Jump to content

cumparare BMW din Spania helppppp urgent


p3tric

Recommended Posts

Va rog mult daca stiti sau ati trecut prin asa ceva, ca sa aduceti o masina doar cu o dovada pe 60 de zile si contractul de vanzare cumparare. Ma tem mai mult la granita cu Ungaria/Romania, sa nu fiu nevoit sa ma intorc inapoi in Spania . Am asteptat actele 1 luna si 1 sapt si inca nu sunt gata si mi-au dat o dovada cum spuneam dar nu m-as risca fara sa stiu daca e sigura treaba. Actele se pare ca mai dureaza vreo 3 sapt si deja e prea mult. Astept un raspuns exact si precis 100%. Mersi anticipat :)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Normal ar fi sĂŁ nu prezinĂži niciun act al maÂşinii ... treci doar cu buletinul ...

 

Nu este exclus totuÂşi, ca vameÂşii sĂŁ te tragĂŁ pe dreapta Âşi sĂŁ te ia la puricat ... prin sondaj.

 

 

Si daca ma ia la puricat si nu am certificatul masinii ???? Pot trece?

Link to comment
Share on other sites

i-am explicat la telefon cu sta treaba !

a cumparat masina dintr-un parc auto. in spania transferul masinii [actelor :)] pe cel care a cumparat masina dureaza aproximativ 30 de zile daca este cumparata de la firma sau 2 ore daca este cumparata de la o persoana fizica.

toate intrebarile astea trebuiau puse inainte de cumparare !!! in plus de toate astea....este total nerentabil sa cumperi din spania masina si sa o folosesti apoi pe numele tau si cu acte spaniole in romania !!!

in fiecare an trebuie sa faci un drum de spania sa treci ITV [RAR] 800 euro drum + 50 euro ITV

in fiecare an platesti 400 euro asigurarea

in fiecare an platesti 100 euro impozit !!!

 

cam 1400-1500 euro pe an platiti aiurea !!! iar pretul masinii a fost cu 100-1500 mai ieftin decat una din romania !!!

 

 

P.S.

- contractul de vanzare cumparare chiar daca este tradus...nu are relevanta. este o foaie A4 cu 2 semnaturi...

- imputernicirea este facuta pe numele tau dar pe masina cu acte si numere ale fostului proprietar.

daca imputernicirea este facuta la notar si acolo specifica ca iti da dreptul sa folosesti masina atat in interiorul cat si in exteriorul spaniei...te-ai scos !!! e suficient.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum sa dureze 30 de zile daca a fost cumparata din parc ? chiar am intrebat un coleg spaniol, nu am mai pomenit asa ceva, doar daca exista probleme cu actele sau cu inspectia tehnica daca e expirata poate sa dureze mai mult.

Ce doamne iarta-ma e aia dovada pe 60 de zile ? poate te referi la numere de export valabile 60 de zile..

De asta ziceam ca mai bine lipsa. Daca a dureaza asa mult inseamna ca sunt probleme mari ori cu una ori cu alta. Nici in Romania nu dureaza atat.

Sper ca nu ai dat banii in avans..

Link to comment
Share on other sites

Atat dureaza daca cumperi din parcurile auto. Mi-au venit dupa 5 saptamani actele pe numele meu la un 318TDS cumparat dintr-un parc.

Iar la alte 3 masini cumparate de mine de la persoane fizice le-am pus pe numele meu in mai putin de 2h !!!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum sa dureze 30 de zile daca a fost cumparata din parc ? chiar am intrebat un coleg spaniol, nu am mai pomenit asa ceva, doar daca exista probleme cu actele sau cu inspectia tehnica daca e expirata poate sa dureze mai mult.

Ce doamne iarta-ma e aia dovada pe 60 de zile ? poate te referi la numere de export valabile 60 de zile..

De asta ziceam ca mai bine lipsa. Daca a dureaza asa mult inseamna ca sunt probleme mari ori cu una ori cu alta. Nici in Romania nu dureaza atat.

Sper ca nu ai dat banii in avans..

 

nu exista asa ceva.......la mine a durat fix 5 zile

de fapt sa ma explic....ala care a adus masina din Olanda a intirziat 5 zile....intre noi doi a fost chestie de o ora

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum sa dureze 30 de zile daca a fost cumparata din parc ? chiar am intrebat un coleg spaniol, nu am mai pomenit asa ceva, doar daca exista probleme cu actele sau cu inspectia tehnica daca e expirata poate sa dureze mai mult.

Ce doamne iarta-ma e aia dovada pe 60 de zile ? poate te referi la numere de export valabile 60 de zile..

