Jump to content

"defecte e46 din fabrica,,...."


doru_89

Recommended Posts

  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Masina nu are nimica! Daca-ti place ce conduci remediezi cu placere micile probleme aparute. Nu exista masina perfecta.

 

:) postul asta imi aduce aminte de "placerile" oferite de BMW :

- placerea de a vedea aburi de sub capota datorita unui furtun care a bubuit

- schimbatul termostatului

- placerea de a-ti tremura volanul ( roti dezechilibrate )

- schimbul bucselor de la bascule......

offff :lol: ce perioade.

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu trancanitul geamurilor e foarte enervant si ce e mai enervant e ca NU POTI schimba doar piesa respectiva ci tre sa schimbi toata macaraua ... iar la E36 culmea piesa se gaseste separat sa o cumperi.

 

usile nu ma deranjeaza

suspensia nu ma deranjeaza

Link to comment
Share on other sites

ieri tocmai am terminat de "reconditionat" o dacie...din '88, hai sa-i zicem " a lu' bunicu' ", pun mai pe seara niste filmulete cum se inchid usile, excelent pot spune, daca intereseaza pe cineva un schimb...proaspat vopsita, doar cobori din ea, lasi usa si se-nchide...nu scartaie chederele(cum sa scartaie daca nu se ating)... etc... Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

ieri tocmai am terminat de "reconditionat" o dacie...din '88, hai sa-i zicem " a lu' bunicu' ", pun mai pe seara niste filmulete cum se inchid usile, excelent pot spune, daca intereseaza pe cineva un schimb...proaspat vopsita, doar cobori din ea, lasi usa si se-nchide...nu scartaie chederele(cum sa scartaie daca nu se ating)... etc...

:) Ce tareee!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu o spala sa vedem cat e de murdara :)

 

hai sa vedem un film cu cineva care inchide usa si se sparge luneta:D:D:D:D

eu nu ma bag.la mine se inchid usile dar sa zicem ca nu intru in discutie ca nu e e46.o masina foarte buna de altfel.o stiu de la varul meu<E46 320d 150 cp din 2004 cu 250k km.in afara de tampoane motor/cutie uzate cred eu este impecabila>

Link to comment
Share on other sites

Salut am un e46 din 2002 de 3 ani de zile , inainte am mai avut pe rand : astra bertone , vectra c , mondeo 2005, c-class 2002, si va spun din propria experienta ca e pe departe cea mai stricacioasa masina , repet PARERE PERSONALA

In trei ani mi-au cazut pe rand:

-vas expansiune (boala lor)

-3 seturi de discuri ( o sa spuneti ca sunt consumabile , asa e , dar e inacceptabil sa fie asa proaste , toate s-au ovalizat)

-bucse bascula (alta boala a lor)

-garnituri corp filtru ulei (a treia boala)

-bucsa cardan (a 4-a boala)

-bielete antiruliu

-geamurile scartaie de nu-i adevarat (am incercat toate variantele prezentate pe forum : scartaitul reapare) degeaba e foarte bine antifonata daca in mers scartaie toata

-usile se inchid mai greu , dar personal nu-l consider un defect si la c-clas se inchideau aproximativ la fel

-si sa nu mai zic de martorul airbag MEREU aprins (resetat de cred ca 20 ori in 3 ani si curatat mufe si degeaba)

-stabilitate foarte PROASTA supravirarea e la ea acasa , si frane mediocre

-lista ramane deschisa

 

Repet : e o parere PERSONALA

Pentru cei care vor sa riposteze cu replica : asa ai nimerit-o ! nu toate "E" la fel , tin sa precizez ca masina a fost adusa de la viena , fiind cumparata de la un electrician auto in cadru BM , atunci cand am luat-o a fost un vis, mergea impecabil , deci...

Probabil nu e facuta pentru ROMANIA , sau poate soferii lor sunt facuti toti in eprubeta si merg cu masinile in asa sublim fel incat nu se uzeaza nimic la ei:P

Ca sa va faceti o idee si Nu fac reclama etc Mondeo-ul l-am tinut 2 ani , l-am luat la 120.000km si l-am vandut la 200.000 , motor benzina 2.5, cu carte service etc si in afara de consumabile nu a fost schimbat la el decat o sonda EGR in 200.000 km , asta da masina.

Edited by Crs_2k5
Link to comment
Share on other sites

pentru romani n-o sa existe veci masina, sa merga repede, sa reziste la drumuri rele, sa nu se strice, sa merga cu benzina diluata cu apa, 1 la 6 si pe deasupra sa fie si ieeeeftina!

 

aaa, da, ca era sa uit, musai BMW, Audi sau Mercedes!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

la logan intra apa in portbagaj, si pe sus pe la chederele usilor, asta zic eu ca compenseaza de 10 ori un "trancanit la geam" care in juma de ora cred ca l-ai anihila... altceva!? 'tu-i pa ma-sa de Logan da bun ii! facem ce facem si totul se raporteaza la el... pai bah, de-acum, priviti cu admiratie un Logan la semafor!!! nu-i bai ca n-are servo, are airbag la pompa, scaunele pica cu tine, daca nu stai drept in ea trage intr-o parte si d-alea... sa vad si eu o comparatie intre un BMW de 10 ani si-un dric d-asta de logan de 10 ani... Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

deci faza cu geamurile mi se pare fenomenala....: bagi materiale de calitate in interior, antifonezi masina foarte bine , calculezi aerodinamica masinii sa nu se auda nimic la viteze mari ..etc.. si scartaie de iti vine sa le spargi geamurile!!! asta anuleaza tot , pe mine nu ma intereseaza ca la opel scartaie da scartaie de la bord ca nu e de calitate , sau ca scartaie de la geamuri , scartaie scartaie!! deci ..diferenta nu e prea mare , si pentru persoanele perfectioniste chiar e o problema mare scartaitu asta ( poti sa mori de comotie cerebrala de nervi:) :) ))))
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.