Jump to content

benzina in motorina?


dextercos

Recommended Posts

Eu de 40 mii de km bag la fiecare plin de motorina vreo 5 litri de benzina. N-are nici pe dracu, daca pui in cantitati decente. Credeti sau nu, solutia asta mi-a fost recomandata de catre cineva la care multi de pe acest forum a apelat. Numai mie mi s-a cerut de vreo 15 ori numarul lui de contact.

Si sunt destui care practica treaba asta. Dar nu foarte multi isi permit sa faca de fiecare data plinul, si poate tocmai din acest motiv nu auziti pe prea multa lume ca pune si 5-10% benzina...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prietene, daca unii isi permit sa faca plinul de fiecare data cand ajung la pompa, ei bine, sa stii ca la fel de multi, ori poate mai multi, alimenteaza de 30 ron, 50 ron, 100 ron... Si atunci e destul de greu sa faci si amestec, pentru ca trebuie cantitati foarte micei de benzina. Si e chiar riscant sa scapi prea multa. Dar ma rog, poate tu faci plinul de 5 ori pe zi si nu intelegi ce spun eu aici...
Link to comment
Share on other sites

Prietene, daca unii isi permit sa faca plinul de fiecare data cand ajung la pompa, ei bine, sa stii ca la fel de multi, ori poate mai multi, alimenteaza de 30 ron, 50 ron, 100 ron... Si atunci e destul de greu sa faci si amestec, pentru ca trebuie cantitati foarte micei de benzina. Si e chiar riscant sa scapi prea multa. Dar ma rog, poate tu faci plinul de 5 ori pe zi si nu intelegi ce spun eu aici...

 

Fi si tu mai relaxat...

 

Sa revenim:

 

In manual scrie ca nu trebuie biodiesel si nu trebuie aditivi. Scrie cat se poate de clar ca nu trebuie adaugat NIMIC in motorina.

 

P.S. Nu e chiar elegant sa zici pe un forum ca multi nu au bani de un plin. Nu e chiar asa. Iar la pompa: DA. Fac in 95% din cazuri plinul si merg pana cand se aprinde becul de motorina. De ce? Nu are legatura cu banii ci pur si simplu nu imi place sa intru la peco, sa pun motorina, sa stau la coada sa platesc etc. Facand plinul si mergand pana e gol, reduc numarul de alimentari la mia de km. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.