Jump to content

jante de 15 pe e46 320d facelift?


b97bdi

Recommended Posts

NU merg, sigur sigur. uita-te si in certificatul de inmatriculare sau in cartea masinii. jantele pe 15 sunt prea mici si iti ating in etrierul de frana. la e46 facelift jante pe 15 intra doar pe 316i/318i si parca pe 318d.

nu te contrazic dar incerc sa inteleg. eu le am montat aseara pe masina si la vulcanizare masina fiind ridicata nu se auzea nici un zgomot in momentul in care invartea de roata.e adevarat ca etrierul pare foarte aproape de janta exista posibilitatea sa atinga in momentul in care imi voi pune placute si discuri noi.

Link to comment
Share on other sites

problema e ca discurile de frana pe 320d sunt mai mari decat pe 318d. daca-ti intra roata de 15 inseamna ca pe 320 s-au schimbat discurile originale cu unele mai mici in diametru.

si daca intra cu toate ca e etrierul foarte aproape de janta inseamna ca merg? multumesc din suflet de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Jantele pe 15" intra pe 320d facelift.Etrierul este acelasi pe aproape orice model mai putin 330i sau 330d.

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?par...&showeur=on

 

ce frumos dezinformezi lumea cu o parere nestudiata !

robytza are dreptate. nu merg. de fapt le poti monta pe masina dar ating la etrier. am fost la service azi si sa constatat asta

Link to comment
Share on other sites

decat la tine pe masina, DA sunt mai mari

320d M47N 2004 150hp : diametru disc - 300

masina ta (320i M54 2002 170hp) : diametru disc - 286 (ca la 318d facelift pe care MERG jante de 15)

 

si e logic sa fie mai mari la diesel datorita cuplului mai mare.

 

bafta

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

decat la tine pe masina, DA sunt mai mari

320d M47N 2004 150hp : diametru disc - 300

masina ta (320i M54 2002 170hp) : diametru disc - 286 (ca la 318d facelift pe care MERG jante de 15)

 

si e logic sa fie mai mari la diesel datorita cuplului mai mare.

 

bafta

 

 

NU. este logic sa fie mai mari, datorita masei (kg) masinii mai mari. un diesel e mai greu decat un benzinar.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai voie sa mergi cu 15" pe 320D facelift. Rotile incap fizic dar intre etrier si janta ai ~ 2mm. Din acest motiv producatorul nu recomanda 15".

La benzina am impresia ca motorul este mai usor si discurile mai mici. Dar si acolo la motoarele puternice vin discuri mai mari.

Spatiul normal este de 1cm minim. Eu nu am vrut sa-mi asum riscuri inutile. Le-am vandut si am luat pe 16".

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

oare merg puse jante de 15 pe e46 320d fab 2002? a mai pus cineva?eu am pus si nu mi sa parut sa atinga dar recunosc ca mi se pare cam apropiat etrierul de janta

nu merg jantele pe 15 decat la bmw 318d. la 320d facelift se vine cu janta de tabla/aliaj de 16(minim)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.