Jump to content

Jenti replica


Sebi7702

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am avut la doua masini jante replici si am fost dezamagit in ambele situatii... Cele mai naspa au fost cele replica GTi pt VW Golf5, pe 17''...

Problema pe care am intalnit-o eu la ambele perechi de replici era ca la 110 - 120 Km/h trepideaza.

Mai am prieteni care aceeasi problema o au cu replicile.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Poţi argumenta?

vorbeai cu mine Ciupanezu !?!?

daca da.....da, pentru simplul fapt ca sunt replici

si acum explic si de ce.......aici in Spania, gasesti la magazine auto replici M3, M6 cit vrei si la preturi de iti sta mintea in loc 200-250 setul

sa fim seriosi....am spus mai sus ce au patit doi prieteni de ai mei, nu era vb de bmw, pur si simplu s-au rupt la cea mai mica atingere cu o bordura

e posibil sa nu vorbim despre aceleasi replici.......

eu am gasit aici BBS noi, pe 17 cu 2350 euro care si daca le voi lua in rate tot le iau

 

multe replici au o provenienta dubioasa, am catalogul de la unii no name care fac asa ceva....jante M5= 225 euro setul !

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Da, cu tine vorbeam.

 

Faptul cĂŁ s-au rupt la cea mai micĂŁ atingere cu bordura este foarte greu de crezut.

 

DacĂŁ impactul cu bordura a fost puternic, este normal sĂŁ se fisureze janta.

 

Crezi cĂŁ jantele originale nu se sparg dacĂŁ intri tare ĂŽn bordurĂŁ cu ele?

 

Eu vorbeam de replicile fabricate ĂŽn Italia, replici pe care eu le am pe maÂşinĂŁ, nu vreun prieten sau cunoscut.

Link to comment
Share on other sites

Da, cu tine vorbeam.

 

Faptul cĂŁ s-au rupt la cea mai micĂŁ atingere cu bordura este foarte greu de crezut.

 

DacĂŁ impactul cu bordura a fost puternic, este normal sĂŁ se fisureze janta.

 

Crezi cĂŁ jantele originale nu se sparg dacĂŁ intri tare ĂŽn bordurĂŁ cu ele?

 

Eu vorbeam de replicile fabricate ĂŽn Italia, replici pe care eu le am pe maÂşinĂŁ, nu vreun prieten sau cunoscut.

alea la care faci referire aveam si eu de gind sa le cumpar, e posibil sa fie bune, nu zic nu ......te asigur ca impactul cu bordura a fost unul normal si jantele s-au dus dracului

sunt replici si replici, nu contest lucrul asta !

insa cind intervine si siguranta cred ca e mai buna o investitie in ceva original

Link to comment
Share on other sites

Cred că este legal din moment ce este copiat doar modelul.

Era ilegal dacă foloseau logo-ul BMW, dacă ĂŽncercau să le vândă ca originale.

 

Peste tot ĂŽn lume se vând şi replici de ceasuri.

 

Nu este o problemă atâta timp cât nu se ĂŽncearcă vânzarea lor ca originale.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru lamurire, chiar nu eram informat despre aceasta treaba.

Ma mir, insa trebuie sa fie real daca inca se produc replici si nu sunt probleme.

 

Numai ca eu stiam ca orice fabricant, pentru orice produce, fie el un ceas, o janta, etc. exista un patent de model, inregistrat unde trebuie, cum naiba poti face copii dupa pantentul altuia fara sa raspunzi in fata legii?

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi nu-i copiazĂŁ patentul ci se copiazĂŁ ĂŽn mod aproximativ un produs.

 

Dacã acel produs nu este vândut ca unul original, marca BMW nu este prejudiciatã În mod practic. :)

Da, probabil de aceea sunt facute cu mici modificari fata de original. Nu sunt identice.

Link to comment
Share on other sites

Ale mele sunt identice, atât din punct de vedere al culorii cât şi al poziţionării logo-ului M faţă de valvă.

 

Singura diferenţă (destul de mică) este de greutate.

 

Plus faptul că nu scrie BMW pe spatele jantei ci doar dimensiunile.

 

De fapt, şi logo-ul M de pe jantele replici este puţin diferit faţă de cel original.

Albastrul din logo este mai deschis decât ar trebui să fie.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

astia de la bmw cred ca exagereaza foarte mult cu preturile la jante......anul trecut am vrut sa iau unele de la casa si cind mi-a zis ala preturile am dat pe spate...unele erau chiar mai scumpe decit BBS !

Pai daca sunt destui "inteligenti" care sa le cumpere - de ce nu ?!

