi se pare logic ca daca scot catalizatorul ar trebui sa mearga mai bine, pentru ca se duc gazele mai repede. Am mai citit undeva a zis cineva ca a scos catalizatorul si si a castigat cativa caluti si un cuplu mai bun. Nu ma gandeam sa sparg ceramia din interior, ci sa-l tai cu flex si sa inlocuiesc cu o teava simpla locul catalizatorului.... stie cineva ce ar fii daca as face chestia asta?

 

Eu asa am cumparat masina fara catalizator, iar toba finala au golit-o. Ce sa zic........merge de le rupe,motorul functioneaza frumos poate consuma umpic mai mult. Daca nu am avut eu probleme nici tu nu o sa ai.

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit ca in general motorul merge mai prost dupa scoaterea sau spargerea ceramicii cataliztorului..acum nu stiu sigur....

 

 

Exista posibilitatea sa mearga mai prost in ture mari, ca nu se mai creeaza presiune pe evacuare.

hhmmm...... m-ati pus pe ganduri.......... mi-e mi se pare logic ca daca scot catalizatorul ar trebui sa mearga mai bine, pentru ca se duc gazele mai repede. Am mai citit undeva a zis cineva ca a scos catalizatorul si si a castigat cativa caluti si un cuplu mai bun. Nu ma gandeam sa sparg ceramia din interior, ci sa-l tai cu flex si sa inlocuiesc cu o teava simpla locul catalizatorului.... stie cineva ce ar fii daca as face chestia asta?

 

Eu asa am cumparat masina fara catalizator, iar toba finala au golit-o. Ce sa zic........merge de le rupe,motorul functioneaza frumos poate consuma umpic mai mult. Daca nu am avut eu probleme nici tu nu o sa ai.

Multumesc mult pentru raspunsuri :lol: m-am hotarat sa scot definitiv catalizatorul. Inca nu stiu cand, dar saptaman asta in zilele urmatoare sigur. O sa va scriu ce am realizat, si va pun si niste poze. pana atuncea, va las o poza cu pisicutza mea :) daca ma vedeti pe undeva salutati-ma :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit ca in general motorul merge mai prost dupa scoaterea sau spargerea ceramicii cataliztorului..acum nu stiu sigur....

 

 

Exista posibilitatea sa mearga mai prost in ture mari, ca nu se mai creeaza presiune pe evacuare.

 

Ai auzit tu ceva dar este exact invers. O evacuare mai libera poate aduce o creste de putere la turatii mari dar in acelasi tipm aduce o scadere de cuplu la turatii joase.

Link to comment
Share on other sites

Salutari.! Acuma mi-am dus pisicutza la servis pentru esapamente.... peste o ora si jumate aproximativ, trebuie sa ma duc dupa ea. Imi schimba toba finala, si scoate catalizatorul :lol: o sa va scriu ce sa intamplat dupa scoaterea catalizatorului. Sper ca se rezolva problema cu exploziile :)
Link to comment
Share on other sites

Salut,pot sa spun ca imi place masina ta,pune si tu niste poze din lateral,optic se vede ok din fata,a mea e ridicata de spate si botul mai lasat si nu imi place deloc cum e si nici din lateral,am si suspensie sport pe ea,deci optic nu ai da nici un fel de ''robustete'' masinii,plus de pozitie la volan tip tanc adica vizibilitate la 10 metri,intre acesti 10 metri daca trece o pisica o calci pt. ca scaunele fiind sport,stand cu fundul parca pe asfalt nu mai vezi in jos cum trebuie sa vezi la o masina normala de sus in jos,sa ai un mai bun control asupra masinii,din cauza suspensieii rigide mai ales pe spate pierde controlul pe denivelari la accelerari rapide,tu esti entuziasmat,esti optimist dar eu iti spun nu as mai lua un asfel de model de masina never,cu toate ca acum stiu ce-i poate ''pielea'' si stiu unde sa ma uit,la ce sa ma uit,dar mi-a lasat un gust amar incat nu as mai vrea asa ceva,as prefera un Ford Ka decat una din asta,te salut si multa bafta si nu uita ca nu toti sunt asa multumiti de asfel de masini chiar daca au fost facute la Munchen.....
Link to comment
Share on other sites

te salut si multa bafta si nu uita ca nu toti sunt asa multumiti de asfel de masini chiar daca au fost facute la Munchen.....

 

 

Coupe ca al tau s-au facut numai la Arbeitschaftbediensttomatenrot si nu la Munchen. Versiunile sport acolo se faceau. Am citit si eu pe net.

Numai tu nu esti multumit si incerci sa-i contaminezi si pe altii.

