Jump to content

schimbare nuca schimbator


tiger1

Recommended Posts

Totul e simplu, unde nu ma pricep nu ma bag. Am comandat o noua nuca de schimbator si vreau pe cineva sa ma ajute sa o scot pe cea veche si sa o pun pe cea noua. Nu ma bag pentru ca sunt mari sanse sa o stric cumva :). Cine stie un service sau un baiat priceput? Merci de ajutor
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sa mergi la service pt nuca de la schimbator? Nu e nevoie,trebuie doar tras foarte tare si iese,numai sa ai grija la parbriz sau oglinda,sa nu le bubui,ca se mai intampla.

Mai sunt topicuri referitor la asta. In viteza 2 de pe bacheta tragi cu toata forta :lol:

 

 

si tii capul intr-o parte (nu pe traiectoria mainii) :)

Link to comment
Share on other sites

Daca o bagi in a2-a si tragi de pe bancheta , mare grija la luneta :)

 

Se pare ca sunt singuru care am scos-o fara sa vreau in trafic :lol: , si cand te gandesti ca altii se chinuie sa le scoata :)

Link to comment
Share on other sites

deci cine imi schimba si mie nuca sau unde o schimb? sincer nu ma bag...o nuca noua costa f multi bani si eu risc sa raman in mana cu tot schimbatorul si sa fac si alte nebunii...nu vad rostul de ce sa ma joc eu cu banii.

 

trage cu incredere nu ai cum sa ramai in mana cu schimbatorul. In cel mai rau caz ramai cu niste dinti in minus :)

Link to comment
Share on other sites

deci cine imi schimba si mie nuca sau unde o schimb? sincer nu ma bag...o nuca noua costa f multi bani si eu risc sa raman in mana cu tot schimbatorul si sa fac si alte nebunii...nu vad rostul de ce sa ma joc eu cu banii.

 

trage cu incredere nu ai cum sa ramai in mana cu schimbatorul. In cel mai rau caz ramai cu niste dinti in minus :lol:

 

sau fara oglinda retrovizoare....era cineva prin iarna trecuta din cate-mi aduc aminte :)

Link to comment
Share on other sites

raman uimit de atata .... e prima data cand aud ca o nuca de schimbator da atata bataie de cap. pe bune, ori eu sunt al dracu de bagaret in orice ori nu stiu , nu ma mai pronunt. cred ca daca as fi genu ala de om care isi sparge dintii cu nuca de schimbator sau sparge geamurile era vai d viata mea
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am schimbat-o singur, exat cum scrie mai sus, am bagat in a 2-a si am tras tare de ea, nu a iesit foarte usor si intradevar a trebuit sa am grija sa nu imi dau una in gura sau sa scap nuca prin masina. Atentie numai sa o impingi bine pe cea noua inapoi ca mie mi-a iesit si a trebuit sa o impuing mai bine.

Banuiesc ca ai cumparat una de BMW daca zici ca a fost scumpa, chiar cat te-a costat eu acum 6 luni am dat pe ea 100 RON?

Link to comment
Share on other sites

raman uimit de atata .... e prima data cand aud ca o nuca de schimbator da atata bataie de cap. pe bune, ori eu sunt al dracu de bagaret in orice ori nu stiu , nu ma mai pronunt. cred ca daca as fi genu ala de om care isi sparge dintii cu nuca de schimbator sau sparge geamurile era vai d viata mea

Nu mai aveai nici un dinte si pungi in loc de geamuri pana acum :)

@tigerTotusi putina ambitie nu ai si tu? Muream cu ea de gat si tot o scoteam..... La mine a scos-o prietena mea in trafic a 2 a zi de cand avea permisul.... deh emotiile

Link to comment
Share on other sites

Rad cu lacrimi citind postul....

Nu trebuie sa ai bicepsul mare sa scoti nuca:

1. trebuie sa scoti capacelul din capatul ei (cel cu 5trepte...6trepte in functie de caz), e lipit nu sudat deci nu cred ca vei avea probleme.

2. odata scos, vei remarca un surubel care o tine strans legata de tija.

3. scapi de surubel, scoti nuca, pui nuca, pui surubelul la locul lui, dublu adeziv lipesti la loc capacelul si gata, ai toti dintii, ai oglinda, parbriz, luneta si nuca noua.

Succes! (Am facut asta nu fabulez)

Edited by evi
Link to comment
Share on other sites

la e46 asa e, citind pe forum au fost multe sfaturi "trage cat poti" care au avut ca rezultat spart parbriz, cucuie si alte alea...

Iar legat de ironia ta cu tastatura esti total pe langa... o seara placuta!

prietene, TU esti pe langa. rau. surubelul ala NU e pentru scoaterea schimatorului, e pentru demontarea lui ulterioara, ca e facut din 2 bucati . tie ti se pare mai simplu sa stai cu superglue pe schimbator, in loc sa tragi dracului tare de maneta aia ?

fa un experiment si trage , sa vezi ca iese. are in interior un fel de clema de plastic, care intra intra intr-o despicatura a tijei de metal de la timonerie. AIA tine schimbatorul pe tija, nu surubelul tau. demontand surubelul tu practic lasi o parte din schimator in continuare pe tija, si anume partea de plastic dur, care are si clema respectiva, si scoti doar parte exterioara.

dar schimbatorul CU TOTUL asa se scoate, prin tragere. studiaza-l si anunta-ne si pe noi de rezultat. daca ti-e frica sa tragi de piese, ia si lipeste totul cu superglue, ca e bun :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.