Jump to content

Noua serie 5? inca un topic pe aceasta tema


liviu_arh

Recommended Posts

Astazi am vazut si eu una live , prima data am crezut ca-i seria 7 si dupa aceea mi-am dat seama ce este defapt , foarte frumoasa , o minune a tehnologiei .
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri am reusit sa ajung si eu la BMW Trado Motors pt test drive la noul model. Ce pot zice, sunt foarte impresionat de ce au reusit sa faca BMW din noua generatie de masini, referitor la alte pareri a mea este total diferita de aceasta masina. Masina testata de mine a fost 530d insa modelul era cam standard neavand mai nici o dotare decat ce vine standard. Dupa ~40 de minute de test drive prin niste serpentine aproape de iasi si pe strada princiapala parerea mea despre masina este cam urmatoarea:

 

Avantaje:

 

- Motorul se aude foarte frumos, diesel fiind atat la turatii mari cat si mici, in kickdownuri cel putin aproape ca nici nu faci diferenta cu un motor pe benzina sunetul este de aproximativ 90 cu cel al unui motor pe benzina se tureaza si se aude foarte frumos chiar si la turatii mai joase in viata mea nu am vazut un motor diesel care sa se auda atat de fain

- Modul sport care mi sa potrivit cel mai mult in viraje masina e excelenta sub 150 nu am mers si erau niste curbe destul de periculoase pe un drum ingust ( se va vedea in poze ) masina sa comportat excelent in viraje si manevrabilitate.

- Materialele masini sunt de calitate exceptionala nici nu se compara cu materiale folosite pe E39 nici pe departe nu incape comparatie

- In modul confort nici nu-ti dai seama cu ce viteza mergi daca nu ai headup display-ul activat sa stii mereu viteza poti prinde si 200 fara sa-ti dai seama pot zice ca la 170 cat am mers maxim cu ea abia daca se simtea ceva nici macar vajait de aer asta este o caracteristica buna daca vorbim despre confort

- Desi era model standard avea o gramada de functii interesante (Auto Hold, Headup Display care face toti banii, mai avea si alte chestii insa astea mi sau parut cele mai utile) si sa comportant excelent la drum probabil un model cu active stearing si alte tehnologii noi pe ea ar putea fi si mai performanta

- Ca performante de viteza masina este foarte rapida si ajunge imediat la viteza mari nu am reusit sa fac o cronometrare insa pot zice comparativ cu 525i-ul meu ajunge mult mai repede la 100km/h - 150km/h)

- Masina are un cuplu destul de frumos niciodata nu m-am simtit asa de tare bagat in scaun de 525i-ul meu, iar cu aceasta masina desi drumul era in panta in urcare la kickdown ma baga foarte puternic in scaune nu este un sentiment foarte brutal insa se simte bine

- Sistemul audi desi era cel standard se auzea foarte bine un bass care se simtea uniform in toata masina iar satelitii la volum foarte mare nu distorsionau deloc sunetul fiind foarte clar

 

Dezavantaje:

 

- Fiind un motor diesel de generatie foarte noua ma surpsins ce frumos se aude si merge insa totusi exista un lag la apasarea pedalei destul de mic sub o secunda insa se pare ca inca nu sa scapat de acept raspuns greu al pedalei la modelele diesel inca, dar acest lucru compenseaza cu un cuplu destul de frumos si un consum de carburand redus

- Nu mia placut schimbatorul de viteze steptronic care acum este ca un joystick accesarea treptelor D - N - R -P nu se mai face ca la schimbatorul clasic E39/E60 ( pana in 2008 ) se face pe baza de click-uri ca in modul manual + si - pt schimbarea treptelor, dai click in sus se duce in N, mai dai un click R dai click jos etc arata foarte frumos schimbatorul si se vede misto pe intuneric insa mie nu mia placut modelul acesta pe baza de click-uri.

