Jump to content

cutie steptronic


aurelian0408

Recommended Posts

  • 1 month later...
am mers zilele trecute cu un e90 care avea o astfel de cutie de viteze si nu prea m-a impresionat.

mai interesanta mi s-a parut optiunea manuala a acestei cv.

intrebarea este, sunt ok ca si fiabilitate?

ridica probleme mai mari decat cutiile manuale?

multumesc.

Eu am avut E90, steptronic, nu am avut niciun fel de problema, masina avea 50.000 km :). Am mers cu E46 2.0d 150CP - manual, mi s-a parut extrem de greoi ambreajul in sensul ca opunea o anumita rezistenta la apasare, trebuia apasata pedala cu putere, treptele nu se schimbau foarte usor, mai ales la trecerea schimbatorului din tr I in tr a II-a. Am crezut ca este doar o impresie, dar de curand am mers cu E90 manual, aceeasi chestie, parca erau identice. O cutie de viteza steptronic, intretinuta si folosita adecvat, vorbind la modul general, cred ca in 3-400.000 km nu are voie sa puna pobleme.

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

pentru a nu deschide alt topic o sa mai postez aici niste impresii despre masina in discutie.

pentru ca pe 24 seara mi-am spart baia la a mea, am luat-o pe a prietenului meu pentru a pleca la munte.

a nins destul de zdravan pe la cheia (acolo unde am fost cazat) si mi-am dat seama de inutilitatea sistemelor anti-derapaj si anti ce or mai fi ele pe acolo. vrfeau sa spunj ca nu puteam sa urnesc masina de pe loc, in conditiile in care pe langa mine treceau tot soiul de alte masini, inclusiv dacii si trabanturi (nu exagerez). am decuplat dsc-ul, degeaba...

efectiv a fost un chin in adevaratul sens al cuvantului, eram penibil cu ditamai barcazul oprit in drum!!

chiar nu ma pricep, dar sistemele astea ultramoderne de control al tractiunii nu ar trebui sa te ajute in orice conditii?

 

ps: este vorba de un 520 i, 170 cp, an 2004.

Edited by aurelian0408
Link to comment
Share on other sites

Dar astea nu se strica veci ?

 

am vazut in germania la 780 mii km fara sa se umble la ea. si mergea.

Eu am mers saptamana trecuta cu un 730D cutie steptronic care dupa ce i-am facut un diag am constatat ca pe bord avea 228000Km iar real pe cheie avea 860.000KM si vreau sa spun ca si cutia si motorul mergeau perfect si a spus proprietarul ca nu a avut nici o problema la cele doua.

Parerea mea este ca daca le intretii cum trebuie adica schimbi filtre si ulei la timp cutia steptronic ( mai ales modelele echipate cu ZF si nu cu GM ) este super fiabila

Link to comment
Share on other sites

Depinde Âşi cum au fost conduse.

 

DacĂŁ mergi sportiv cu ele, slabe Âşanse sĂŁ reziste aÂşa mult.

 

PĂŁrerea mea este cĂŁ schimbarea uleiului Âşi filtrului prelungeÂşte viaĂža cutiei.

Foarte corect,uleiul,filtrul si stilul de condus sunt viata cutiei!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.