Jump to content

Efecte combustibil...


Recommended Posts

OK Wlf ...imi cer scuze am formulat gresit topicul ...mai bine era sa intreb pt. ca tot nu prea m-am lamurit ..ce efecte poate avea o motorina, presupusa mai slaba calitativ ...asupra motorului. Ce se poate defecta ??? Scoatem din calcul tractiunea scazuta a motorului...deci ? Poate imi spui din experienta ta wlf ...? Multumesc :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat benzina de OMV, acceasi metoda care ai zis si tu. Si desi mi-a garantat ca e Super 100, imi dadea rateuri in toba si mergea prost masina. De atunci am renuntat la chestii din astea.

 

Daca e proasta, se depune calamina in motor. De exemplu, daca se depune pe valve, nu vor mai inchide etans. Asta inseamna consum marit performanta scazuta.

Link to comment
Share on other sites

Daca e proasta, se depune calamina in motor. De exemplu, daca se depune pe valve, nu vor mai inchide etans. Asta inseamna consum marit performanta scazuta.

92569[/snapback]

Si pe urma se agraveaza... pina ramii sa mergi in 3 pistoane (din 4), sau chiar in 2! Sint patit. E drept ca nu cu un BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu obisnuiam sa bag ceva aditiv in benzina,cica ca sa mentin curat sistemul de alimentare,pana un mecanic mi-a spus ca cu ajutorul acelor aditivi toata mizeria din rezervor urca in filtru de benzina si poate chiar mai sus... :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu obisnuiam sa bag ceva aditiv in benzina,cica ca sa mentin curat sistemul de alimentare,pana un mecanic mi-a spus ca cu ajutorul acelor aditivi toata mizeria din rezervor urca in filtru de benzina si poate chiar mai sus...  :)

95905[/snapback]

oare mecanicul ala sa fi reinventat arca lu' noe??? :blink: .Ma cam bate si pe mine gandul sa pun ceva aditivi asa doar :) preventiv in benzinar dar de fiecare data aud pareri pro si contra insa niciodata una unanima!!!

Link to comment
Share on other sites

oare mecanicul ala sa fi reinventat arca lu' noe??? :blink: .Ma cam bate si pe mine gandul sa pun ceva aditivi asa doar :)  preventiv in benzinar dar de fiecare data aud pareri pro si contra insa niciodata una unanima!!!

95992[/snapback]

 

si eu am auzit aceeasi chestie. si ca sa te lamuresc, o sa iti pun o intrebare: unde ajunge toata mizeria aia pe care o curata aceste solutii? gaseste raspunsul la intrebarea asta si o sa vezi ca nu o sa mai vrei sa folosesti astfel de aditivi.

Link to comment
Share on other sites

intrebarea e: rade ceva mizerii din rezervor,conducte , injectoare...sau mai stiu eu de unde?Daca le rade le rade instant sau se duc dupa un tratament mai prelungit?...daca se duc dupa un timp ,atunci care mai e rolul filtrelor si rasfiltrelor???Oricum,sunt particule infime.
Link to comment
Share on other sites

am folosit si eu o solutie de curatat injectoarele, dar in loc sa le curate m-am trezit cu un injector infundat

96017[/snapback]

 

 

pai e cam logica treaba dupa cum spune si florin,oare unde merge toata mizeria aia?normal in injectoare care se infunda,si mai mult rau iti fac.

au ceva octani in plus si de aici efectul de satisfactie ca merge mai bine masina,ma gandesc...

 

pe de alta parte s-ar putea ca aditivii astia sa functioneze pe post de detergenti'',iar atunci si replica ca-ti curata injectoarele,iar mizeria ramane in rezervor.

 

solutie:rezervorul nu trebuie sa stea mai putin de jumate cu combustibil.

dar eu nu cam pot mentine pragul asta :blink:

Link to comment
Share on other sites

E bine sa iei motorina sau benzina cu aditiv ?.Eu inca numai Euro 4 de la petrom i-au

96058[/snapback]

E chiar asa buna motorina de la Petrom? Am avut ceva probleme in trecut cu benzina de la ei si de atunci am evitat sa mai trec pe la Petrom...De cand am BMW-ul numai de la OMV si Lukoil am alimentat si sunt multumit...Cat despre aditivi am incercat asta iarna , dupa ce am facut plinul si mi-a inghetat motorina in filtru( la -22'C). Aditivul respectiv avea "proprietatea" de a nu lasa motorina sa inghete.

Link to comment
Share on other sites

E chiar asa buna motorina de la Petrom? Am avut ceva probleme in trecut cu benzina de la ei si de atunci am evitat sa mai trec pe la Petrom...De cand am BMW-ul numai de la OMV si Lukoil am alimentat si sunt multumit...Cat despre aditivi am incercat asta iarna , dupa ce am facut plinul si mi-a inghetat motorina in filtru( la -22'C). Aditivul respectiv avea "proprietatea" de a nu lasa motorina sa inghete.

96330[/snapback]

Euro 4 e super buna.Nici o problema nu am avut cu masina.Iarna si mie mi-a inghetat cand am fost plecat o saptamana la munte cu niste prieteni si am lasat-o in spate la bloc.Am evitat sa bag Top Nordic Diesel ca am auzit ca nu e prea buna.Eu am invatat-o cu Euro 4 si nu face mofturi la mancare :blink:

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

La fel pun numai de la Petrom ...oricum m-am lasta de faza de la inceputul topicului ...pt. 500 mii dif la un plin mai bine merg pe sigur ...aditivi n-am folosit dar in schimb n-am gasit motorina in tara care sa ajute masina sa traga ca aia de afara :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.