Jump to content

benzina in motorina?


dextercos

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, pai stiu si de ce, kerosenul nu are acize e undeva la 1leu litru (cu atat il cumpara vre-o 2 proprietari de elicoptere din Brasov) doar costuri de productie. :)

 

Intr-adevar motorina nu e la nivelul celei din vest dar intre timp ea a devenit oricum mult mai "uscate" prin reducerea continutului de sulf (deh, EURO 5 zic ei) asa ca introducand si benzina s-ar reduce si mai mult lubrifierea pieselor din pompa de injectie si injectoare.

 

Eu nu recomand, mai ales la cei cu motoare Euro 2 si Euro 3.

Link to comment
Share on other sites

Exista un alcool special pentru asa ceva se gaseste prin peco si este indicat in special iarna deoarece printre altele impiedica congelarea motorinei.
Link to comment
Share on other sites

Exista instalatie de NOS pt motoarele DIESEL poti incerca ....vezi ce se intampla daca tot motorina de la noi e proasta ... :) :D

Bagati ce doriti in motorina ... sa dea rezultate senzationale :lol: , sigur daca bagi benzina o sa curete injectoarele asa bine incat trebuie sa cauti motor SH :) :)...era sa uit .... dupa ce dai o forja cu compustibilul asta minune sa opresti imediat motorul am auzit eu ca face bine la TURBINA :)

 

P.S. E tragic daca va ganditi ca asa va spus un prieten ca motorul diesel a ajuns sa mearga cu Benzina

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

La temperaturi mai scazute de -18 grade motorina se congeleaza. Metoda veche era sa bagi benzina in motorina (bagau prietenii mei la Aro pe vremuri ) sau mai nou trebuie aditivata (se baga alcolul de care ziceam mai devreme). Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

Exista instalatie de NOS pt motoarele DIESEL poti incerca ....vezi ce se intampla daca tot motorina de la noi e proasta ... :) :D

Bagati ce doriti in motorina ... sa dea rezultate senzationale :lol: , sigur daca bagi benzina o sa curete injectoarele asa bine incat trebuie sa cauti motor SH :) :)...era sa uit .... dupa ce dai o forja cu compustibilul asta minune sa opresti imediat motorul am auzit eu ca face bine la TURBINA :)

 

P.S. E tragic daca va ganditi ca asa va spus un prieten ca motorul diesel a ajuns sa mearga cu Benzina

Nu m-am gandit sa bag...am zis doar ce am auzit...

Link to comment
Share on other sites

Da cei de dincolo cand vin la noi la 50 de litri motorina mai baga si vreo 2-3 litri de benzina, nu are nici pe naiba si nu face rau, decat daca bagi aiurea fara simt. Nu mai sariti cu abureli de caterinca, ca neamtul si austriacul nu e prost.

 

 

Da ! Vreau sa vad recomandarile BMW referitor la treaba asta ca doar " neamtu si austriacul nu e prosti..." presupun ca au trecut intr-o fisa tehnica aceasta precizare...

Arata-mi si mie aceasta recomandare si te cred... Pana atunci caterinca este mai buna decat tonul tau de "serios" habarnist...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu ca soferii de camion , cei care plecau din vest spre estul Europei pe timp de iarna , la o alimentare de 500-1000 litri de motorina bagau 5-10 litri de benzina . Ideea este ca motoarele de camion sunt total diverse si in al doilea rand o firma de camioane care face curse lungi , nu tine un camion mai mult de 2-3 ani , deci nu-i prea intereseaza daca dupa ce predau ei camionul trebuie facuta segmentare sau nu .
Link to comment
Share on other sites

nu are nici pe dracu l

am bagat eu din greseala la un iveco un microbuz am bagat 4 sau 5 litri de benzina cand am vazut m-am oprit

si repede bagat plinul de motorina nu a avut si nu are nici in zi de azi nimic

nu este recomandat de nimeni sa bagi benzina in motorina dar nici explozie nu va face in capul pistonului

se baga iarna deoarece motorina iarna are foarte multa naftalina in ea si la temperaturi joase se coaguleaza,ma gandesc ca ati vazut si voi camionagii cu carpa aprinsa pe o sarma

Link to comment
Share on other sites

se baga iarna deoarece motorina iarna are foarte multa naftalina in ea si la temperaturi joase se coaguleaza

 

Mai zic unii de ce raspund in doi peri si la caterinca.... Pai voi il auziti pe-asta ce ne minte ?

Cica motorina are foarte multa naftalina... :)

 

Da .... Ca sa nu-l manance moliile !

Si eu mai zic tampenii dar ce aud pe-aici ma face sa inlemnesc...

Frateeeee ai macar 4 clase sau macar minte cat un copil de 7 ani ?

 

 

Forum de retardati...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.