Jump to content

Colantari auto? Sunt recomandate?


Alexxx

Recommended Posts

Ma gandeam sa apelez la o firma de colantare pentru a schimba culoarea masinii. Vreau acel alb lucios... ca laptele! Un fel de alpin white. Iar acoperisul sa fie carbon. Nu stiu insa cateva detalii:

1. Afecteaza cumva vopseaua pe termen lung? Sa zicem ca vreau sa-l dau jos dupa un an...

2. Va iesi un alb la fel de lucios ca albul de vopsea, sau se va vedea cand te apropii de masina ca este colant?

3. Va iesi perfect la zonele curbe gen spoilere, manere usi, tunele aer, eleron, etc?

4. Am vazut tot felul de poze cu masini cu colant, dar nici una cu usile deschise. Se vede urat cand deschizi usa? Inauntru pe stalpi, partea interioara a usii (tabla) se va vedea negru? Daca da... e cam urat!

 

Stie cineva?

Recomandari, opinii, sugestii?

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

1. nu ar trebui...daca vrei sa-l dau jos dupa un an vei mai adauga si un polish profesional, pentru ca masina sa poate reveni la ce a fost inainte.

2. intotdeauna se poate vedea cand te apropii de masina daca este colantata... conteaza insa mult experienta privitorului si mai ale priceperea celui care iti colanteaza masina.

3. vezi pct.3 final.

4. colantarea se face doar pe exterior... in cazul masinii tale, contrastul dintre interior/exterior va fi TOTAL, alb-negru...

 

succes !

 

 

PS: eu nu mi-as face masina din neagra alba, dar e o chestiune de gusturi...

Link to comment
Share on other sites

Este o folie speciala pt auto,avioane care este garantata 5ani fara sa iti faca probleme, singura problema este ca costa :lol:

Important este ca folia asta nu ataca vopsaua, deci dupa ce o scoti vopseaua este intacta si nu trebuie polish. Repet costa Ex: E60 negru mat 26mil toata masina (bari, praguri)

 

 

Manca-ti-ai vorba :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu am facut ceva de genul la ford, si am fost foarte multumit. Nu spun unde, sa nu fac reclama. Cine e interesat, imi poate da un pm eventual.

Se modifica culoarea in talon.

 

Inainte sa colantezi masina, trebuie sa te asiguri de starea perfecta a tinichigeriei. Se degreseaza masina cu o solutie ce nu ataca vopseaua, si apoi se aplica colantul. Daca lucrarea e facuta cum trebuie, va urma fiecare contur al caroseriei si al oricarui element exterior.

 

Pragurile, interiorul stalpilor, etc nu se pot colanta, deci acolo se va vedea culoarea originala a masinii.

 

Avantajul este ca in cazul deteriorarii unei suprafete, se inlocuieste colantul doar acolo (aripa, usa capota etc)

 

Dezavantajul este ca orice colant (oricat de calitativ ar fi, si aici nu merita sa te zgarcesti) e mult mai putin rezisetnt decat vopseaua. Cand ai masina colantata nu mai merge sa o speli la perii automate, deoarece efectul de panza de paianjen apare instant, si nu poate fi scos (cu polish ca in cazul vopselei).

 

Daca totul a fost facut cum trebuie, la final cand te vei hotari sa scoti colantul vei constata ca vopseaua nu a avut de suferit deloc.

 

Ma iertati de critica, dar multi vorbesc din buzunar si isi dau cu parerea aiurea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am gasit topicul asta si am o intrebare...as vrea sa colantez doar capota fata dar sa fie eventual o folie transparenta...Exista asa ceva??? Vreau asa pentru ca m-am saturat sa ma uit la capota cum e ciuruita de ciobituri de la pietricele,si cum acum tot sunt nevoit sa o vopsesc ma gandeam sa o protejez cumva....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.