Jump to content

fum negru


catalin281980

Recommended Posts

salut tuturor.vreau sa va relatez o problema pe care o are un prieten de al meu si m-a rugat sa va cer ajutorul.de curand si-a cumparat un 320d,caroserie E46 din 2002 ,110kw si are o problema cu el.ii scoate exagerat de mult fum negru.si cand o accelereza putin si la turatii mai mari.motorul merge si trage OK.a fost cu ea la service,i-a schimbat uleiul,toate filtrele inclusiv cel epurator,i-a curatat supapa EGR,a pus-o pe tester si nu i-a iesit nimic negativ,i-a verificat turbina si este OK.mecanicul respectiv iar fii spus ca singura problema care a mai ramas ar fii aceea ca motorul sa aiba soft-ul modificat si de aceea ar scoate atat de mult fum.de precizat ar fii faptul ca el alimenteaza numai de la OMV si nu de la alte PECO-uri.oare ce poate sa fie in neregula cu masina se scoate atat de mult fum negru sau cum se poate verifica daca are modificari pe soft si unde ar putea sa-l resofteze la parametri initiali ????multumesc anticipat tuturor. Edited by catalin281980
Link to comment
Share on other sites

pai si ce vrei sa scoata daca FUM ... nu ?

spune-i sa nu mai mearga cu ea subturat si sa NU mai schimbe la 2000-2200 rpm. eventual sa mearga 15-20 minute cu peste 3500rpm. dupa aia sa nu opreasca motorul 5 minute.

 

multumesc pentru intentia de a ma ajuta,dar te rog sa nu fii ironic.am avut si am si eu BMW si ceea ce vrei tu sa-mi spui sunt informatii elementare pentru a conduce o masina care are turbo si mai este si diesel, informatii pe care cred ca trebuie sa le cunoasca mai toti care conduc astfel de masini.normal ca trebuie sa scoata fum,dar eu cand am ridicat problema,cred ca m-am exprimat destul de corect:"scoate exagerat de mult fum negru".multumesc inca o data pentru inentia ta.

Link to comment
Share on other sites

salut tuturor.vreau sa va relatez o problema pe care o are un prieten de al meu si m-a rugat sa va cer ajutorul.de curand si-a cumparat un 320d,caroserie E46 din 2002 ,110kw si are o problema cu el.ii scoate exagerat de mult fum negru.si cand o accelereza putin si la turatii mai mari.motorul merge si trage OK.a fost cu ea la service,i-a schimbat uleiul,toate filtrele inclusiv cel epurator,i-a curatat supapa EGR,a pus-o pe tester si nu i-a iesit nimic negativ,i-a verificat turbina si este OK.mecanicul respectiv iar fii spus ca singura problema care a mai ramas ar fii aceea ca motorul sa aiba soft-ul modificat si de aceea ar scoate atat de mult fum.de precizat ar fii faptul ca el alimenteaza numai de la OMV si nu de la alte PECO-uri.oare ce poate sa fie in neregula cu masina se scoate atat de mult fum negru sau cum se poate verifica daca are modificari pe soft si unde ar putea sa-l resofteze la parametri initiali ????multumesc anticipat tuturor.

Fumul negru este de la injectoare si de la pompa de injectie. Chiar daca trage ele ii dau prea multa motorina, sa le verifice.

Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca masina este ok din punct de vedere mecanic sigur are modificat softul ,remapare, cipuire cum se spune.Putere mai mare decat cea de fabrica inseamna si fum mai mult.Pentru soft original mergi la reprezentanta sau ia legatura cu George de pe forum,el te poate ajuta cu o diagnoza[soft].
Link to comment
Share on other sites

Daca spui ca masina este ok din punct de vedere mecanic sigur are modificat softul ,remapare, cipuire cum se spune.Putere mai mare decat cea de fabrica inseamna si fum mai mult.Pentru soft original mergi la reprezentanta sau ia legatura cu George de pe forum,el te poate ajuta cu o diagnoza[soft].

multumesc pentru sfat.chiar asta am facut.am luat legatura cu George,a vazut masina si a gasit si buba.a fost modificat softul initial de catre fostul propietar cu un alt soft cumparat probabil de pe ebay si cine l-a pus nu l-a pus corect.o sa-mi puna george softu-ul original al masinii.multumesc inca o data pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.