De asta ziceam ca mai bine lipsa. Daca a dureaza asa mult inseamna ca sunt probleme mari ori cu una ori cu alta. Nici in Romania nu dureaza atat.

Sper ca nu ai dat banii in avans..

Banii i-am dat toti, nu avans :)(.

Link to comment
Share on other sites

is perfect de acord cu Jacobs...

acum aproape un an jumate am achizitionat pe firma un crafter din germania...(duba era adusa din spania), deci cu acte de spania...avea o singura problema...ii lipsea certificatul de inmatriculare...restul actelor le aveam(factura din spania spre firma din germania,certificat provizoriu,verificari tehnice...tot).la intrare in tara nu au fost probleme(masina a intrat prin vama Bors), am facut RAR cu actele ce le-am avut, am platit taxa de prima inmatriculare cu greu pt ca nu era trecut niciunde data primei inmatriculari..solutia a fost:dosar depus la serviciul inmatriculari cu toate documentele masinii in copie si am asteptat rasunsul....cu greu am reusit sa o inmatriculam dupa vreo 8 luni(si cica e repede).

oricum pana la urma decizia iti apartine...numai sa pui in balanta toate aceste aspecte

 

o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a oprit la vama ca de ce nu am TUV-ul pe masina, desi aveam numere galbene. Eu am crezut ca trebuie si m-am crispat. Vamesu era Ungur si "nu stia bine romana" si imi zice ca ii caz penal amenda 200 euro sua 300 nu mai stiu exact. Si am zis ca nu atata, el o zis 100 si sa plec repede....... dupa am sunat pe cel din Germania care mi-a vandut masina si a zis sa ma duc cu televiziunea sa fac scandal etc etc.

 

Cumnatul meu avea un Bmw cu nr de Franta cu procura si ia cam enervat pe aia de acolo. L-au tinut vamesii vreo cateva ore bune ( era inainte de craciun) pana ce au gasit ceva lege care il obliga sa lase ceva garantie ca iese cu masina din tara. Asa ca a lasat 1000 euro la vama pe care i-a recuperat cand a plecat cu masina in Franta inapoi. :) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta este idea. p3tric poate sa ramana fara masina in vama sau la orice post de politie daca nu poate face dovada ca actele sunt in curs de rezolvare.

p3tric poate sa fure orice masina, face un contract de vanzare/cumparare la o cafea intr-o benzinarie si...hai cu X6 in europa :lol:

 

=)) era chiar culmea !!! nu exista sa dureze 5 zile :)))

 

ori dureaza cateva ore [cumparata de la PF], ori peste 3 saptamani [cumparata de la parcurile auto]

 

iar te bagi in seama aiurea

 

prietene eram pe ignora la tine

 

NU MAI MINTI SI DEZINFORMA LUMEA !!!

Nu m-am bagat innseama EU !!! Tu te-ai bagat in seama SI PE ACEST TOPIC, venind cu o basina ''.......la mine a durat fix 5 zile''

Am inmatriculat 7 masini in Spania in ultimii ani.

 

Te rugam nu mai dezinforma. A fost destul cat ne-ai aburit cu consumul tau de drujba.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca procedura e mai complicata in Spania spre deosebire de alte tari din Vest. Din cate stiu trebuie mare atentie sa nu fie taxe din urma pe ea, ca daca nu esti atenta ajungi sa le platesti. Asta totusi nu e un stop sa obtii actele care atesta ca esti proprietar, bineinteles vei fi bun de plata. Totodata daca sunt amenzi si altele de genul asta pe numele fostului proprietar nu poti face tranferul. Daca gresesc va rog sa ma corectati. Daca exista interes orice problema de genul asta se rezolva in cateva zile. Dar nu in 30. Probabil ca pur si simplu ii doare in cot
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a oprit la vama ca de ce nu am TUV-ul pe masina, desi aveam numere galbene. Eu am crezut ca trebuie si m-am crispat. Vamesu era Ungur si "nu stia bine romana" si imi zice ca ii caz penal amenda 200 euro sua 300 nu mai stiu exact. Si am zis ca nu atata, el o zis 100 si sa plec repede....... dupa am sunat pe cel din Germania care mi-a vandut masina si a zis sa ma duc cu televiziunea sa fac scandal etc etc.

