Jump to content

pe e46 diesel se poate pune blocant?


clim3bmw

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

io's : daca erai cu 5 minute mai informat stiai ca 318d facelift are acelasi motor ca 320d facelift de 2.0d cum zici tu (difera doar turbina si softul injectoarelor).

 

si roco ... 150 cp la cat il poti face lejer (Ca 320d) sau 180 cp (putin mai stresat) mi se par suficienti ca sa faci cerculete si ce vrei tu cu el... nu toti au 400 de cai ca tine :)

te stiam baiat finut, nu sa-ti bati joc de motorizarile mici numindu-le putori...

 

 

ps : ce-mi "plac" astia care se leaga in batjocura de motoarele mici sau diesel...

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

hmm.... pe 318d blocant....

ce dracu sa faci cu blocant pe putoarea aia de motor?

 

sincer , am intrebat daca se poate pune...nu trebuie sa te exteriorizezi asa...nu toata lumea are motoare puternice pe masina...pacat k un 318d ( este chiar de 2000cmc si cu un mic soft se poate duce in ~200cp ) ...dar un 318d sa consume 6max in oras si sa te si dai cu el de fund si cerculete...eu zic k e chiar "puturos" nu? u ce zici ?

 

da, normal ca se poate... cauta la quaife

 

PS: roco.. poate schimba si motorul.. pune un 2.0d :)

 

...nu inteleg ce inseamna "quaife" ?

 

apropo de motor...se vede k nu le ai si vorbesti degeaba ! 318d si 320d este 90% la fel !! 1951 si 1995 cmc ( aproximativ ~ deci tot 320 este )

Edited by leduri
Link to comment
Share on other sites

io's : daca erai cu 5 minute mai informat stiai ca 318d facelift are acelasi motor ca 320d facelift de 2.0d cum zici tu (difera doar turbina si softul injectoarelor).

 

si roco ... 150 cp la cat il poti face lejer (Ca 320d) sau 180 cp (putin mai stresat) mi se par suficienti ca sa faci cerculete si ce vrei tu cu el... nu toti au 400 de cai ca tine :)

te stiam baiat finut, nu sa-ti bati joc de motorizarile mici numindu-le putori...

 

 

ps : ce-mi "plac" astia care se leaga in batjocura de motoarele mici sau diesel...

 

 

...multi nu gandesc "la rece" cand scriu pe acest forum...si iarasi, multi habar nau ce inseamna un BMW !

bafta !

Link to comment
Share on other sites

hmm.... pe 318d blocant....

ce dracu sa faci cu blocant pe putoarea aia de motor?

 

+1

 

Macar nu e singurul cu conceptia asta.

P.S. Nu pot fi suspectat de partizanat daca intamplator am aceeasi opinie...

 

ok...poate eu unu vreau sa am blocant pe 318d ! poate mai sunt 100 care au acelasi motor si vor sa aiba blocant pe acest motor, si iar, poate vreau sa consum putin si sa ma dau si cu el de fund sau sa fac cercuri ...cu 318d !!!

 

NU VAD CARE ESTE PROBLEMA???

Edited by leduri
Link to comment
Share on other sites

hmm.... pe 318d blocant....

ce dracu sa faci cu blocant pe putoarea aia de motor?

 

+1

 

Macar nu e singurul cu conceptia asta.

P.S. Nu pot fi suspectat de partizanat daca intamplator am aceeasi opinie...

 

ok...poate eu unu vreau sa am blocant pe 318d ! poate mai sunt 100 care au acelasi motor si vor sa aiba blocant pe acest motor, si iar, poate vreau sa consum putin si sa ma dau si cu el de fund sau sa fac cercuri ...cu 318d !!!

 

NU VAD CARE ESTE PROBLEMA???

 

 

pai...problema ar fi cam urmatoarea : e prea slab :). zau ca nu zic cu rautate, dar asta e realitatea. daca tu insa ai planuri mari , sa ii cresti si puterea ... atunci da, cu un 200 de cai poti sa simti avantajele blocantului, dar cu 115 sau cat are 318 d, iti pui blocand degeab, doar ca sa spui la prieteni, pentrcu ca NU vei simti nici un avantaj.

