Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

@vl4d nu te ingrijora , astenia de toamna imi ridica moralul :lol: . Chiar sunt curios cum consideri tu ca usile se inchid cu un minim de efort cand 90% din utilizatori sunt nemultumiti de asta . Abia dupa un an si jumatate incep sa inchid usa din prima , prietena reuseste 2 din 3 iar astazi chiar stateam la semafor si ma uitam in oglinda : blonda coboara , inchide usa o data , o deschide , mai incearca de 3 ori ... soferul pune avariile coboara si o inchide el . Am realizat cat de penibil poate arata asa ceva de la o masina care a avut pret de catalog cat 6 loganuri sau mai mult cand a aparut asa ca va rog terminati cu ineptiile astea de comparatii . Usile nu se inchid cum trebuie izolatie/neizolatie . Full stop.

p.s. bunicu' a avut skoda

Ca sa nu mai trantiti usile, vedeti ca acestea se pot regla,sa se inchida mai usor sau mai greu.Exita pe usa un surub cu cap imbus :) rotind de el veti putea regla cata rezistenta sa opuna carligul ala in momentul inchiderii :)

 

La majoritatea masinilor usile se inchid daca le "faci vant usor" la e46 nu. De aici apare problema. Oamenii fiind obisnuiti intr-un fel cand dau de ceva diferit pana invata o sa inchida usa de fiecare data de cel putin 3 ori. Cel putin asa patesc eu de fiecare data cand iau pe cineva in masina.

Eu sunt acum la al 2lea e46.La primul usile se inchideau aproape singure:) Se inchideau atat de usor incat oricine se urca in masina trantea usa.Trebuia sa le spun tuturor "vezi ca usa se inchide f usor,nu trebuie s-o trantesti!" La al doilea insa usile trebuie inchise mai puternic,dar cum am mai spus si in postul anterior imi voi face timp sa le reglez

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ca sa nu mai trantiti usile, vedeti ca acestea se pot regla,sa se inchida mai usor sau mai greu.Exita pe usa un surub cu cap imbus :) rotind de el veti putea regla cata rezistenta sa opuna carligul ala in momentul inchiderii :lol:

 

Chestia asta ar trebui menĂžionatĂŁ Âşi ĂŽn topicul secrete E46 .

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai trantiti usile, vedeti ca acestea se pot regla,sa se inchida mai usor sau mai greu.Exita pe usa un surub cu cap imbus :) rotind de el veti putea regla cata rezistenta sa opuna carligul ala in momentul inchiderii :lol:

 

Chestia asta ar trebui menĂžionatĂŁ Âşi ĂŽn topicul secrete E46 .

Eu am gasit chestia asta tot aici pe forum,acum ceva vreme in urma...daca nu ma insel chiar in "secrete e46"

Link to comment
Share on other sites

Si la mine s inchideau greu usiile, trebuia s dai putin mai tare!Daca ai o masina ca a mea din 2000, timp de 9 ani gandeste-te de cate ori a fost inchisa si deschisa usa!Boxer are dreptate!Desfaci capacul si ai un imbus acolo chiar si o linie unde ar trebui situat ca sa se inchida usa bine!La mine toate 4 erau deplasate in interior si trebuia s dai mai tare cu ele!Acum se inchid chiar foarte bine si lumea tot da cu ele ca si cum ar fi Logan:))

 

aici am gasit ceva indicatii:P!sper ca va ajuta http://www.e46fanatics.com/forum/showthrea...2060&page=6

 

As I have seen many threads about why their doors open so hard I figured I'd investigate, and I have solved the problem. Upon examining the door locking mechanism I noticed and adjustment bolt that over time loosens. When this happens the door becomes increasingly harder to open. Below is how to fix the problem. Tools needed: Just a 5/32 allen wrench.

 

Take the plastic cap located in the below picture off to expose the adjustment bolt.

 

 

 

 

Insert the long end of the 5/32 allen wrench into the hole carefully.

