Jump to content

Vreau sa imi cumpar un BMW 318


claudiuMistri

Recommended Posts

Salutare

 

Scuze daca am gresit forumul pentru acest topic ( sper sa nu fie cazul , e primul meu post) . In ultimul timp ma bate gandul sa imi iau un BMW 318i fabricat undeva intre ani 1999-2002 . Daca puteti sa imi ziceti cateva chesti despre modele respective ...la ce ar trebui sa ma uit mai exact cand o sa o cumpar.

Masina o sa aiba undeva intre 120.000-160.000 km la bord (sper sa gasesc sa aiba kilometrii astia).

 

http://libertatea.auto.ro/id-266433-BMW-318.html - aici e un anut pentru ce as vrea eu sa imi iau .

 

Daca ma ajutati cu cateva pareri v-as fi recunoscatori.

 

Multumesc anticipat,

Claudiu

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca, de fapt, tu nu cumperi, ci vinzi ? Mai exact, masina din link-ul pus de tine ???

 

Sal

Nu vand. Linku l-am pus ca si referinta la ce as vrea sa cumpar eu .

 

De mult tot incerc sa imi caut o masina sa mio cumpar si pentru moment m-am oprit la BMW 318i .

 

Daca ma puteti indruma cu ceva v-as fi recunoscator.

 

Masina o sa mi-o iau din tara.

 

Toate cele bune,

Claudiu

Link to comment
Share on other sites

ia linistit din romania, dar testeaza masina inainte sa o cumperi , nu da banii fara sa mergi cu ea si sa o pui pe un tester. ca multe sunt facute doar pentru vanzare, au aspect frumos, dar pe parte tehnica sunt praf.

 

si mai uita-te si la 320i . si varianta de 150 de cai si cea de 170 sunt foarte fiabile si reprezinta mult mai bine marca BMW decat 318, iar consumul , la acelasi stil de mers e cam acelasi, cu marja de sub 1 litru, dar vei simti masina cu totul altfel.

 

uite cateva exemple care mie mi se par ok, din ce apare pe autovit : 1: http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...26offset%253D15

 

2: http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...526offset%253D0

3: http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...526offset%253D0

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Ms baieti de raspunsuri.

 

Eu unul nu ma grabesc. Vreau sa imi iau undeva prin aprilie -mai anul viitor masina ( daca merge bine treaba la servici ..si nu imi strica criza vietii planurile :) ).

La ce m-am uitat pana acuma mi s-a parut ok 318i , dar o sa incerc sa caut si 320i.

 

O sa va tin la curent daca gasesc ceva avantajos intre timp.

 

Cheers,

Claudiu

 

A si inca o chestie . Cum sunt preturile la pisele de BMW ? Ca multi la care le-am zis ca vreau sa imi iau BMW mi-au zis ca is scumpe ...dar sincer nu cred ca e o asa mare diferenta fata de alte marci de masini.. oricum o sa mai caut si pe forum sa vad ce mai zice lumea.

 

O seara faina,

Claudiu

Link to comment
Share on other sites

am eu, unul la 5000 euro. 318i din 99. masina e in stare buna.

 

Da-mi mai multe detalii si niste poze .....oricum nu o sa fi tu fericitul de la care cumpar masina ...ca inca mai caut :)

 

Merci ,

Claudiu

 

BMW e o masina foarte ieftina la piese mai ales la modelele E30 E36 E46 adica nu ultimele aparitii...

 

Dap asa citesem si eu pe net ...ms ca mi-ai confirmat. Oricum cred ca lumea aude de BMW si se gandeste automat la ultimele modele si cred ca deaia zice ca is scumpe piesele.

 

Cheers,

Claudiu

Link to comment
Share on other sites

E36 318 este mai ieftin la intretinere decit dacia 1310 la numar de km parcursi egal si consuma la fel.

 

Hai sa fim seriosi, nu e chiar asa. Hai sa dam niste exemple:

 

Nu mai tine relanti-ul: BMW 700 RON regulator, dacie gratis invarti de un surub.

Placute frana: BMW 200 RON, dacie 20 RON

Schimb cauciucuri: BMW 400 RON bucata, dacie 400 RON toate 4.

Valva DISA: BMW 700 RON, dacia nu are asa ceva deci nu se poate strica

Sonda lambda: BMW 900 RON, dacie sau nu are sau o iei din vitan cu maxim 1 mil noua.