Sa nu imi ziceti mie ca, conteaza daca ai roti de 16 sau de 18-19 pe masina - in afara de aspect (lucru ce cauta toti la jante) este tot una. O sa-mi ziceti ca masina e mai stabila - sa nu uitam ca rulam majoritatea pe drumurile patriei si nu la Nurburgring unde conteaza fiecare zecime de secunda :).

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi nu-i copiazĂŁ patentul ci se copiazĂŁ ĂŽn mod aproximativ un produs.

 

Dacã acel produs nu este vândut ca unul original, marca BMW nu este prejudiciatã În mod practic. :)

 

pardon...teoretic nu este prejudiciata dar practic toti cei care nu au bani de originale isi iau replici.deci...practic sunt prejudiciati cei de la bmw

Link to comment
Share on other sites

astia de la bmw cred ca exagereaza foarte mult cu preturile la jante......anul trecut am vrut sa iau unele de la casa si cind mi-a zis ala preturile am dat pe spate...unele erau chiar mai scumpe decit BBS !

Pai daca sunt destui "inteligenti" care sa le cumpere - de ce nu ?!

Sa nu imi ziceti mie ca, conteaza daca ai roti de 16 sau de 18-19 pe masina - in afara de aspect (lucru ce cauta toti la jante) este tot una. O sa-mi ziceti ca masina e mai stabila - sa nu uitam ca rulam majoritatea pe drumurile patriei si nu la Nurburgring unde conteaza fiecare zecime de secunda :).

 

gresesti putin, cred eu, daca eu as gasi ceva jante care sa imi satisfaca gusturile la bmw e posibil sa le cumpar

si tu cred ca ai face la fel , au ba !?

Link to comment
Share on other sites

pardon...teoretic nu este prejudiciata dar practic toti cei care nu au bani de originale isi iau replici.deci...practic sunt prejudiciati cei de la bmw

Pardon! Logica ta mă uimeşte. :lol:

 

Păi dacă cei care oricum nu-şi permit jante originale noi ĂŽşi cumpără replici, cum oare este prejudiciată firma BMW?

Crezi că dacă nu existau jante replici, toţi aceşti oameni care nu-şi permit să dea 500-600 € pe o singură jantă BMW s-ar fi dus să facă credite la bancă pentru a cumpăra un set original sau nu şi-ar fi schimbat jantele sau ar fi cumpărat jante originale sh?

Care dintre aceste două scenarii ţi se pare mai plauzibil? :)

 

Pai daca sunt destui "inteligenti" care sa le cumpere - de ce nu ?!

Sa nu imi ziceti mie ca, conteaza daca ai roti de 16 sau de 18-19 pe masina - in afara de aspect (lucru ce cauta toti la jante) este tot una. O sa-mi ziceti ca masina e mai stabila - sa nu uitam ca rulam majoritatea pe drumurile patriei si nu la Nurburgring unde conteaza fiecare zecime de secunda :).

 

Vrei să spui că dacă ai jante replici ĂŽnseamnă că eşti prost? :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pardon...teoretic nu este prejudiciata dar practic toti cei care nu au bani de originale isi iau replici.deci...practic sunt prejudiciati cei de la bmw

Pardon! Logica ta mĂŁ uimeÂşte. :lol:

 

PĂŁi dacĂŁ cei care oricum nu-Âşi permit jante originale noi ĂŽÂşi cumpĂŁrĂŁ replici, cum oare este prejudiciatĂŁ firma BMW?

Crezi cĂŁ dacĂŁ nu existau jante replici, toĂži aceÂşti oameni care nu-Âşi permit sĂŁ dea 500-600 € pe o singurĂŁ jantĂŁ BMW s-ar fi dus sĂŁ facĂŁ credite la bancĂŁ pentru a cumpĂŁra un set original sau nu Âşi-ar fi schimbat jantele sau ar fi cumpĂŁrat jante originale sh?

Care dintre aceste douĂŁ scenarii Ăži se pare mai plauzibil? :)

 

Pai daca sunt destui "inteligenti" care sa le cumpere - de ce nu ?!

Sa nu imi ziceti mie ca, conteaza daca ai roti de 16 sau de 18-19 pe masina - in afara de aspect (lucru ce cauta toti la jante) este tot una. O sa-mi ziceti ca masina e mai stabila - sa nu uitam ca rulam majoritatea pe drumurile patriei si nu la Nurburgring unde conteaza fiecare zecime de secunda :D.

