Jump to content

Montare navi mare MK4 pe E46 (retrofit)


Recommended Posts

E posibil ca in week-end sa-mi instalez pe masina navi OEM.

 

2 intrebari:

1. Inteleg ca trebuie nu stiu ce rama pentru a pune clima jos. Dar vad din pozele de mai jos, ca panoul de clima nu se afla in vreo rama cu pusr si simplu a intrat in compartimentul de depozitare. Stie cineva de aceasta "rama"? Daca exista, cat costa?

2. L-am intrebat pe cel care mi-o monteaza unde imi pune antena de GPS si am inteles ca nu va fi o antena speciala GPS ci va lega tot la antena radio (din luneta). E posibil?

 

Multumesc,

 

post-1213-1258324631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

E posibil ca in week-end sa-mi instalez pe masina navi OEM.

 

2 intrebari:

1. Inteleg ca trebuie nu stiu ce rama pentru a pune clima jos. Dar vad din pozele de mai jos, ca panoul de clima nu se afla in vreo rama cu pusr si simplu a intrat in compartimentul de depozitare. Stie cineva de aceasta "rama"? Daca exista, cat costa?

2. L-am intrebat pe cel care mi-o monteaza unde imi pune antena de GPS si am inteles ca nu va fi o antena speciala GPS ci va lega tot la antena radio (din luneta). E posibil?

 

Multumesc,

 

post-1213-1258324631_thumb.jpg

mi-ai furat poza :) , este antena gps speciala si vine montata sub placa de spate ( CEA CU BOXELE).

Link to comment
Share on other sites

nu ai spus ca montezi chinezaria aia ? parca nu te incanta navi OEm asa mult :) in 3 zile te-ai sucit ? :)

chinezaria apare tocmai in Ianuarie. Iar eu am bani si vreau sa-mi fac un cadou pana de Craciun! :lol:

 

bine boierule :) Monteaza ce vrei tu ..Doar ca sustineai sus si tare completa inutilitate a navigatiei OEM lucru cu care eram multi de acord .

Link to comment
Share on other sites

Ca sa o montezi frumos ca din fabrica trebuie sa demontezi cam tot din interior, succes.

@myx - Am vb cu cineva cu navi OEM si Buc e ft detaliat. In plus pe mine ma intereseaza mai mult aspectul decat utilitatea. Vreau sa SCHIMB ceva. Bordul se va schimba radical cu navi si tot interiorul... (mai ales ca am si volan M cu comenzi si scaune sport, etc)

 

@Calin - Navi o iau de la o pers care dezmembreaza masini (b70angeleyes) care imi asigura montajul si care a zis ca nu trebuie desfacut decat bordul, scaunul de la sofer si bancheta si stalpul si pragurile. Pentru el a zis ca e o treaba de "cateva ore" sa monteze.

Link to comment
Share on other sites

...

2. L-am intrebat pe cel care mi-o monteaza unde imi pune antena de GPS si am inteles ca nu va fi o antena speciala GPS ci va lega tot la antena radio (din luneta). E posibil?

 

antena navi gasesti aici in cazul in care nu gasesti oem, merge sigur, am incercat modelul, cat despre legarea la luneta...foarte departe de adevar...

Link to comment
Share on other sites

Vine alt cablaj la difuzoare, din spate de la radiomodul catre toate cele 4 diff-uri.

Si Gabi a spus sa le taiue pe cele pe care le am ca sa le adapteze? Daca le izoleaza bine dupa si nu sunt interferente nu ma deranjaza...

pai eu am spus ca taie firele de la boxe daca nu desface si scaunul din dreapta ca nu are cum sa lege boxele din dreapta numai daca taie firele si le leaga, sau desface scaunele si ridica mocheta si iti trage firele frumos pana in stalpi.

Link to comment
Share on other sites

Vine alt cablaj la difuzoare, din spate de la radiomodul catre toate cele 4 diff-uri.

Si Gabi a spus sa le taiue pe cele pe care le am ca sa le adapteze? Daca le izoleaza bine dupa si nu sunt interferente nu ma deranjaza...

pai eu am spus ca taie firele de la boxe daca nu desface si scaunul din dreapta ca nu are cum sa lege boxele din dreapta numai daca taie firele si le leaga, sau desface scaunele si ridica mocheta si iti trage firele frumos pana in stalpi.

Nu te enerva ca insist, dar nu inteleg: daca taie firele unde le leaga? Te referi sa faca o IMPROVIZATIE?

Link to comment
Share on other sites

Alexxx, instalatia care o ai tu acuma pe masina are firele de la diff-urile spate trase pe sub mocheta masinii.Cele de la diff-urile fata merg stanga dreapta la stalpi. Cand o sa montezi radiomodulul in spate va trebui sa tragi alte coloane care merg la difuzoarele fata. Instalatia de la diff-urile spate poate sa ramana asa cum e doar ca trebuie sa le duci in spate, (le desfaci din instalatia masinii) nu in fata unde is acuma. Cablajul care merge la difuzoarele fata va pleca din portbagaj ( stanga dreapta) pana la diff-urile din usi. Instalatia trece pe sub mocheta si tot pe acolo va trebui tras si cablajul nou, asta ca sa fie o lucrare ca din fabrica.

Mai trebuie tras si un cablaj de la MK pana in bord care vine tot pe sub mocheta.

Eu nu cred ca cine o face termina in 3 ore cum ai zis. Mie mi-a luat trei ore doar ca sa montez o magazie Oem sa iasa ca din fabrica. Am scos scaun, am ridicat mocheta ca sa pot sa vin paralel cu instalatia masinii pana la HU.

Link to comment
Share on other sites

ce "GT" ? :)

on:NAVI la BMW nu exista "ft detaliat" pt bucuresti (oem), am vazut ca , chinezaria aia era cu IGO, care intradevar este cam detaliat pt bucuresti

 

vezi ce tiganie faci pe acolo cu firele... :lol:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.