si crede-ma ca ai nevoie de mai mult decat un "mic soft" cum ziceai , pentru a ajunge la cei 200 de cai . nu zic ca nu se poate, dar 200 de cai din soft ii vei obtine doar pe hartie, ca sa se laude tunerul nitel. sunt destui care nu au reusit sa ajunga de la 150 la 200 cu investitii mai mari.....dar in sfarsit....fiecare se descurca altfel. iar cand vei ajunge la acei 200 de cai, avantajul 318d-ului se va fi spulberat-respectiv consumul ala mic de care ai spus mai sus. pentru ca acei 200 de cai se vor hrani cu motorina :lol:

daca iti pui totusi blocant , sa faci si tu un topic, sunt convins ca va avea mare succes.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='leduri' date='20/Nov/2009, 19:12' post='925608

apropo de motor...se vede k nu le ai si vorbesti degeaba ! 318d si 320d este 90% la fel !! 1951 si 1995 cmc ( aproximativ ~ deci tot 320 este )

 

nici tu nu prea le ai .....

318d si 320d (2003+) au motor M47N de 1995 amandoua..... diferenta de putere e din turbina si programarea injectoarelor...(partea electronica)...

 

320d 150hp + soft safe = 180hp, + soft race = 200hp

318d 116hp + soft safe = 150hp, + soft race = 180hp, + turbina de 320 si injectoare = 200hp

 

valori care vor fi reale si pe dyno...

 

si la 150 hp te boti bucura si te poti juca cu un blocant ... nu spectaculos... dar...

Link to comment
Share on other sites

Deja incepe sa imi fie frica sa ma dau cu un 318d :))

 

dar de ce trebuie sa te dai ? nu ai loc si tu si un 318d pe strada ?

sau esti din ala de apare pe la stiri din cand in cand ?

presupun ca de aia ti-ai luat bmw ca sa te dai cu altii nu ? pun pariu ca nici nu te-ai gandit cate stele are masina ta la euroncap, cate airbaguri sau ce sisteme de siguranta gen ASC/DSC atunci cand ti-ai luat-o ? te-ai uitat direct la cati HP are ... si buna a fost...

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

unii din cei care ati postat aci aveti o mare "harmalaie" in cap...

 

pentru ala cu 320d 150hp + soft safe = 180hp, + soft race = 200hp

318d 116hp + soft safe = 150hp, + soft race = 180hp, + turbina de 320 si injectoare = 200hp

crezi ca 318d si 320d au exact acelasi motor? 318d are raportul de comprimare 17 si 320dul 19...+ 318d 2001-2003 are pompa de injectie rotativa, 320d dupa 2001 are common rail...cam usor "arunci" cu caii aia putere...

 

 

si la partea cu diferentiale....nu faceti confuzie intre diferentiale blocante(Locking differential), autoblocante(Automatic locking differential) si diferentiale cu patinare limitata(LSD)....nu are rost sa explic pe aci...cine-i interesat -> google.com

Link to comment
Share on other sites

NU STIAM K DE LA O SIMPLA INTREBARE SE AJUNGE AICI !!!

Eu tot ce vreau sa stiu daca se poate pune diferential blocant, autoblocant, diferential cu patinare limitata(LSD) ... care o fii ala :)) ..

Momentan merge sa ma dau de fund cu el si sa mai si fac un cerc , doua... DAR DOAR PE UD SAU CU PUTIN NISIP, PRAF , deci eu zic k e destul de ok , mai ales cand ar fii sa traga aman2 rotile...eu zic k ar merge ...chiar daca unii zic k e motorul mic !

Link to comment
Share on other sites

poate ai vrut sa zici ca au injectie de tip common rail...

am facut trimitere la google pentru cei care dau raspunsuri de genul "daca tot esti tu asa de destept zi tu care-i diferenta dintre autoblocant, blocant si lsd.." pentru ca am mai primit raspunsuri de genul...

intamplarea face sa fiu absolventul unei Facultati de Mecanica specializarea Autovehicule Rutiere...asa ca nu vb din google....

 

NU STIAM K DE LA O SIMPLA INTREBARE SE AJUNGE AICI !!!

Eu tot ce vreau sa stiu daca se poate pune diferential blocant, autoblocant, diferential cu patinare limitata(LSD) ... care o fii ala :)) ..

 

pentru drifturi iti trebuie LSD, probabil ca se poate pune dar s-ar putea sa nu renteze investitia...

Link to comment
Share on other sites

io's : daca erai cu 5 minute mai informat stiai ca 318d facelift are acelasi motor ca 320d facelift de 2.0d cum zici tu (difera doar turbina si softul injectoarelor).

multumesc ca m-ai luminat, daca nu-mi spuneai nu stiam ca exista asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.