Jump to content

Problema amortizor(telescop) E36


Recommended Posts

Aseara pe la 19:00-19:30 m-am dus pana la Real sa fac ceva cumparaturi, afara plouand. Toate bune si frumoase, am depasit tramvaiul, si inainte de intersectie unde virez dreapta catre Real cu vreo 50 m, iau o groapa(acoperita de apa) in plin cu partea dreapta, fata am impresia ca a acvaplanat, iar spatele o bubuitura de am crezut ca mi s-a rupt masina in 2... Rezultatul: partea de sus de pe telescop flexibila, smulsa, iar axul la telescop, tinandu-se in partea de sus numai in capitonajul din portbagaj, dupa ce am tras capitonajul, o mers axul pana in difuzorul spate(in fier din fericire). Pun o poza cu telescopul.

Dati-mi va rog ceva sfaturi, ii criza asta si un telescop Boge de la dl Groza Dan ii 185 lei, iar daca iau nou trebuie sa iau 2 minim :)

Si inca ceva, pot da Primaria in judeacata pt starea drumului sau raman de paguba imi iau telescop si pace?

Link to comment
Share on other sites

Daca amortizorul nu e curs, atunci trebuie schimbata doar flansha...intr-o jumatate de ora ai rezolvat-o!

Poi cauciucul ii lipit/presat la cald si rupt... nu cred ca se mai poate face ceva:( si telescopul la rece nu prea lucra...

 

 

Schimba prima data doar flansa ,desfaci surubul din capul telescopului si folosesti la noua flansa saibele pe care se aseaza vechea flansa .Iar dupa acea acea vezi cum se comporta telescopul ..Bafta....

Link to comment
Share on other sites

schimba si flansa si amortizorul

la cesoc a primit amortizorul ( flansa rupta ) e greu de crezut ca a scapat teafar

De-aia mi si mie :lol: Telescopul ii cam gata dupa cum il vad.

Flansa nu se poate lua jos de pe telescop, din cate am inteles ii original si pe original ii cu tot cu flansa. Acuma nici nu mai stiu ce sa fac :)

Link to comment
Share on other sites

schimba si flansa si amortizorul

la cesoc a primit amortizorul ( flansa rupta ) e greu de crezut ca a scapat teafar

De-aia mi si mie :lol: Telescopul ii cam gata dupa cum il vad.

Flansa nu se poate lua jos de pe telescop, din cate am inteles ii original si pe original ii cu tot cu flansa. Acuma nici nu mai stiu ce sa fac :)

 

flansa e piesa separata

se schimba si aia

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o informatie importanta, cred eu. Am schimbat bucsa respectiva marca(ATENTIE) Optimal pe cutie scria Germany. Am facut max 2 km si la prima denivelare(nu groapa) mi s-a smuls cauciucul din suportul de metal. L-am sunat pe cel care mi-a vandut-o (GrozaDan) si mi-a comunicat ca pe bucse si piese de genul nu se da garantie si raman cu 30 lei dati si porcaria aia in portbagaj. Sper sa nu repete nimeni greseala mea, mai bine dati un ban in plus(Lamforder era 50 lei in cazul meu) si nu riscati. Numa' bine!
Link to comment
Share on other sites

Acuma nu-s chiar asa batut in cap sa nu stiu pune o bucsa pe telescop si telescopul pe masina. La aceasta piesa formata din flansa(de tabla) si cauciucul presat(la cald sau nu stiu cum) la prima mica denivelare mi s-a smuls cauciucul din fier, nu-i mare lucru, problema ii ca nu o fost lipita sau o fost facuta de mantuiala. Poate intru la taranisme dar va spun cum am facut-o: am luat bucsa veche si am pus sub ea o saiba mai lata ca sa nu-i mai dea voie cauciucului sa iasa in sus. Am polizat bineinteles bucsa ca sa nu vie mai inalta decat cealalta. Ii fac azi ceva poze la piesa in cauza si le postez. Numa' bine!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.