 

Vrei sĂŁ spui cĂŁ dacĂŁ ai jante replici ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ eÂşti prost? :)

 

pai eu spus ca cei care nu au bani de orginale daca nu ar exista replici si-ar lua sh orginal,nu neaparat M.multi isi iau replici si cred ca masina lor e avion apoi.aleg aspectul in detrimentul sigurantei.

nu compara jantele orginale cu replici doar pentru ca ai tu."diferenta mica de greutate" le distinge???:)

hai sa fim seriosi.d'aia o janta m este cat tot setul de jante replica sau dublu fata de un set.

nu ai argumente sa imi aduci sa ma faci sa cred ca replicile au vreo calitate.

scuze daca te derajeza parerea mea nu mai postez aici

:)

Link to comment
Share on other sites

pai eu spus ca cei care nu au bani de orginale daca nu ar exista replici si-ar lua sh orginal,nu neaparat M.

Păi şi cum este astfel prejudiciat BMW, nu prea ĂŽnţeleg? Crezi că BMW vinde jante sh?

 

multi isi iau replici si cred ca masina lor e avion apoi.aleg aspectul in detrimentul sigurantei.

nu compara jantele orginale cu replici doar pentru ca ai tu."diferenta mica de greutate" le distinge???:)

Pe ce argumente te bazezi?

Spui lucruri de care vrei să pari foarte sigur, ĂŽnsă te bazezi doar pe nişte presupuneri şi pe nişte idei preconcepute.

 

hai sa fim seriosi.d'aia o janta m este cat tot setul de jante replica sau dublu fata de un set.

nu ai argumente sa imi aduci sa ma faci sa cred ca replicile au vreo calitate.

scuze daca te derajeza parerea mea nu mai postez aici

:lol:

 

D-aia adică de ce?

Preţul mare justifică automat calitatea?

BMW vinde şi biciclete extrem de scumpe mult mai slabe decât nişte biciclete entry-level fabricate de mărci specializate pe biciclete.

De fapt dai bani ĂŽn plus datorită mărcii, ĂŽn nici un caz datorită calităţii.

 

Marea majoritate a jantelor BMW sunt jante turnate. Dacă erau jante forjate mai ĂŽnţelegeam acea diferenţă pentru care spui că e normal să plăteşti mult.

 

Nu am argumente?

Argumentul meu principal este experienţa proprie.

1 an şi jumătate am avut jante originale BMW pe 16 şi de tot un an şi jumătate am jante replici pe 18.

Nu-mi tremură volanul, nu am spart nici o jantă, am ĂŽndreptat una singură.

Prin urmare, tu eşti cel fără argumente.

 

Sunt foarte mulţi posesori de jante replici, majoritatea au cumpărat de la utilizatorul Călin, alţii de la yona_expert .

 

Cum explici faptul că atâţia oameni nu au probleme cu ele?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

tu de ce nu iti cumperi ceas rolex din vitan? sau ma rog ce targ aveti acolo..cu 150 lei,arata exact identic cu originalul :) ;cunosc o gramada de oameni care au probleme,ideea de baza e ca daca cumperi ceva contrafacut poti avea noroc sau nu,eu nu ma risc la 200 km/h.. da,as cumpara jante produse de firma x marcate cu stanta lor dar nu copii fara a sti provenineta lor sau a fi una dubioasa Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Un ceas nu are nici o legătură cu o jantă. :)

 

Dacă te pun să-mi arăţi care-i janta originală şi care sunt replicile de pe maşina mea, cred că nu vei reuşi.

 

Şi jantele replici sunt produse de o firmă şi au o ştanţă, nu le poţi compara cu nişte ceasuri fabricate pe vapor ĂŽn mod ilegal.

 

Sunt jante fabricate să respecte nişte standarde, nu sunt făcute la mişto, aşa că nu se pune problema de siguranţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

wanna bet? si daca nu reusesc atunci cu atat mai mult nu as lua replicile din motivele descrise mai sus,nu as cumpara de la cineva la care ii e rusine ce fabrica

p.s. in fine,nu trebuie sa avem toti acceasi parere,mie pur si simplu nu-mi plac copiatorii; sunt de acord ca preturile de multe ori sunt foarte mari de accea as lua de ex jante facute de oz sau cms sau etc..da nu copii

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

jantele replica se indoaie,stramba,sparg mult mai usor decat cele orginale.nu ca nu am indoit jante originala.dar am indoit si janta replica.diferenta e mare.

in plus de asta daca facem un sondaj cei care ar vota jantele replica sunt cei care au ca deee au dat banii pe ele.cei care ar vota janta originala ar vota-o nu neparat ca au dar si ca si-ar dori.si unul din argumentele mele este ca am bmw si cand ai o masina ca asta nu opel,renault sau mai stiu eu ce marca low cost,mai alergi cu ea si cu viteze destul de mari pentru drumurile noastre si atunci PERICOl.

eu personal stiu ce calitate au jantele replica fata de OEM.nu le-as incerca pe masina mea.nu la cum merg eu.

Edited by alex_bmw e90_wly
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.