 

 

 

Once you have insterted the allen wrench turn the bolt clockwise. This is going to require some force as I had to turn it as hard as I could, it may seem like you are over-tightening it but you aren't. Make small adjustments and keep checking the door by closing it and trying to open it. *Make sure you have your window down so that you may open the door on the inside if you need to.

 

 

 

Once you have adjusted your door to the desired setting then replace the plastic cap and you're all done, enjoy your now easy to open door.

 

scuze de model da l'am googalit rapid:))!

post-26345-1260914081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si la mine s inchideau greu usiile, trebuia s dai putin mai tare!Daca ai o masina ca a mea din 2000, timp de 9 ani gandeste-te de cate ori a fost inchisa si deschisa usa!Boxer are dreptate!Desfaci capacul si ai un imbus acolo chiar si o linie unde ar trebui situat ca sa se inchida usa bine!La mine toate 4 erau deplasate in interior si trebuia s dai mai tare cu ele!Acum se inchid chiar foarte bine si lumea tot da cu ele ca si cum ar fi Logan:))

 

aici am gasit ceva indicatii:P!sper ca va ajuta http://www.e46fanatics.com/forum/showthrea...2060&page=6

 

As I have seen many threads about why their doors open so hard I figured I'd investigate, and I have solved the problem. Upon examining the door locking mechanism I noticed and adjustment bolt that over time loosens. When this happens the door becomes increasingly harder to open. Below is how to fix the problem. Tools needed: Just a 5/32 allen wrench.

 

Take the plastic cap located in the below picture off to expose the adjustment bolt.

 

 

 

 

Insert the long end of the 5/32 allen wrench into the hole carefully.

 

 

 

Once you have insterted the allen wrench turn the bolt clockwise. This is going to require some force as I had to turn it as hard as I could, it may seem like you are over-tightening it but you aren't. Make small adjustments and keep checking the door by closing it and trying to open it. *Make sure you have your window down so that you may open the door on the inside if you need to.

 

 

 

Once you have adjusted your door to the desired setting then replace the plastic cap and you're all done, enjoy your now easy to open door.

 

scuze de model da l'am googalit rapid:))!

sa sti ca m-am uitat azi si am vazut si eu surubul ala dar nu prea are legatura cu inchisul usilor ci mai degraba cu clanta adica deschiderea,...am vazut ca el initial e strans la maxim ..iar daca il desurubezi se deschide mai usor un pic dar nu vad rezolvarea la inchiderea usi......

Link to comment
Share on other sites

Pai il destrangi si tot metalul ala, nu stiu cum il cheama in poza e iesit in afara, se vede, il muti mai in exterior ca are un semn unde ar trebui sa stea,il strangi la loc la maxim, si se inchide usa mai usor, nu trebuie s dai cu ea ca inainte s iti intre in prinzatoare! revin diseara cu o poza de la masina mea!Eu asa mi'am rezolvat problema :)
Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa compari tu e classe de la mcds cu e46....

+ cred ca masina nu e de romania daca tu zici ca din fabrica are suspensia rigida...aici avem gropi nene ...hai sa ne luam biciclete...

+nu poti compara loganu` cu bmw e46 spre ex am luat un logan de la slobozia cu unn tovaras ....masina fiind a lui , la ieside de la drajna (pe autostrada)

M-a depasit roata din spate....(asta fiind singura data cand am condus un logan)

PRECIZEZ EXEMPLARUL ERA NOU!

 

 

 

CONCLUZIE ...CU DEFECTELE ...ACUM E VB SI DE CE NOROC AI

AM INTALNIT MULTE CAZURI DE GENU`!

Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

 

...ai cumva anvelope run-flat?

