Jump to content

Vreau sa imi cumpar un BMW 318


claudiuMistri

Recommended Posts

Pai acum mai trebuie sa ne gandim si la ce piese cumperi din dezmembrari...

Pai mie mi s-au ars ceasurile de bord la E36.... Pai ce era sa fac ? Sa iau " Noi din reprezentanta " ???? Adica sa dau 22 de milioane ? Lasa frate ca l-am luat din dezmembrari cu 120 de ron cu tot cu montaj. Numai un dobitoc sau un snob ar fi dat 22 de milioane pe niste ceasuri...

Si daca se ard si astea dupa 80 de mii de kilometri iau altele...

Asta cu "piesele originale din reprezentanta imi pare o chestie discutabila... La fel de bine pot lua discuri Brembo la jumatate sau sfert de pret tot noi si sa fie mai bune decat "originale bmw" care de fapt nu exista... Probabil ca sunt facute de o firma ce are contract cu BMW ...

Eu n-am auzit de debitmetru BMW ci de Siemens sau Bosch.

N-am auzit de amortizoare BMW ci de amortizoare Bilstein cu care BMW-ul vine echipat din fabrica...

N-am auzit de pompa de benzina BMW ci de Pierburg sau Bosch.... etc etc etc...

Dar "noi suntem deshtepti si vrem piese ORIGINALE BMW"...

Cu stupoare veti afla ca anumite piese "originale bmw" nu exista...

 

Eu am debitmetru Bosch la masina.... "original Bosch " in reprezentanta costa 18 milioane....

Lasa ca sunt eu mai prost si-mi cumpar din coltu' blocului tot Bosch cu 7 milioane... Si iau aceeasi marfa fara sa-i platesc unui jmecher de dealer 18 milioane...

Unii chiar cred ca "automobile Bavaria " e de fapt firma BMW care si-a deschis aici la noi in romanica taraba.... E aflati ca e tot un SRL de baiat deshtept care vinde si el niste piese sau masini ca orice alt magazin din coltul blocului dar vinde doar piesele cu care BMW a fost echipat din fabrica.... Adica Bosch, Pierburg, Siemens , bilstein, etc etc etc

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord dar tu esti priceput, ai studiat mult pana sa afli toate aceste informatii dar tine cont ca sunt si oameni care nu stiu sa schimbe un bec la far! Bineinteles ca daca le ai cu mecanica si electrica poti sa-ti intreti masina muuult mai ieftin decat cei care merg doar in reprezentanta dar si tu (si toti care aleg aceasta cale) ai pierdut pe partea cealalta - timp de documentare, timp de munca, etc.

 

 

P.S. Si eu am luat sonda lambda cu 4.5 mil bosch ca doar nu eram tampit sa dau 9 mil pe aceeasi piesa doar ca vine in punga cu abtibild BMW. Dar mi-a luat cateva ore sa ma documentez, am primit informatii contradictorii de la diversi comercianti. Intrebarea se pune in felul urmator: In alea 3 ore pierdute in plus castig diferenta de bani (4.5 mil)??? Raspunsul in cazul meu este din pacate nu asa ca a meritat pierderea de vreme dar poate pentru altcineva nu ar fi meritat.

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Perfect de acord cu o mica obiectie... Nu consider ca mi-am pierdut vremea.E o pasiune iar vremea imi pare castigata. Sunt multi "bogatani" care-si fac diverse chestii doar de dragul de a manufactura ceva. Bineinteles ca nu e cazul meu. Banii au valoare doar cand nu-i ai... :)

O facultate privata imi pare o reala pierdere de vreme... :lol:

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.