 

Putine fiind neajunsurile pot fi mai degraba numite "mofturi" cat despre mine nu cred ca m-ar deranja deloc pt aceasta super masina ca nu o pot numi altfel, masina mi sa parut foarte sportiva cel putin comparativ cu 525i-ul meu benzina care mi se pare batran si depasit chiar si ca sportivitate 530d ii da clasa fara nici o indoiala. Acum nu stiu despre modelele pe benzina pt ca singura masina seria 5 care o aveau la test era aceasta daca voi avea ocazia voi testa si 535i si voi face o comparatie din ce mia spus agentul cu care am facut testul 535i i-a scos complet dieselul din cap si este o masina bestie. Pana una alta asta e masina pe care ma voi concentra in urmatorii ani sa o achizitionez numai ramane loc de nici o indoiala consumul de carburand in oras indicat in bord facut pe 600km este de 10.8L/100Km culmea mai mic decat cel extraurban testat pe alta masina care era de 11.2L/100km insa din ce-am inteles sa mers foarte brutal cu acea masina in exterior media de viteza era undeva la 45Km/h. Ce pot sa zic mi-a placut foate mult F10 530d pot zice ca m-am indragostit de ea voi face tot posibilul sa achizitionez una din fericire cand m-am suit inapoi in 525i m-am simtit totusi bine si masina mea are puncte bune si puncte slabe nu pot zice ca m-am simtit rau in ea sau ca mia luat timp sa ma reacomodez inca sunt indragostit si de 525i care este o masina super dar tehnologic este depasita fata de F10. Acum la banii nostri si strazile noastre este mult mai rentabil un E39. Sper la toata lumea sa aibe posibilitatea testarii noului model F10 va fi impresionat garantez. Voi atasa imediat niste poze ce am facut, din pacate le-am facut cu un aparat foto profesionist si 10mb fiecare poza, voi incerca sa editez sa mai scad din calitate sa le pot uploada

Link to comment
Share on other sites

Probabil cã maºina pe care ai testat-o este mai slab insonorizatã decât cea pe care am testat-o eu, altfel nu-mi pot explica.

 

E posibil ca BMW sa insonorizeze atat de diferit 2 modele identice ? Inainte sa iau masina la test discutam cu agentul ca un prieten de-al meu a testat-o in Bucuresti si a fost dezamagit de lipsa de sportivitate si de izolare fonica totala a motorului nu se aude absolut nimic nici macar in kickdown moment in care agentul sa uitat urat la mine si a zis ca la trainingurile lor a testat peste 10 modele si la toate motorul se auzea la fel mergeau si fel si sa astept sa vad masina sa ma conving singur de toate si in mare a avut dreptate ma uitam la indicatorul de combustibil unde scria Diesel si nu-mi venea sa cred ca motorul ala este Diesel voi mai merge curand acolo si voi lua un dispozitiv de inregistrare cu mine si voi inregistra sunetul de motor atat la relantetii, turat pe liber, turat in sarcina la turatii moderate + sacrcina in kickdown am ramas masca ce pot sa zic !

Link to comment
Share on other sites

Se pare cĂŁ da.

 

Eu am testat maÂşina aia cu Dorryboss, Âşi el a avut exact aceeaÂşi pĂŁrere.

 