Link to comment
Share on other sites

dupa cum am zis si in titlu..are e46 niste defecte zic eu ....care deja dupa 1an am inceput sa le detest.,mai bine zis nu le mai suport si cred ca si voi care aveti e46..la fel.si anume:

-in primul rand inchiderea usilor e varza..pot sa zic ca il bate loganul la fund...m-am saturat sa inchid de 2-3 ori usa sa se inchida..nu mai zic de cei care ii iau in masina care toti zic "ce are ma de nu se inchide?" prietena mea de ex cel putin doua incercari are :)

-trancanit geamuri.....urat!

-scartait geamuri la deschidere

suspensia rigida zic eu......aseara am avut un drum spre chiajna si am avut doua persoane in masina...dupa un drum de la snagov spre cheajna cel din spate mi-a zis ca nici loganul lui nu se simte asa la orice denivelare damb gropita mai stiu eu ce,....la rupt pe cel care a stat in spate....si tin sa precizez ca am verificat bucsaraia si e ok plus ca masin a fost luat ade la o cunostinta din germania deci prim propietar in regula....

spatiu destul de mic in masina....

sunt mai mul;te dar nu imi vin in minte acum ...poate mai aveti si voi de adaugat....

ORICUM URMATOAREA MASINA E MERCEDES SI CRED CA -E CLASS....E DIFERANTA MARE!!!!

 

 

...ai cumva anvelope run-flat?

nu nu am ....am chiar 55 in talon....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am tot citit o gramada de BMW-isti nemultumiti de masinile lor. Acum as vrea sa va impartasesc si eu parerea mea si anume, am avut si am sa le iau in ordine: Opel Kadet 1.6 benzina, Mazda 626 2.0 D, Hyundai Coupe 1.6 benzina, BMW:e30 320i, e36 316i, e36 318is, VW Passat 19tdi automata, e46 320d si e46 320CI, de condus am condus cam tot inafara de limuzine si nu pot spune ca eu nu am probleme cu masinile mele, dar cu toate astea eu inca sunt foarte fericit cand ma sui in ele. De cate ori vreau sa schimb 320-ul diesel si sa iau altceva, pun in balanta toate avantajele si dezavantajele si pana la urma raman la BMW. In concluzie sunt membru pe acest forum din cauza ca BMW RULES!!!!!!!! :) Haidati fratilor fruntea sus ca suntem Nr.1
Link to comment
Share on other sites

M-a depasit roata din spate....(asta fiind singura data cand am condus un logan)

 

Daca s-a desfacut din prezoane ... e 50% vina ta ca nu ai "simtit-o"

 

Multi s-au "nascut" in BMW - adica e singura marca detinuta si atunci e normal sa li se para ca se poate mai mult, daca ar fi avut mai multe marci ar fi inteles ca nu e chiar asa rau cum pare.

 

Poate era interesant un topic in care sa facem comparatii intre diferitele masini conduse si BMW dar probabil ca vor predomina doua categorii: nemultumitii si cei ce idolatrizeaza marca

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Haidati fratilor fruntea sus ca suntem Nr.1

 

 

La ce?La accidente? :)

Glumesc, ai dreptate, suntem nr 1 la toate. :lol:

Radem, glumim, dar ai dreptate din punctul asta de vedre. Multi copilandrii care lucra o vara pe dincolo, vin si isi iau BMW ca sa fie ciumegi si sfarsesc foarte prost, de obicei in copaci. Off topic, ce ma distrez cand mai dau astia la stiri " un bolid implicat in accident" si arata tot timpul un BMW :)

Link to comment
Share on other sites

Nu dar nici nu mi se pare normal sa trebuiasca schimbate chederele si scaunul pasagerului pentru un senzor.

 

este o rezolvare fara sa schinbi scaunul... se pune senzorul in scurt.. problema e ca airbagul va declansa chiar dak nu e nimeni pe scaun

 

aaa, o intrebare, la E46 316 an 2000, sar airbagurile daca nu ai centura in momentul impactului?

 

 

am avut un e46 2000 si au sarit airbagurile chiar dak nu aveam centura

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.