Jump to content

BMW 325e e30 M20B27


SebastianLR

Recommended Posts

Doresc sa primesc multe informatii pe aceasta tema si locuri de unde se pot achizitiona piese la pret bun.

 

Am comandat in germania un 325.

Se pare ca va eni celebrul, dar lipsit de vlaga 325e cel care are motor de 2,7litri.

Din pacate puterea e foarte mica la acest motor M20B27 de 122-129cp in functie de varianta.

Masina va fi tunata si pregatita pentru show.

Probabil ca va primi ulterior si un mic turbo.

 

Hai sa vedem ce se poate face in prima faza acestui motor sa devina competitiv.

 

 

As vrea sa-si dea cu parerea cei care au un astfel de model, stiu piata sau au lucrat ori avut prin preajma asa ceva.

Nu sunt de neglijat nici sursele virtuale de pe net.

 

 

Vreau sa demonstrez ca avand putina stinta si PUTINI bani se poate face ceva din pasiune

 

 

Cand ajunge masina la Bucuresti o sa va pun poze cu ea!

Costul este destul de mic la asa ceva daca cauti in Germania, dar adusul si vama salta pretul.

Probabil fiind de show nu o voi inmatricula.

Link to comment
Share on other sites

Salut, iti admir initiativa.

Poate ai observat noua directie in care se indreapta ursuletii din Romania, adica motoare mari (vezi noul TXA, vezi WRC).

Tuning fa-i dar nu-ti bate joc de el, vezi mai bine pe www.e30.de cum se modifica ursii in Germania.

Deci, gandeste-te la un motor imens altfel nu o sa ai sanse la liniute, si toate cele bune!

 

PS e coupe sau 4 usi?

Edited by Mario_b
Link to comment
Share on other sites

daca nu ma insel LEGALRACING ESTE Sebastian si dupa ce a facut cu Cielo si Subaru nu cred ca isi va bate joc de BMW :blink:

Dupa cate stiu primul pas in montarea unui turbo este scaderea compresiei motorului, iar motorul de 2,7 chiar din acest motiv este slab la putere. Cred ca o turbina mai mica poate fi montata fara modificari majore. totusi trebuie vazut daca rezista pistoane, biele, viblochen.

Edited by COObra
Link to comment
Share on other sites

Ce iti trebuie in mare la masina(ma refer la piese sh),masina pe care spui ca ai comandat-o in germania nu vine completa???

De ce nu te-ai orientat spre un 4*4 E30,ma gandesc ca vrei sa ajungi la o putere pe care o vei pune greu jos.

Link to comment
Share on other sites

Ce iti trebuie in mare la masina(ma refer la piese sh),masina pe care spui ca ai comandat-o in germania nu vine completa???

De ce nu te-ai orientat spre un 4*4 E30,ma gandesc ca vrei sa ajungi la o putere pe care o vei pune greu jos.

92827[/snapback]

Nu caut o masina performanta, am una greu de intrecut, vreau o masina de show ieftina, care sa fie AGRESIVA :blink:

Eu v-am rugat sa nu va dati cu parerea ci sa-mi ofeiti informati concrete bazate pe experienta si stinta, dar vad ca ...

Link to comment
Share on other sites

"Cine vinde piese second pentru aceasta masina?"

 

"Ce iti trebuie in mare la masina(ma refer la piese sh),masina pe care spui ca ai comandat-o in germania nu vine completa???"

 

Eu te-am intrebat concret ce piese vrei,mai concret de atat nu ma pot exprima.

In legatura cu inbunatatirea performantelor stii destul de bine ce se poate face,parca dai un test sa vedem care a invatat mai bine lectia.Desi sunt foarte multi posesori de E30 aici pe site nu ii vad sa se inghesuie sa te ajute(oare de ce :blink: ),totusi lamuriri pe tema in cauza am cautat si eu de ceva timp http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=10978&page=21

Link to comment
Share on other sites

"Cine vinde piese second pentru aceasta masina?"

 

"Ce iti trebuie in mare la masina(ma refer la piese sh),masina pe care spui ca ai comandat-o in germania nu vine completa???"

       

Eu te-am intrebat concret ce piese vrei,mai concret de atat nu ma pot exprima.

In legatura cu inbunatatirea performantelor stii destul de bine ce se poate face,parca dai un test sa vedem care a invatat mai bine lectia.Desi sunt foarte multi posesori de E30 aici pe site nu ii vad sa se inghesuie sa te ajute(oare de ce :blink: ),totusi lamuriri pe tema in cauza am cautat si eu de ceva timp http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=10978&page=21

92973[/snapback]

 

Ai inteles gresit.

Vreau sa stiu ce configuratie se impune si unde pot gasi exact acele piese.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.