 

Cumnatul meu avea un Bmw cu nr de Franta cu procura si ia cam enervat pe aia de acolo. L-au tinut vamesii vreo cateva ore bune ( era inainte de craciun) pana ce au gasit ceva lege care il obliga sa lase ceva garantie ca iese cu masina din tara. Asa ca a lasat 1000 euro la vama pe care i-a recuperat cand a plecat cu masina in Franta inapoi. :) :lol:

Belea. E naspa rau . Nici nu stiu ce sa mai cred si sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus si tie si fratelui tau la telefon ! Sa mearga la cel care detine parcul auto si sa ii faca PROPRIETARUL imputernicire la notar !!! O legalizeaza la consulat si apoi pleaca in Romania si poate astepta actele originale pe numele lui.
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca procedura e mai complicata in Spania spre deosebire de alte tari din Vest. Din cate stiu trebuie mare atentie sa nu fie taxe din urma pe ea, ca daca nu esti atenta ajungi sa le platesti. Asta totusi nu e un stop sa obtii actele care atesta ca esti proprietar, bineinteles vei fi bun de plata. Totodata daca sunt amenzi si altele de genul asta pe numele fostului proprietar nu poti face tranferul. Daca gresesc va rog sa ma corectati. Daca exista interes orice problema de genul asta se rezolva in cateva zile. Dar nu in 30. Probabil ca pur si simplu ii doare in cot

Mersi mult , deja apar alte necunoscute. Taxe neachitate. Urata tzeapa mi-asm luat. Asa imi trebuie daca mi-a trebuit BMW-eu :) :lol:

 

Ti-am spus si tie si fratelui tau la telefon ! Sa mearga la cel care detine parcul auto si sa ii faca PROPRIETARUL imputernicire la notar !!! O legalizeaza la consulat si apoi pleaca in Romania si poate astepta actele originale pe numele lui.

Mersi . O sa il sun si ii spun sa vada daca are specificat ca poate iesi din tara cu masina. Toata problema e la unguri sa nu faca figuri sa fie nevoit sa stea in masina sau sa lase garantie cum spun altii, sau sa ii retina masina etc ,,, caci ungurii sunt mari figuristi cand vine vorba de romani.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai luat nicio teapa !!!

Mai trebuie sa ai rabdare deoarece nu te-ai informat INAINTE sa faci pasul respectiv.

M-am grabit din cauza fratelui, eu vroiam din Germania, dar m-am lacomit ca el oricum vine in tara cu inca 2 pers care pun la motorina si plus cei 400 de euro dati pe asigurare in germania luam nr pe 3 luni. Si am ITP pe 2 ani. Nu o sa o duc acolo sa fac RAR. Poate o sa mai platesc inca o asig dar nici de aia nu sunt sigur pt al doilea an. O sa o trec pe romania dupa 2 ani ca sa am taxa mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult , deja apar alte necunoscute. Taxe neachitate. Urata tzeapa mi-asm luat. Asa imi trebuie daca mi-a trebuit BMW-eu :) :lol:

 

 

Nu te supara pe marca ca n-are nici o vina . Si daca iti cumparai Renault puteai sa ai aceleasi probleme. Sunt sigur ca pana la urma iti vei rezolva problemele si vei fi multumit ca ai optat pt BMW.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Amenzile intradevar le plateste vechiul proprietar. Dar ele pot intarzia considerabil porcaria aia de act de transfer de proprietate. Taxele in schimb depinde, unele autoritati locale accepta transferul si cu taxe neplatite si noul proprietar e bun de plata. E mare tampenie sistemul in Spania, e ceva unic din cate am auzit . Procura aia e un rahat , nu vei putea inmatricula masina in Romania. Si vei avea probleme si daca vrei sa o tii imatriculata in Spania, nu e usor de ajuns acolo ca pentru unele acte trebuie sa fii personal sau trebuie procuri specializate. Daca sa zicem cu asigurarea o faci si online si platesti cu un card, ITP e alta poveste Ti-ai complicat viata de n ori dupa parerea mea.

Uite aici un ghid si la ce surprize poti avea,desi e cam tardiv.

http://www.spainexpat.com/spain/informatio...d_car_in_spain/

Parerea mea,din ce spui tu, d.pvd.v legal tu nu esti inca proprietar. Aia cu intarzierea se datoreaza unor probleme legate de taxe, amenzi sau inspectie tehnica probabil.

un citat cu ce poti pati

"Don’t accept the seller’s word that the transfer has been completed until you see the new Permiso De CirculaciĂłn in your name. How could this happen? Example: the transfer process is held up because the back-taxes are not paid. Seller says he will deal with it all tomorrow and call you. He calls you to say everything is done and dusted, so you can collect the keys and pay him the balance. You get the keys, the documents except for the Permiso De CirculaciĂłn The seller tells you it will be sent to you. It’s all LIES!! He will steal the car back at the earliest opportunity, and you won’t have a legal leg to stand on."

O traducere sumara e ca fara Permiso de Circulation pe numele tau, restul actelor sunt apa de ploaie, si daca dealerul este de rea credinta te lasa si fara masina si cu banii luati.

Chestia asta mi-a fost confirmata de un coleg spaniol.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.