Link to comment
Share on other sites

Pai pt. altii e placebo Dane:),off topic,acum am fost la cineva intr-un cartier de vile nou si strada nu este asfaltata ca deh primaria....,mama ce senzatie Danutze,in scaune sport,jos asa sa vezi ce stabilitate avea cand dadeam prin niste gropi de nisip pline de apa de ploaie si faceam echilibristica din ambreiaj si acceleratie cu viteza a-1-a,doamne Dane ce superb cu suspensii sport,Danutze daca aveam un 2.5 sau 2.8 era belea,belea prin gropile alea si cand m-am intors intre drum si sosea se facuse un damb ca sa nu ating de pe partea dreapta am intrat pe stanga ca sa pot sa-l iau cu rotile inclinate(dambul),deci nu am ce zice e masina,stabilitate tot ce vrei,on topic,man sper sa-ti fi rezolvat problema,am si eu un coupe ca tine,la mine nu stiu ce problema sa mai fie,mi-a mai ramas doar sa sper la o masina,o masina in adevaratul sens al cuvantului,ma supara faptul ca dupa ce sunt vechi si uzate,nu poti sa te duci linistit si fara stres sa faci niste cumparaturi de la un hipermarket,macar atat,te salut si succes.
Link to comment
Share on other sites

Aia e,eu numai cand am o urgenta asa mai plec cu ea in schimb imi e sila de ea ca masina,nene pt. mine masina trebuie sa fie si practica,daca nu e practica ma c..c in ea,am mai vazut unu acum bine oamenii astia sunt rari dar exista,un coupe jante din alea mari cracanata asa la rotile din spate,in gandul meu....ce o sti sa faca ala cu masina aia....cred ca mai nimik,deabia mergea cu ea,pai daca considera ca e masina sa de-a din ea sa vedem ce stie sa faca,nu bashini cerculete si un scart pe 300 de metri si sa-mi spuna mie ca e masina,s-o bage pe stradute,s-o bage in trafic,sa o parcheze in locuri neamenajate pt. parcare ,s-o urce si pe o bordura cum fac majoritatea,sa fie folositoare,daca trece testele astea e masina daca nu sa-i faca poze atat,bani aruncati degeaba ce sa zic.....
Link to comment
Share on other sites

Auzi mai Caline,daca nu-ti convine ce spun vezi-ti de masina ta atunci,ce te miri asa?nu ai nimik de reparat la ea?hai lasa-ma pe mine,tu vezi-ti de masina ta,traieste cu impresia ca ai o masina super buna si multa bafta,sanatate.

Bogdi tata, pentru tine mai ca merita sa-mi iau un suspend asa 90 de zile.Chiar daca nu am pana acum nici macar warn.

Iti dau eu pm mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Auzi mai Caline,daca nu-ti convine ce spun vezi-ti de masina ta atunci,ce te miri asa?nu ai nimik de reparat la ea?hai lasa-ma pe mine,tu vezi-ti de masina ta,traieste cu impresia ca ai o masina super buna si multa bafta,sanatate.

Bogdi tata, pentru tine mai ca merita sa-mi iau un suspend asa 90 de zile.Chiar daca nu am pana acum nici macar warn.

Iti dau eu pm mai bine.

 

 

++1 roco...credeam ca numai eu nu sunt sanatos la faze din astea....vad ca mai sunt...bafta :)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Aia e,eu numai cand am o urgenta asa mai plec cu ea in schimb imi e sila de ea ca masina,nene pt. mine masina trebuie sa fie si practica,daca nu e practica ma c..c in ea,am mai vazut unu acum bine oamenii astia sunt rari dar exista,un coupe jante din alea mari cracanata asa la rotile din spate,in gandul meu....ce o sti sa faca ala cu masina aia....cred ca mai nimik,deabia mergea cu ea,pai daca considera ca e masina sa de-a din ea sa vedem ce stie sa faca,nu bashini cerculete si un scart pe 300 de metri si sa-mi spuna mie ca e masina,s-o bage pe stradute,s-o bage in trafic,sa o parcheze in locuri neamenajate pt. parcare ,s-o urce si pe o bordura cum fac majoritatea,sa fie folositoare,daca trece testele astea e masina daca nu sa-i faca poze atat,bani aruncati degeaba ce sa zic.....

Daca vrei masina practica ia-ti logan. Cei care si-au luat bmw-uri le-au luat nu pentru ca sunt practice, le-au luat pentru ca sunt deosebite de cele practice prin tinuta de drum, tractiunea spate, pozitia la volan si multe altele. Crezi ca noi scoatem catalizatoarele, punem filtre sport si evacuari sport si le chip-uim ca sa mergem cu ele la supermarchet sa cumparam cartofi ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.