Ulei: BMW: 150 RON, dacie 50 RON

Filtre: BMW 150 ron, dacie 20 ron

Bucsaraie fata completa: BMW 1500 RON, dacie 150 ron.

 

Si lista ar putea continua la nesfarsit.

Link to comment
Share on other sites

Sincer cred ca ai un dealer de piese putin cam scump... preturile pe care le stiu eu sunt cam cu 20 % mai mici...

 

Vis-a-vis de opel pot spune ca nu-i chiar asa... Am un prieten cu opel si cand imi da preturi de opel imi pica fata... Mie-mi pare mai ieftin BMW-ul ca intretinere fatza de opel...

Link to comment
Share on other sites

Am trait s-o aud si p-asta! Bmw mai ieftin de intretinut decat dacia...Poate ca e mai ieftin dc intretii bmw-ul cu piese din dezmembrari sau piese aftermarket de slaba calitate de la alti producatori si tot nu este posibil.

 

E atat de ieftin de intretinut bmw-ul incat daca vrei sa-ti iei unul din RO SH rar gasesti unul intretinut si pus la punct pt ca proprietarul considera ca este atat de ieftin de intretinut si piesele sunt atat de ieftine incat pentru cine va cumpara masina de la el va fi floare la ureche sa-l repare fara eforturi! :|

Link to comment
Share on other sites

Am trait s-o aud si p-asta! Bmw mai ieftin de intretinut decat dacia...Poate ca e mai ieftin dc intretii bmw-ul cu piese din dezmembrari sau piese aftermarket de slaba calitate de la alti producatori si tot nu este posibil.

 

E atat de ieftin de intretinut bmw-ul incat daca vrei sa-ti iei unul din RO SH rar gasesti unul intretinut si pus la punct pt ca proprietarul considera ca este atat de ieftin de intretinut si piesele sunt atat de ieftine incat pentru cine va cumpara masina de la el va fi floare la ureche sa-l repare fara eforturi! :|

:) pai cred ca la piese din dezmembrari s-a referit :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nush exact cat is piesele la BMW ( din moment ce nu am avut BMW pana acuma ) dar ma gandesc ca piesele din reprezentanta sunt cele mai scumpe. Si la dezmembrari gasesti mai ieftine. Acuma desigur daca e o piesa importanta in angrenajul masinii ma gandesc ca e mai bine sa o pui noua ca e mai sigur asa plus ca rezista mai mult.

Acuma ce ma gandesc eu e ca preturile nu sunt nici chiar de speriat .

Link to comment
Share on other sites

E atat de ieftin de intretinut bmw-ul incat daca vrei sa-ti iei unul din RO SH rar gasesti unul intretinut si pus la punct pt ca proprietarul considera ca este atat de ieftin de intretinut si piesele sunt atat de ieftine incat pentru cine va cumpara masina de la el va fi floare la ureche sa-l repare fara eforturi! :|

 

Exact, multi isi iau bmw si neputand (financiar) sa le intretina corect masinile ajung in scurt timp cazane pe roti si apoi incep sa se mai si planga ca bmw-urile sunt proaste. :)

Link to comment
Share on other sites

La o dacie dupa 100000 de km schimbi planetare, reconditionezi motorul, sincroanele din cutie, ambreajul, butuci fata-spate, o revopsesti ca intra rugina in ea,bucsile si pivotii se schimba din 10 in 10 mii, rulmentii din 30 in 30 mii. La un bmw ce schimbi in 100000 ?
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt chiar asa de ieftine piesele de BMW, si nu uita ca manopera costa cateodata cat piesele, eu am un e36 care are 14 ani si nu mi se par foarte ieftine piesele, ce am schimbat la masina discuri fata, placute frana fata - spate toate ATE + 2 senzori 850 de lei, manopera 250 lei, 4 filtre + uleiul 7 litrii 430 sau 450 de lei, manopera 50 de lei, 2 bucsi bascula fata + 2 pivoti fata Moog - 230 lei, manopera 200 de lei. Eu zic ca nu e mai ieftin de intretinut ca o dacie, dar daca ai grija de masina, are si ea grija de tine. Si daca tot vrei un 318 incearca sa cauti unul dupa 2002, cel cu facelift, are 143 de cai, totusi cea mai buna optiune ti-au zis si ceilalti colegi de forum, cauta macar un 320 de 150 de cai.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.