Imi pare rau ca nu m-am gandit sa inregistrez cu ceva sunetul, dar nu aveam decat telefonul care nu cred ca inregistreaza prea bine, am camera video profesionista o voi lua data viitoare cand merg si voi inregistra sunetul ca se aude foarte bine si foarte clar pe camera de la 3000rpm deja motorul se auzea in kickdown se auzea chiar tare la fel ca o benzina prietenul meu din spate care facea poze in timp ce eu testat masina a rugat sa opresc ca ii venea sa vomite am mers numai cu kickdown prin serpentinele alea agentul de la test mi sa parut cel mai super si mai potrivit agent, intial am crezut ca nu-mi va da voie sa trag prea tare de masina, insa supriza mi-a zis chiar ca merg incet si noroc ca na condus el ca prietenul meu din spate care a rugat sa opresc ca i se facuse rau ar fi lesinat direct m-a tinut numai in kickdownuri si mereu zicea nu frana nu frana ce faci baga pedala la fund mi sa parut cel mai potrivit agent de test pt BMW si per total BMW Trado Motors Iasi mi-a facut o impresie foarte buna si cei din service sunt foarte de treaba mi-au facut din partea casei un schimb de lichide pt ca am facut o verificare la ei sau purtat exmplabil si au dat dovada de maxim bun simt si respect in timpul testului agentul isi cerea voie daca ii permit sa vorbeasca si chestii de genul asta oameni cu educatie si bine pregatiti profesional a-si putea recomanda BMW Iasi cine e in dubii daca sa apeleze sau nu la ei sa apeleze cu incdere, fata de alte reprezentante BMW cum e cea din Craiova care e totala bataie de joc niste tarani de cea mai joasa speta si prababil ca mai sunt si altele cei de la Iasi mi-au facut o parere foarte buna probabil o sa mai apelez la ei daca vor fi probleme cu masina desi la ce preturi au sper sa nu fie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Se pare cĂŁ da.

 

Eu am testat maÂşina aia cu Dorryboss, Âşi el a avut exact aceeaÂşi pĂŁrere.

 

Imi pare rau ca nu m-am gandit sa inregistrez cu ceva sunetul, dar nu aveam decat telefonul care nu cred ca inregistreaza prea bine, am camera video profesionista o voi lua data viitoare cand merg si voi inregistra sunetul ca se aude foarte bine si foarte clar pe camera de la 3000rpm deja motorul se auzea in kickdown se auzea chiar tare la fel ca o benzina prietenul meu din spate care facea poze in timp ce eu testat masina a rugat sa opresc ca ii venea sa vomite am mers numai cu kickdown prin serpentinele alea agentul de la test mi sa parut cel mai super si mai potrivit agent, intial am crezut ca nu-mi va da voie sa trag prea tare de masina, insa supriza mi-a zis chiar ca merg incet si noroc ca na condus el ca prietenul meu din spate care a rugat sa opresc ca i se facuse rau ar fi lesinat direct m-a tinut numai in kickdownuri si mereu zicea nu frana nu frana ce faci baga pedala la fund mi sa parut cel mai potrivit agent de test pt BMW si per total BMW Trado Motors Iasi mi-a facut o impresie foarte buna si cei din service sunt foarte de treaba mi-au facut din partea casei un schimb de lichide pt ca am facut o verificare la ei sau purtat exmplabil si au dat dovada de maxim bun simt si respect in timpul testului agentul isi cerea voie daca ii permit sa vorbeasca si chestii de genul asta oameni cu educatie si bine pregatiti profesional a-si putea recomanda BMW Iasi cine e in dubii daca sa apeleze sau nu la ei sa apeleze cu incdere, fata de alte reprezentante BMW cum e cea din Craiova care e totala bataie de joc niste tarani de cea mai joasa speta si prababil ca mai sunt si altele cei de la Iasi mi-au facut o parere foarte buna probabil o sa mai apelez la ei daca vor fi probleme cu masina desi la ce preturi au sper sa nu fie :twoup:

 

Ok avem acum si pozele din cauza entuziasmului nu m-am gandit sa fac niste poze cu masina cu masina goala, si tot odata am omis sa fac niste poze la spate si portbagaj, in timp ce agentul si cu mine vorbeam amicul meu facea poze in poze au reusit fetele mele si ale agentului drept urmare nu mi-am cerut voie sa postez pozele pe internet asa ca am fost nevoit sa cenzurez fetele noastre cat si numarul de inmatriculare a masini ca sa nu apara eventuale discutii/probleme ulterior oricum in mare am facut ceva poze asa ca idee, motorul l-am pozat la alt model 530d deoarece aceata era destul de prafuit si murdar inauntru in showroom era un model pus la expozitie am facut pozele motor la acela desi in poza motorul pare destul de mic in realitate era mult mai mare decat pare in poze

