Jump to content

cumparare BMW din Spania helppppp urgent


p3tric

Recommended Posts

eu un lucru nu am inteles.....de ce se baga in seama si isi dau cu parerea si isi spun pataniile toti ....... care au adus masini din belgia, germania, olanda, etc, cand omul a spus clar ca a luat masina din spania. astia cu olanda, germania, sa isi puna problema ca asa cum si romania are niste legi de ca...., poate si in spania sunt unele proceduri la fel de rau mirositoare . gen sa astepti dupa acte N zile.

un prieten si-a adus o honda civic tot din spania ,si a stat peste o luna acolo sa ii iasa actele. norocul lui ca avea rude in spania.

 

poti detalia !?!? cine !?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

numerele provizori sunt valabile doar in spania.pe acele numere nu ai asigurare.sau poti sa faci dar e cam scumpa (daca nu greesc e cam 400 de euro).daca vrei sa vi macar f o copie la acte si la granita poti sa le prezinti.nu toti graniceri stiu ca nu sunt valabile numerele.ar fi bine sa ia o imputernicire daca o cumperi pe firma prin care sa rezulte ca ai voie a cumperi masina si sa o aduci acasa.ai de trecut granita intre spania si franta.si ungaria si romania.astae is mai grele.iti sugerez sa vi prin germania cacai e mai ieftin drumul cu 60 de euro cam.
Link to comment
Share on other sites

In spania sunt comozi , lenesi si puturosi!! Daca cumperi masina intre iulie si 15 septembrie poti astepta dupa acte 2 luni fara probleme. Chestia aia provizorie(justificante) eliberata pe 60 zile e valabiila numai in Spania. Daca cumperi masina de la PF si mergi tu la "trafico" sa faci actele dureaza cateva ore.
Link to comment
Share on other sites

tttrix

 

p3tric a cumparat masina, a facut contract de cumparare/vanzare, si apoi a mers la o firma sa ii faca transcrierea. masina ramane cu numere+acte de spania dar o sa fie pe numele lui !!! nu vrea sa radieze masina !!! i-a facut si RAR [valabil pana in 2011].

 

in spania daca mergi cu actele la o firma...dureaza in medie 30 de zile, iar daca mergi personal...dureaza 2-3 ore.

Link to comment
Share on other sites

propriuzis nu sunt firme de ''inmatriculari auto'' ! sunt niste firme care au ca obiect de activitate tot ce tine de contabilitate-studii de piata-consultanta.

firma X are programare in data Y la biroul de inmatriculari din ''capitala de judet''. atunci ea duce toate dosarele la inmatriculat. dupa ce le sunt verificate 2-3 ore se primeste o alta data pentru ridicarea noilor certificate [reinmatriculari-radieri-inmatriculari-etc]. poate dura si 2 luni...fara sa existe din partea firmei explicatii.

 

in spania e diferit totul :) !

- daca cumperi o masina SH ea ramane pe numele cumparatorului cu acelasi numar [exista posibilitatea de a pune numar nou]

- transferul unei masini pe numele cumparatorului dureaza 2-3 ore daca se ocupa doar cel care a cumparat masina

- nu este necesara prezenta celui care vinde masina la oficiul de la politie sau la alt ghiseu de taxe, etc. !!! o copie dupa C.I. proprietar e suficient

Link to comment
Share on other sites

mai poti incerca ceva.....dar trebuie sa mergi la serviciul inmatriculari ca sa fi sigur...aduci masina cu nr de spania si sa ai si contractul de vanzare cumparare sau factura...si teoretic se poate transcrie in romania fara alte procedee ciudate si complicate.

cu o masina cu nr de italia asa am procedat...stiu sigur pt ca eu m-am ocupat de problema

merita incercat...e varianta cea mai simpla

Link to comment
Share on other sites

banuiesc ca dureaza 2-3 ore daca nu exista nici un fel de complicatii. Si in cazul asta de ce sa mergi la o firma pentru 2-3 h ? totusi cumperi o masina nu 2 kile de mere....

Oricum mare tampenie, ii pare rau de ce a patit colegul...

Link to comment
Share on other sites

hai sa iti spun de ce merg la o firma :

1. nu cunosti proprietarul

2. punctul 1 + nu cunosti legile

3. punctele 1 si 2 + nu stii ce acte trebuie sa duci la ''trafico''

4. lucrezi si nu ai timp.

5. daca masina este inmatriculata intr-o localitate la sute de km...trebuie mers pana acolo dupa actul ca s-a platit impozitul local pe masina.

 

acte necesare :

-copie buletin proprietar

-dovada ca impozitul este platit la zi [se scoate de la primarie pe loc]

-taxa la banca [se plateste pe loc]

-impozit tranzactie [se plateste pe loc]

-cerere

-contract CV

-copie acte cumparator

 

cu astea de mai sus in mana NU MA MAI INTERESEAZA daca proprietarul are amenzi pe masina sau alte probleme !!! eu raspund doar de cele intamplate DUPA datasi ora semnarii actului de CV.

cel mai greu de ''rezolvat'' este plata impozitului.

 

318TDS cumparat din parc auto. inmatriculata printr-o firma. mi-au ajuns actele dupa 30 de zile

320D adus din Germania. inmatriculata de mine. am avut actele dupa 11 saptamani. aici a fost altceva :lol:

opel astra G. inmatriculata de mine. 3h

peugeot 306. inmatriculata de mine. 2h

318TDS vanduta la un prieten. inmatriculata de mine. 2h

seat leon. inmatriculata de mine. 2h

VW polo. inmatriculata de mine. 2h

...plus altele prin care am ajutat diverse persoane.

 

cam atat dureaza aici :)

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

eu un lucru nu am inteles.....de ce se baga in seama si isi dau cu parerea si isi spun pataniile toti ....... care au adus masini din belgia, germania, olanda, etc, cand omul a spus clar ca a luat masina din spania. astia cu olanda, germania, sa isi puna problema ca asa cum si romania are niste legi de ca...., poate si in spania sunt unele proceduri la fel de rau mirositoare . gen sa astepti dupa acte N zile.

un prieten si-a adus o honda civic tot din spania ,si a stat peste o luna acolo sa ii iasa actele. norocul lui ca avea rude in spania.

MS Mihai.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic au spus cei de la Madrid ca imi dau actele vineri 13.11.2009 la ora 9 AM. Sa nu tinem cont de \\\\\\\'\\\\\\\'13\\\\\\\'\\\\\\\'.:lol:

Acuma spune ce acte imi trebuie sa o radiez de acolo dupa ce voi circula 2 ani in Romania? Ca nu o mai duc sa fac ITP acolo.

O poate radia orice sau trebuie proprietarul, sau daca merge cu o imputernicire si unde se face imputernicirea.

MS MULT. Topicul asta trebuie deschis cu 2 luni inainte :) :bashwall

Edited by p3tric
Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa radiezi masina...e mai complicat daca mergi cu actele in tara. este bine sa lasi toate actele necesare la o firma care sa se ocupe de radiere. un prieten si-a radiat masina [o toyota de 5 ani] in spania pentru a duce masina in romania. a durat 40 de zile !

 

daca merge personal dureaza oricum cateva zile. trebuie radiata masina cu specificatia ca este pentru export. se completeaza cererile respective...si se asteapta :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.