 

http://img405.imageshack.us/img405/4757/lu221117.jpg

 

http://img203.imageshack.us/img203/548/lu221107.jpg

 

http://img256.imageshack.us/img256/1196/lu221110.jpg

 

http://img97.imageshack.us/img97/7453/lu221111.jpg

 

http://img693.imageshack.us/img693/720/lu221120.jpg

 

http://img405.imageshack.us/img405/8801/lu221121.jpg

 

http://img196.imageshack.us/img196/9892/lu221122.jpg

 

http://img708.imageshack.us/img708/4951/lu221123.jpg

 

http://img203.imageshack.us/img203/1079/lu221124.jpg

 

http://img411.imageshack.us/img411/8094/lu221125.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se pot face de catre oricine trebuie sa ai permis, bine inteles ca scopul test drive-ul este daca esti interesat sa cumperi masina dar nu este obligatoriu, pe mine de exemplu ma convins ca asta e masina care o vreau si voi face tot posibilul sa pun mana pe una!

 

Ar mai fi si urmatoarele:

 

http://img718.imageshack.us/img718/7750/lu221126.jpg

 

http://img714.imageshack.us/img714/7288/lu221128.jpg

 

http://img232.imageshack.us/img232/1695/lu221129.jpg

 

http://img535.imageshack.us/img535/9009/lu221132.jpg

 

http://img684.imageshack.us/img684/9162/lu221133.jpg

 

http://img248.imageshack.us/img248/1752/lu221134.jpg

 

http://img717.imageshack.us/img717/6403/lu221135.jpg

 

Mi se pare o chestie extra ordinara modul Automatic Lights, senzorul de lumini daca este activ pe timp de zi chiar daca este lumina afara tine Angel Eyes-urile deschide permanent, la E39-ul meu daca tin pe automatic A si afara e lumina farurile sunt stinse complet mi se aprind angel eyesurile asa mai pe inserate iar seara de tot farurile si ziua le tin pe poztii normal, iar dupa un timp dau pe automatic practic e cam degeaba pt mine automatic light vreau ca angel eyesurile sa fie permanent vizibile pe F10 au facut automatic lights asa cum trebuie.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer mi se pare cam uratica noua serie 5,astept sa vad cum arata cu M-paket,dc ii mai schimba un pic look-ul.

 

Mie mi se pare cel mai reusit model scos de pana acum

 

 

dupa e39 care mi se pare cel mai elegant model scos de ei......noua serie 5 chiar arata bine.....nici balena ca 7-aru dar nici masina de pusti ca 3-iu....

imi place mult....

 

si e60 era frumos pe afara dar m'a dezamagit rau interiorul...

acum au revenit

Link to comment
Share on other sites

Intradevar E60-ul nici mie nu-mi prea place a-si prefera E39 practic puteam sa-mi iau E60 lejer dar am preferat E39 din toate punctele de vedere, insa despre F10 chiar nu poate fi nimic rau de spus masina e superba atat interior cat si exterior despre tehnologie si performante nici numai avem ce vorbi o masina cu 10+ din toate punctele de vedere.
Link to comment
Share on other sites

Se pare că părerile mele coincid cu cele ale celor de la revista What Car:

 

http://img62.imageshack.us/img62/9263/imageut.jpg

 

"Direcţia taie ceva din plăcerea condusului: pare artificială şi răspunsurile iniţiale sunt puţin lente."

 

"Seria 5 este cea mai rafinată maşină de aici: abia poţi percepe vreun zgomot de la vânt, şosea sau motor."

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum gasiti voi interiorul dar eu am avut senzatie de spatiu mai mic fata de E60. poate e doar o impresia falsa, bordul mi s-a parut mai ingust iar parbrizul mai scurt. insa plansa de bord cu inclinatie spre sofer si mai lata decat la E60 super. Aceeasi senzatie cu bordul mai ingust am avut-o si la un E90 comparativ cu E46. Sunt curios si de alte pareri.

In rest sportivitate mai mare cu manevrabilite superioara lui E60.

Link to comment
Share on other sites

sa asteptam sa apara primul posesor de f10, sa ne dea review-uri reale si poze multe la "masina mea"

 

Eu am petrecut ~60 min intr-una pot zice ca este cea mai super masina pe care am vazut-o ca spatiu parca sunt puse mai sus cel putin partea dreapta unde e schimbatorul este ceva mai sus insa nu deranjeaza pareri pro si contra vor fi mereu gusturile difera insa per total eu zic ca aceasta este cea mai buna masina scoasa de bmw vreodata.

Link to comment
Share on other sites

sa asteptam sa apara primul posesor de f10, sa ne dea review-uri reale si poze multe la "masina mea"

Cam o luna jumate mai ai de asteptat din punctul meu de vedere :twoup: 530d cu toate draciile pe ea... mai scumpe optiunile ca masina :)

Asta e, am comis-o :)

Link to comment
Share on other sites

sa asteptam sa apara primul posesor de f10, sa ne dea review-uri reale si poze multe la "masina mea"

Cam o luna jumate mai ai de asteptat din punctul meu de vedere :twoup: 530d cu toate draciile pe ea... mai scumpe optiunile ca masina :)

Asta e, am comis-o :)

 

Poate un an jumate :(

Link to comment
Share on other sites

sa asteptam sa apara primul posesor de f10, sa ne dea review-uri reale si poze multe la "masina mea"

Cam o luna jumate mai ai de asteptat din punctul meu de vedere :twoup: 530d cu toate draciile pe ea... mai scumpe optiunile ca masina :)

Asta e, am comis-o :)

 

Deci vei fi primul fericit de pe aici? ..

O luna jumatate trece repede .. Felicitari

Link to comment
Share on other sites

Cam o luna jumate mai ai de asteptat din punctul meu de vedere :twoup: 530d cu toate draciile pe ea... mai scumpe optiunile ca masina :)

Asta e, am comis-o :)

 

Ofcorse, dis mins war :( care nu ziceti nimic! Acuma, ce sa spun, cine-si ia 530 va regreta intotdeauna ca nu are 535 :(

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a speriat putin ce povestea Tetsuzan cu senzatia de voma a colegului de pe bancheta din spate .. :twoup: ma gandeam ca noua cutie cu nspe trepte ar trebui sa mai remedieze din smuciturile caracteristice dieselurilor mari confundate de multi cu performanta...
Link to comment
Share on other sites

Aici ma vad nevoit sa te contrazic, Domi. Daca, intradevar, la e39, mai ai "sansa" sa-ti mai...smuceasca cateodata masina, la vreun kick down, cand calci brusc pedala pana la podea, si esti la turatie mica (intarizerea aia de cca 1-2 secunde), la e60 n-am mai observat deloc simptomele in cauza, ca sa nu mai vorbesc de dieselul dublu turbo, pe care, oricat l-ai chinui, nu-ti mai da deloc senzatia de lag si smucitura. Eu zic ca Tetsuzan exagereaza putin cand vorbeste de acea senzatie, pana la urma la orice bmw peste 200 de cai, benzina sau diesel, manuala sau automata, daca stai in spate si soferul 'chinuie" masina, o sa simti vag o senzatie de ...gol. Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu cum e cu f10 3.0d. Am mers cu e60 3.0d si e clar mai violenta decat 3.0i desi 30.i e un pic peste la performante. Eu prefer intodeauna acceleratia liniara data de un aspirat sau chiar un low -pressure turbo benzina. E chestie de gusturi. Totusi de la senzatii diferite pana la senzatie de voma e cam mult .. de asta eram putin contrariat de ce zice Tetsuzan.

Mie mi-a placut foarte mult cum e livrata puterea la F10 335i, pur si simplu e o incantare, nimic violent, lag extrem de mic, banuiesc ca era din cutie, si nu nu obosea oricat de sus te duceai, ceva extrem de rafinat ..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.